تمركز بر فيبرومالژيا (يك بيماري دردناك و معماگونه)

08
تمركز بر فيبرومالژيا تمركز بر فيبرومالژيا

احتمالا در مورد فيبرومالژيا چيزهايي شنيده باشيد اما نمي دانيد كه چيست. فيبرومالژيا يك درد بلند مدت (مزمن) است كه افراد 18 سال به بالا را تحت تاثير قرار مي دهد. اغلب مبتلايان به فيبرومالژيا زنان هستند كه البته علت آن مشخص نيست اگرچه مردان و كودكان نيز ممكن است مبتلا شوند. افراد مبتلا به اختلالات خاص مثل آرتورز يا لوپوس نيز ممكن است به فيبرومالژيا مبتلا شوند كه مي تواند بر روي دوره بيماري و درمان آنها تاثير بگذارد.

فيبرومالژيا مي تواند تاثير منفي قابل توجهي بر سلامت و كيفيت زندگي داشته باشد. افراد مبتلا به اين بيماري ممكن است دردهاي جدي و روزانه داشته باشند كه در همه بدن پراكنده شده است. اين درد اغلب با ضعف و خستگي مفرط، خوابي كه مبتلايان را سرحال نمي كند و مشكلاتي در تفكر و حافظه همراه است.

 

مبتلايان به فيبرومالژيا اغلب قبل از تشخيص كامل بيماري به پزشكان بسياري مراجعه مي كنند. علائم اصلي عبارتند از درد و خستگي مفرط- كه در بسياري از بيماري هاي ديگر نيز مشترك است و مي تواند تشخيص را پيچيده سازد.

در عكس هاي اشعه ايكس و آزمايشات خون هيچ چيز غير طبيعي در اين بيماران ديده نميشود كه همين مسئله را پيچيده تر كرده است. برخي از پزشكان كه هيچ ابزاري براي تشخيص ندارند ممكن است سوالاتي بپرسند تا ببينند آيا درد بيمار حقيقي است يا خير. حتي دوستان، افراد خانواده و همكاران نيز در تشخيص علائم دچار مشكل ميشوند.

پزشكي كه با فيبرومالژيا آشنايي داشته باشد مي تواند بر اساس معيارهاي تعيين شده توسط كالج روماتولوژي آمريكا اين بيماري را تشخيص دهد. علائم تشخيصي عبارتند از سابقه گسترش درد كه بيش از سه ماه به طول انجامد و علائم ديگري مثل خستگي مفرط. پزشكان براي تشخيص بيماري در مورد قسمتهايي كه بيمار در طول يك هقته گذشته در بدنش درد داشته است سوالاتي مي پرسند و سعي مي كنند بيماريهاي محتمل ديگر را كنار بگذارند.

هنوز علت ابتلا به فيبرومالژيا به طور قطع مشخص نيست. عوامل بسياري مي تواند موثر باشد. ما مي دانيم كه در مبتلايان به اين بيماري تغييراتي در ارتباط بين بدن و مغز ايجاد ميشود. اين تغييرات مي تواند سبب شود كه مغز احساسات خاصي را به عنوان درد تفسير كند كه براي افراد طبيعي مشكلي ايجاد نمي كند.

محققان ژنهايي را يافته اند كه مي تواند ريسك ابتلاي فرد به اين بيماري را افزايش دهد. وقايع استرس زا در زندگي نيز مي تواند موثر باشد.

فيبرومالژيا پيش رونده نيست و بنابراين با گذشت زمان بدتر نميشود و حتي ممكن است بهبود يابد. هيچ گاه كشنده نيست و به مفاصل، ماهيچه ها و يا اندامهاي داخلي آسيبي نمي رساند.

داروها مي تتوانند به نعديل برخي علائم و نه همه آنها كمك نمايند. درمانهاي دارويي خود سبب بهبود يا درمان فيبرومالژيا نميشوند. ما مي دانيم كه ورزش حتي مي تواند موثرتر واقع شود. به علاوه، درمانهايي مثل تاي چي، يوگا و درمان رفتاري شناختي نيز مي تواند در كاهش علائم كمك كننده باشد.

مبتلايان به فيبرومالژيا اغلب وقتي به صورت تركيبي درمان ميشوند نتيجه بهتري دريافت مي كنند. پزشك بايد بتواند در بيمار دركي از فيبرومالژيا ايجاد كند و اطلاعاتي واقع بينانه به او بدهد و بر استفاده از ورزش و ديگر درمانهاي فيزيكي به همراه دارو تاكيد داشته باشد.

محققان بر روي تاثيرگذاري درماني كه TENS ناميده مي شود (محرك عصبي الكتريكي ورا پوستي) كار مي كنند كه مي تواند به كاهش درد و ورزش كردن به صورت راحت تر در مبتلايان به فيبرومالژيا كمك نمايد. محققان همچنين به دنبال نشانگرهاي فيبرومالژيا در خون هستند كه نهايتا به درمانهاي موثرتر و هدفمند تر منجر شود.

اگر شما يا كسي كه مي شناسيد مبتلا به فيبرومالژيا هستيد براي كاهش تاثيرگذاري آن به نكات ذكر شده در قسمت "انتخابهاي آگاهانه" توجه فرمائيد.

انتخابهاي آگاهانه

چگونه با وجود داشتن فيبرومالژيا احساس بهتري داشته باشيد

خواب كافي داشته باشيد. داشتن خواب مناسب مي تواند به تسكين درد و خستگي مفرط كمك نمايد. اگر دچار هر گونه مشكلي با خواب هستيد در مورد آن با پزشك خود مشورت نماييد.

ورزش: تحقيقات نشان مي دهند كه ورزش مرتب يكي از موثرترين درمانها براي فيبرومالژيا است.

شيوه هاي تكميلي سلامت را امتحان كنيد: ورزشهايي مثل تاي چي، كي گونگ، يوگا، ماساژ درماني و طب سوزني مي تواند به كاهش برخي علائم كمك نمايند.

داروها رادر نظر داشته باشيد: در مورد داروهاي تاييد شده براي درمان فيبرومالژيا با پزشك خود مشورت نماييد.

gonabadi

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید