استفاده از نخ دندان را پشت گوش نياندازيد استفاده از نخ دندان را پشت گوش نياندازيد

استفاده از نخ دندان را پشت گوش نياندازيد(مزاياي تميز كردن روزانه بين دندان ها)

شايد مقالاتي را ديده و يا شنيده باشيد كه در آنها گفته شده است مي توانيد نخ دندان را فراموش كنيد چون دانشمندان نتوانسته اند شواهد محكمي مبني بر مفيد بودن تميز كردن بين دندانها با يك نخ محكم بيابند. اما نظر بسياري از دندان پزشكان متفاوت است. آنها دندانها و لثه هاي بسياري از كساني كه از نخ دندان به صورت مرتب استفاده مي كنند و هم دندانهاي كساني را كه از نخ دندان استفاده نكرده اند را ديده اند. تفاوت شگفت انگيز است.

هر دندان پزشكي در اين كشور مي تواند به دندان هاي شما نگاه كند و بگوييد كه آيا از نخ دندان استفاده مي كنيد يا خير. لثه هاي قرمز و يا ملتهب كه به راحتي خونريزي مي نمايند مي توانند علامت آشكاري باشند مبني بر اينكه نياز بيشتري به نخ دندان و عادات مسواك زدن بهتر است. تميز كردن همه جهات دندان هايتان از جمله بين دندان ها كه مسواك نمي تواند به آنجاها دسترسي داشته باشد كار خوبي است.

اگر دندان پزشك توصيه كرد و يا حتي اگر بر اساس تجربه شخصي خود دريافتيد كه استفاده مرتب از نخ دندان مي تواند دندانهاي شما را سالم تر نگه دارد پس اين مقالات چه مي گويند؟ دليلش فقدان تحقيقات كنترل شده در مقياس وسيع به ميزان كافي در اين رابطه است.

محققان در تحقيقات كوچك باليني به مزاياي كشيدن نخ دندان پي برده اند. براي مثال، در 12 تحقيق كاملا كنترل شده دانشمندان دريافتند كه استفاده از نخ دندان علاوه بر مسواك زدن مي تواند بيماري خفيف لثه و يا التهاب لثه را تا حد زيادي بهتر از مسواك به تنهايي كاهش دهد. در همين تحقيقات گزارش شده است كه استفاده از نخ دندان علاوه بر مسواك زدن مي تواند بعد از يك تا 3 ماه پلاك دندان را خيلي بيشتر از صرفا مسواك زدن كاهش دهد.

اما هيچ شواهد قطعي وجود ندارد كه استفاده از نخ دندان بتواند مانع از پريودنيتيت (التهاب شديد لثه) كه علت اصلي از دست دادن دندانها در بزرگسالان است شود. پريودنتيت زماني ايجاد ميشود كه التهاب خفيف لثه درمان نشود. در اين صورت پلاك به زير خط لثه نفوذ كرده به شكسته شدن استخوان و ديگر بافتهايي كه از دندان حفاظت مي كنند ميشود. پريودنتيت در طول ماهها و يا سالها به آرامي ايجاد ميشود. با اين وجود، در اغلب تحقيقات استفاده از نخ دندان در طول مدتهاي كوتاه بررسي شده است.

يك چالش ديگر در تحقيقات در اين باره اين است كه تحقيقات بزرگ در دنياي واقعي بر ارائه گزارش عادات تميز كردن دندان افراد متكي است. و وقتي صحبت از عادات درست بهداشتي مي شود مردم تمايل دارند آنچه را كه به نظرشان درست مي رسد را گزارش دهند حالا چه در رابطه با استفاده از نخ دندان باشد، يا ورزش كردن، سيگار كشيدن و يا خوردن. به همين دليل است كه در تحقيقات خوب كنترل شده (كه در آنها محققان استفاده افراد از نخ دندان را به خوبي زير نظر داشتند و يا خودشان براي آنها اين كار را انجام مي دادند) نشان مي دهند كه استفاده از نخ دندان مفيد و موثر است. اما تحقيقات در دنياي واقعي به شواهد ضعيف تري منجر شده است.

اين حقيقت كه تا به حال تحقيقاتي در اين باره بر روي جمعيتي وسيع انجام نشده است بدين معنا نيست كه استفاده از نخ دندان تاثيري ندارد. صرفا نشان مي دهد كه انجام تحقيقات گسترده در زماني كه رفتارهاي بهداشتي از هر نوعي بررسي ميشوند كاري سخت و هزينه بر است.

اگرچه تحقيقات كافي براي اثبات موثر بودن استفاده از نخ دندان وجود ندارد، اما شواهدي هم از تاثير منفي و يا عوارض جانبي براي استفاده از آن ديده نشده است و هزينه زيادي هم لازم ندارد. بنابراين چرا آن را به بخشي از عادات زندگي روزمره خود تبديل نكنيم؟

اگر سوال و يا نگراني در مورد لثه و يا دندانهاي خود داريد حتما با دندان پزشك خود مشورت نماييد. اگر استفاده از نخ دندان برايتان مشكل است دندان پزشكتان مي تواند راههاي ديگري را براي از بين بردن پلاك بين دندانها مثل تميزكننده هاي بين دنداني و يا جرمگيرهاي آبي دندان را پيشنهاد دهد. اگر براي استفاده از نخ دندان نياز به آموزش داشتيد و يا فكر مي كنيد اين كار را درست انجام نمي دهيد، دندان پزشكتان و يا پزشك عمومي شما خوشحال ميشود نحوه انجام درست اين كار را به شما نشان دهد. در اين صورت مي توانيد متوجه تكنيك درست استفاده از نخ دندان بشويد.
انتخابهاي آگاهانه

راه درست مسواك زدن و استفاده از نخ دندان

به آهستگي دندانهايتان را با يك مسواك نرم و خمير دندان حاوي فلورايد در همه جهتهابشوييد. از حركات دايره اي و حركات بالا و پايين كوتاه استفاده كنيد.

خط بين لثه خود را با احتياط و به آرامي مسواك بزنيد.

به آرامي روي زبان خود را هم مسواك بزنيد تا به تميزي دهان خود كمك كرده باشيد.

اطراف دندانها را با نخ دندان تميز كنيد. نخ دندان را به آهستگي بين داندانها حركت دهيد تا به خط لثه برسد.

نخ دندان را به صورت منحني در اطراف يك دندان در آورده و آن را بين فضاي بين لثه و دندان بكشيد. نخ دندان را به سمت بالا و پايين حركت دهيد. اين كار را براي هر دو طرف دندان انجام دهيد.

اگر در استفاده از نخ دندان مشكل داريد، نخ دندان دسته دار و يا ابزارهاي ديگر براي تميزي دندان نيز مي توانند كمك كننده باشند.

بعد از استفاده از نخ دندان دهان خود را آبكشي كنيد.

اگر در مورد شيوه صحيح استفاده از نخ دندان مطمئن نيستيد از دندان پزشك خود سوال كنيد.