بهبود سلامت با رایانه

آيا ما مي توانيم از كامپيوترها براي شناخت ميزان سخاوت افراد استفاده كنيم يا براي شناخت رفتار جمعيت ها يا ريشه تبعيض؟ آيا ميتوانيم از كامپيوترها براي ارتقاء جامعه استفاده كنيم؟ محققان اخيرا پيشرفت هاي زيادي در توسعه مدل هاي كامپيوتري براي بهبود شناخت ما از رفتارهاي انساني و دنيايي كه در آن زندگي مي كنيم داشته اند.

اگر واقعا به آن فكر كنيد خواهيد ديد كه هر يك از ما در واقع يك مدل ساز هستيم. هر دفعه كه سعي ميكنيم نتيجه يك رخداد ورزشي، انتخابات و يا بازار سهام را پيش بيني نمائيم، چند مدل ذهني ايجاد كرده ايم. اما مدلهاي ذهني ما بر اساس حقايق محدودي بوده و تحت تاثير ديدگاهها و فرضيات ما قرار مي گيرد. مدلهاي كامپيوتري در مقابل بر داده هاي عيني متكي هستند. آنها مي توانند فاكتورهايي بيش از مغز بشر را در نظر بگيرند و مي تواند آنها را آزمايش، تنظيم و تشريح نمايد.

مدلهاي كامپيوتري كاربردهاي بالقوه بسياري دارند. شبيه سازي نحوه عملكرد افراد در مواجهه با بلاياي طبيعي مي تواند به مقامات ملي و منطقه اي كمك كند كه براي واكنش نشان دادن به آنها آماده شوند. محاسبه رياضياتي رفتار حيوانات اهلي و يا حشرات سودمند مي تواند اقدامات كشاورزي را بهبود دهد. و مدل سازي ار شبكه هاي اجتماعي مي تواند به پزشكان كمك كند راهكارهاي بهتري براي تغيير رفتارهاي ناسالم ارائه دهند.

محققان با استفاده از مدلهاي كامپوتري سعي دارند يك آنفولانزاي فراگير در آينده را پيش بيني و راههايي را براي به حداقل رساندن تاثيرات آن ارائه دهند. شيوع آنفولانزا در سال 1918، 1957 و 1968 ميليونها نفر را در سراسر جهان كشت. محققان به دنبال تمهيداتي هستند كه مسئولين بهداشت بتوانند گذشته بيماريهاي فراگير را بررسي كرده و تاثيرات آنها را تجزيه و تحليل نمايند. آنها از اين اطلاعات براي ساختن مدلهاي كامپيوتري استفاده كرده و مدلهايي را كه مي توانستند آنچه را كه در طول شيوع بيماريها در گذشت اتفاق افتاده شبيه سازي كنند را تاييد كردند. سپس از آنها براي شبيه سازي شيوع يك آنفلولانزاي فراگير در حالي كه در يك شهر بزرگ در حال گسترش بود استفاده كردند.

شبيه سازي ها مي تواند به محققان در شناسايي واكنشهاي عمومي كه مي توانند تا حد زيادي گسترش عفونت را كند كنند كمك نمايد. تاكتيكهايي مثل تعطيل كردن مدارس و ارائه درمانهاي ضد ويروسي با يافتن مدلها مي تواند فرصت بيشتري براي محققان در ايجاد واكسنها فراهم آورد. اين مدلها همچنين به محققان كمك مي كنند كه بفهمند چگونه افراد به اين اقدامات بهداشت عمومي پاسخ مي دهند و چگونه مي توانند از زمان بهترين بهره را ببرند.

مدلهاي كامپيوتري همچنين مي توانند به محققان كمك كنند با بيماريهاي ديگر نيز مبارزه نمايند. چند سال قبل محققان توانستند يك مدل كامپيوتري از انتقال وبا در بنگلادش ايجاد كنند. باكتري وبا كه از طريق آب و غذاي آلوده منتقل ميشود، مي تواند منجر به علائم جدي از جمله اسهال، استفراغ و انقباض ماهيچه هاي پا شود. اين بيماري در عرض چند ساعت اگر در مان نشود به خاطر از دست رفتن آب بدن مي تواند به مرگ منجر شود.

شبيه سازي كامپيوتري نشان مي دهد كه اگر 50 درصد جمعيت واكسن خوراكي دريافت كنند مي توان جلوي انتقال بيماري وبا را گرفت. مقامات بهداشتي حالا مي دانند كه احتمالا مي توانند وبا را با يك سرمايه گذاري كوچك با استفاده از يك برنامه واكسيناسيون عمومي كنترل كنند. اين نوع مدلها مي توانند به مقامات بهداشتي كمك نمايند كه چه راهكارهاي واكسيناسيوني در شرايط مختلف مي توانند به بهترين نحو عمل نمايند. در سال گذشته محققان داده هايي از وزن، قد و داده هايي ديگر را در يك دوره 32 ساله از يك شبكه اجتماعي درهم پيچيده از 12 هزار بزرگسال را وارد كامپيوتركردند. آنهادريافتند كه روابط دوستانه مي تواند تاثير قابل توجهي بر وزن افراد داشته باشد. درواقع اگر يك دوست نزديك فردي چاق باشد به احتمال 57 درصد خود او نيز چاق خواهد بود.

دانشمندان با همين تكنيك گزارش دادند كه روابط نزديك تاثير قوي بر سيگار كشيدن دارد. بيشترين تاثير بر روي زوجها است. زماني كه يكي از زوجين سيگار كشيدن را ترك مي كند، احتمال سيگار كشيدن در طرف مخالف نيز تا حدد 67 درصد كاهش مي يابد.

اين تحقيق نشان مي دهد كه مي توان شبكه هاي اجتماعي را مهار كرده و به افراد كمك كرد رفتارهاي خود را مثل سيگار كشيدن بهبود دهند.

هيچ مدل كامپيوتري كامل نيست. حتي شايد بتوان گفت با كامپيوتر هم فقط مي توان چيزهايي را كه مي دانيم و مي توانيم ارزيابي كنيم را مد نظر قرار داد. مدل سازان همچينن بايد مرتبا تصميم بگرند كه چه عواملي را درنظر بگيرند و كداميك را ناديده.

محققان همچنان به طراحي و آزمايش مدلهاي جديد كامپيوتري ادامه مي دهند. آنها با پيشرفت خود بينشهاي جديدي در مورد راهاي موثرتر كه بر سلامت افراد تاثير مي گذارند ارائه مي دهند.

تعاريف

مدل كامپيوتري: يك برنامه كامپيوتري كه نتايج يك مجموعه از رخدادهاي پيچيده را پيش بيني مي نمايد.

بيماري فراگير: شيوع يك بيماري مسري كه بسياري از افراد در سراسر جهان را مبتلا سازد.

موارد مرتبط

 • کنترل دیابت با کمک فناوری ها کنترل دیابت با کمک فناوری ها ارديبهشت 27, 776

  به نقل از سوزان برنستین ، 14 اکتبر 2017

  به دنبال ابتلا به دیابت ، شما خواهان ابزارهایی برای پیگیری غذاهایی که می خورید ، سطح قند خونتان ، میزان فعالیت فیزیکیتان و اینکه هر روز وضعیت سلامت شما چگونه است ، خواهید بود . بعضی از این ابزارها که می توانند به شما کمک کنند عبارتند از 

 • جراحی روباتیک جراحی روباتیک ارديبهشت 27, 776

  جراحی روباتیک کامپیوتری مزایای متعدد زیادی نسبت به جراحی های تهاجمی سنتی و جراحی های لاپاروسکوپی دارد . این مزایا عبارتند از آن هایی که مخصوص جراح هستند مثل افزایش چالاکی دست ، کنترل حرکت ، و دید بهتر.

 • نرم افزار درمان رینیت آلرژیک نرم افزار درمان رینیت آلرژیک ارديبهشت 27, 776

  رینیت آلرژیک از جمله متداول ترین بیماری ها در جهان است و 20% از جمعیت استرالیا را تحت تاثیر قرار داده است . این بیماری در تمام گروه های سنی وجود دارد ، معمولا در سن پایین اتفاق می افتد و در سراسر چرخه زندگی باقی می ماند . رینیت آلرژیک غالبا کیفیت زندگی اجتماعی ، کار و کارایی و بازده مدرسه و آموزش را  کاهش می دهد.

 • اتصال مغز با ماشين اتصال مغز با ماشين ارديبهشت 27, 776

  زماني كه توانايي استفاده از يك عضو خود را از دست مي دهيد حتي ساده ترين كارها نيز مي تواند به يك چالش تبديل شود. ابزارها با تكنولوژي بالا مي توانند با احياي استقلال كمك نمايند. فن آوري هاي جديد حتي ارتباط مغز با يك  مصنوعي را ممكن ساخته اند. اين اعضاي مصنوعي ابزارهاي مصنوعي (پروستتيك) بيونيك ناميده ميشوند.

 • واقعیت افزوده و سلامت واقعیت افزوده و سلامت ارديبهشت 27, 776

  تکنولوژی های هوشمند ، آینده را شکل می دهند

  .با مرور و نگاهی به آینده که چگونه واقعیت افزوده به طور گسترده در صنعت مراقبت از سلامتی تعمید داده می شود ، شاهد آن هستیم که فرصت هایی را برای کارشناسان در این حیطه پدید آورده اند

 • بهترین گجت های سلامت 2019 بهترین گجت های سلامت 2019 ارديبهشت 27, 776

  شما چه فردی باشید که مقداری نگران سلامتیتان هستید ، چه یک ورزشکار حرفه ای باشید و یا به دنبال چیزی باشید که با کمک آن بتوانید به اندام مورد علاقه تان دست یابید ، ما برای شما لیستی از گجت هایی که میتوانید با کمک آن ها به اهدافتان دست یابید و حس خوبی را در سال پیش رویتان داشته باشید تهیه کرده ایم .