چاپ کردن این صفحه

خانه اي سالم تر داشته باشيم

13 اسفند
مواد سمي را از خانه خود دور بريزيد مواد سمي را از خانه خود دور بريزيد

در اطراف خانه خود بگرديد. آيا مي دانيد چه چيزهايي در وسايل و محصولات خانگي وجود دارد؟ برخي از آنها اگر زياد به بدن شما برسند مي توانند براي سلامتتیان مضر باشند. نسبت به موادي كه پتانسيل آسيب رساني مي توانند داشته باشند آگاهي كسب نماييد و به خاطر سلامت خود و خانواده تان آنها را ازخانه خوددور كنيد.

طيفي از مواد شيميايي وجود دارند كه ممكن است در خانه در معرض آنها قرار گيريد كه عموما در سطح بسيار پاييني است. مواد محتمل سمي را مي توان در مواد ساختماني، مواد شوينده، پرده هاي حمام، ظروف آشپزخانه، مبلمان، قالي و ديگر وسايل رايج يافت.

البته همه مواد شيميايي مضر نيستند. در واقع، بيشتر مواد در محيط به احتمال زياد ايمن هستند. فقط بخش كمي احتمالا سمي هستند. اگرچه اين امر مي تواند نگران كننده باشد، اما با برخي اقدامات ساده مي توانيد تماس خود را با آنها به حداقل برسانيد.

اغلب مقدار قرار گيري در معرض اين مواد شيميايي است كه تاثيرگذار است. مقدار ايمن براي هر ماده اي متفاوت است. ممكن است به خاطر تماس يك شوينده با پوستتان دچار راش پوستي شويد. يا ممكن است زماني كه فوم هاي آزار دهنده وارد دهانتان مي شود شروع به سرفه نمایيد. براي شناخت خطرات بهداشتي حتما نوشته هاي روي محصولات خانگي را با دقت بخوانيد و حتما احتياط هاي ايمني را رعايت نمائيد.

برخي مواد شيميايي سمي علائم آشكار و يا فوري ايجاد نمي كنند. براي مثال، سرب به خاطر تاثيرات سمي اش كاملا شناخته شده است. عموما، هر چه سرب بيشتري در بدن باشد، احتمال ابتلا به مشكلات بهداشتي در شما بيشتر است. سرب فشار خون را بالا مي برد، مشكلات ناباروي ايجاد مي كند، سبب درد مفاصل و ماهيچه ميشود و مشكلات در حافظه و تمركز ايجاد مي نمايد. در نتيجه، ديگر اجازه استفاده از سرب در رنگها، بنزين و قوطهاي كنسروي كه براي مواد غذايي استفاده ميشود داده نميشود. اما هنوز مي توان رنگهاي حاوي سرب را در خانه هاي قديم تر، گرد و خاك خانه و آب آشاميدني كه از لوله هاي سربي مي گذرند يافت.

بهترين راه براي حفاظت از خود از تاثيرات منفي سرب بر سلامتتان درمان نيست بلكه پيشگيري از قرار گرفتن در معرض آن است. اگر در يك خانه قديمي زندگي مي كنيد، با خانه بهداشت محله خود هماهنگ و كنترل كنيد و ببينيد آيا در آب نوشيدني، رنگ و يا گرد و خاك موجود در خانه سرب وجود دارد ياخير. متخصصان محلي مي توانند در رابطه با كارهايي كه مي توانيد براي اجتناب از قرارگرفتن در معرض سرب انجام دهيد شما را راهنمايي نمايند.

كودكان بيشتر مستعد آسيب ديدن در نتيجه سرب و ديگر مواد شيميايي هستند. چون مغز و بدن آنها هنوز در حال رشد است. كودكان نيز ممكن است به خاطر رفتارهاي معمول كودكي مثل بازي كردن بر روي كف زمين و در دهان بردن دستها و اسباب بازي هاي خود در معرض اين مواد قرار گيرند.

مواد شيميايي ممكن است از محصولي خارج شده و در هوا و گرد و خاك موجود در خانه حل شده و وارد بدن شما شود. در تحقيقي دانشمندان اخيرا 45 ماده شيميايي مختلف را يافتند كه كه عموما در گرد و خاكهاي خانگي يافت ميشوند. بسياري از مواد شيميايي شناخته شده به گروه "مختل کننده های آندوکرینی" تعلق دارند.

وقتي مختل کننده های آندوکرینی وارد بدن ميشوند مي توانند مانع از عملكرد هورمونهايي كه بدن مي سازند شده و يا عمكلرد آنها را شبيه سازي نمياند. شواهد نشان مي دهد كه مختل کننده های آندوکرینی مي توانند قابليت باروري را كاهش داده، احتمال ابتلا به برخي از سرطانها را افزايش داده و يا آسيبهاي ديگري ايجاد نمايد. اين مواد شيميايي وقتي جنين در رحم و يا نوزاد در سالهاي اول زندگي اش در معرضشان قرار گيرد تاثير مخرب بيشتري بر سلامت دارند چون هورمونها در اين زمان راهنماي رشد اندامهاي بدن و مغز هستند.

موادي كه احتمال داده ميشود موجب مختل کننده های آندوکرینی شوند عبارتند از خوشبو كننده ها، حشره كشها و رنگهاي ضدلك در نساجي ها. در تحقيقي دانشمندان بر روي تاثيرات بهداشتي انواع طبقات مواد شيميايي مختل كننده آندوكريني از جمله فتالان ها (كه THAL-ates تفظ ميشود) مواد شيميايي تركيب شده با فلور (يا PFCs) و بازدارنده هاي اشتعال تحقيق كرده اند.

فتالان ها از خانواده مواد شيميايي دست ساز هستند كه براي ساختن پلاستيك، مواد شوينده و خوشبو كننده ها استفاده ميشوند. تاثيرات فتالان ها بر سلامت انسان هنوز كاملا شاخته نشده است اما توسط محققان زيادي بررسي شده است. در حيوانات، قرار گرفتن در معرض فتالان ها سبب مشكلات زيادي در توانايي باروي و رشد ميشود. براي اين كه كمتر در معرض اين مواد قرار گيريد، برچسب روي محصولات را مطالعه كرده و از مصرف مواد حاوي فتالان ها اجتناب نمائيد. بر روي برچسب برخي از محصولات حاوي فتالان ها- نه همه آنها- جمله "حاوي فتالان" به صورت آشكار نوشته شده است. اما گاهي ممكن است به صورت مخفف BBP، DBP و يا DEP نوشته شده باشد. اين فتالان ها بايد در ميان مواد تشكيل دهنده در برچسب محصول فهرست شوند مگر اينكه به عنوان خوشبو كننده اضافه شده باشد.

بيش از صدها ماده شيميايي را مي توان در طبقه مواد خوشبو كننده تقسيم بندي كرد. بنابراين زماني كه يك تميز كننده با رايحه خوش ميبينيد به احتمال زياد حاوي فتالان ها است حتي اگر بر روي برچسب آن صراحتا ذكر نشده باشد. ميتوانيد به دنبال محصولاتي باشيد كه عطر ندارند. همچنين در كشورهاي پيشرفته نظير آمريكا جديدا از برچسب "انتخاب ايمن" استفاده ميشود كه بر رو يمحصولاتي زده ميشود كه براي سلامت انسان و محيط زيست ايمن تر هستند.

PFC ها به صورت گسترده براي مقاوم تر كردن محصولات نسبت به لكه ها، روغن و آب استفاده ميشوند. آنها را مي توان در ظروف نچسب آشپزخانه، فرشها و مبلمان مقاوم در برابر لك و لباسها و ملحفه هاي ضد آب يافت. در تحقيقات بر روي حيوانات، مشخص شد كه برخي PFC ها فعاليت طبيعي هورمونها را مختل كرده، عملكرد سيستم ايمني را كاهش مي دهند و يا سبب مشكلاتي در رشد ميشوند. برخي شواهد نشان مي دهند كه برخي از PFC ها با كاهش وزن در زمان تولد، چاقي مفرط و سرطان هاي بيضه و كليه بر سلامت انسان تاثير مي گذارند.

برخي از PFC ها كه از آنها براي ساختن تفلن استفاده ميشود در كشورهايي نظير آمريكا ممنوع شده اند. اما برخي از وسايل قديمي آشپزخانه مثل قابلمه هاي نچسب ممكن است هنوز حاوي آنها باشند. اگر قابلمه هاي نچسبي از قديم داريد كه روي آنها خراشيده و خراب شده اند سعي كنيد آنها را عوض نمائيد.

مواد ضد حريق به مواد براي كند كردن و يا اجتناب از آتش گرفتن استفاده ميشود. اما شواهد بسياري نشان مي دهند كه اين مواد شيميايي تاثيرات منفي بر سلامت انسانها و حيوانات دارند. مواد ضد حريق را مي توان در برخي از فوم ها ، فرشها، پرده ها، لوازم داخلي منزل، ملحفه ها و روكشهاي پارچه اي يافت. استفاده از اين مواد در سالهاي اخير كاهش يافته است. اما اين مواد شيميايي هنوز در برخي از محصولات يافت ميشوند. در زمان خريد وسايل جديد، مخصوصا براي كودكان، سعي كنيد مبلماني خريداري كنيد كه به جاي فوم پلي اورتان با پشم، پلي استر و پنبه پر شده باشد.

بهترين راه اين است كه مواد شيميايي مضر اطراف خود بشناسيد و راههاي ساده اي را براي اجتناب از قرار گرفتن در معرض آنها را رعايت كنيد.

مواد شيميايي در همه جا وجود دارند. محدود كردن مواد بالقوه سمي در زندگي روزمره تان مي تواند به شما در ايجاد خانه اي سالم تر و ايمن تر كمك نمايد.

بياموزيد كه چه چيزهايي در محصولاتي كه خريداري مي كنيد وجود دارد و تصميمات آگاهانه بگيريد. همچنين مي توانيد با زدودن گرد و غبار ها از محيط خانه خود تا حد زيادي از شر مواد شيميايي پر خطر راحت شويد.

انتخابهاي آگاهانه

فضاي داخل خانه را سالم نگه داريد

  • براي كاهش مواد بالقوه سمي در محيط خانه خود:
  • از محصولات غير سمي و يا آنهايي كه داراي برچسب "انتخاب ايمن" هستند براي تميزي استفاده كنيد.
  • از يك دستمال مرطوب براي از بين بردن گرد و خاك استفاده كنيد.
  • از يك تِي نم دار براي تميز كردن كف اتاق استفاده كنيد.
  • در جارو برقي از فيلتر مخصوص و پر قدرت (HEPA) استفاده كنيد.
  • در زمان استفاده از مواد شوينده تهويه را روشن كرده و يا پنجره را باز كنيد تا هوا در جريان باشد.
  • يك سيستم تهويه خوب در خانه داشته باشيد.
  • مرتبا دستهاي خود و كودكانتان را بشوييد.
gonabadi

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید