كنترل آكنه كنترل آكنه

كنترل آكنه

زماني كه آكنه ملتهب ميشود و زخم ايجاد مي كند بر اعتماد به نفس تاثير مي گذارد بنابراين نياز به درمان دارد. چهار نوع اصلي آكنه شديد مي توانند زخم هاي مزمن بر جاي بگذارند و اگرچه امروزه درمانهاي خوبي براي آكنه وجود دارد اما علت ايجاد آن هنوز هم تا حد زيادي مرموز و ناشناخته است.

آكنه شديد چيست؟

برآمدگي هاي گهگاهي، با اندازه و ميزان قرمزي متفاوت كه شايد مدت ها هم خوب شدنش به طول بيانجامد آكنه شديد تلقي نمي شود. حتي بروز ماهانه آكنه با چند برآمدگي در اينجا و آنجا كه بالاخره ناپديد مي شود آن قدرها جدي نيست كه نياز به درمان گسترده داشته باشد.

آكنه شديد عموما به صورت داشتن كيست و برآمدگي هاي بزرگ تعريف ميشود. با اين وجود، اين تعريف را مي توان به افرادي كه جوش بر آنها تاثير فيزيولوژيكي قابل توجه دارد، افرادي كه سطح وسيعي از پوستشان درگير مي شود، و حتي افرادي كه با جوش هاي سرسفيد و سرسياه درگير هستند بسط داد. و حتي آكنه خفيف ممكن است در برخي از افراد جاي زخم بدي باقي بگذارد كه آن را نيز مي توان آكنه شديد تلقي كرد.

يك متخصص پوست مي تواند به درمان آكنه مخصوصا با داروهاي خوراكي، كمك نمايد اما گاهي ممكن است داروهاي موضعي و يا تركيبي هر دو نياز باشد. زخم حاصل از آكنه نيز ممكن است نياز به درمان داشته باشد كه اغلب از ميكرودرم ابريژن براي برداشتن لايه اي از پوست آسيب ديده استفاده مي شود.

چهار نوع اصلي آكنه شديد

آكنه انواع مختلفي دارد اما انواع زير رايج تر هستند:

آكنه نودولوكيست (Nodulocystic) . مشخصه بارز اين آكنه كيست هاي ملتهب پر شده از چرك، مايع و يا مواد ديگر است. اين كيست هاي دردناك مي توانند بزرگ باشند (چند سانتي متري) و بيشتر در نواحي زير ديده ميشوند:

شانه ها

پشت

سينه

گردن

صورت

يك كيست ممكن است به تنهايي بروز كند و يا به صورت گروهي از كيست ها به صورت خوشه اي باشد. آكنه نودولوكيست به سختي درمان مي شود اما گزينه هاي درماني عبارتند از:

جراحي آكنه- باز كردن وتخليه كيست ها

درمان با داروهاي ایزوترتینوئین (Sotret، Claravis، Absorica، Amnesteem، Myorisan و Zenatane).

آنتي بيوتيك ها

تزريق داروهاي کورتیکوستروئید به داخل كيستها

آكنه conglobata. اين نوع آكنه نادر بوده و شديدتر از نوع آكنه نودولوكيست است و زماني اتفاق مي افتد كه كيستهاي بزرگ و دردناك شكل گرفته و از زير پوست به هم متصل باشند كه جاي زخم هاي مشهود و بدشكلي برجاي مي گذارد. اغلب مردان جوان به آن دچار ميشوند.

اولين علامت آكنه conglobata برجستگي هايي است كه به مرور زمان به جاي بهتر شدن بدتر مي شوند و بالاخره به كيستهاي ملتهب عفوني تبديل ميشوند. اين كيستها از چرك پر شده و بوي نامطبوعي دارند.

متداولترين علائم آكنه conglobata عبارتند از:

آبسه هاي ملتهب عميق در پوست

جوش هاي سرسياه كه عموما در كپل، گردن، زير بغل، صورت و ستون فقرات يافت ميشود

جاي زخم عميق و يا سطحي

آسيب قابل توجه به پوست

آكنه conglobata مزمن است اما ممكن است بعد از چند ماه يا چند سال به خودي خود از بين برود. براي جلوگيري از ايجاد زخم هاي دائمي بر روي پوست بايد سريع و در همان مراحل اوليه درمان شود. درمان ابتدا با استروئيد خوراكي به علاوه ایزوترتینوئین خوراكي شروع ميشود و با اين كار از عود مجدد دوره اي اين نوع آكنه شديد پيشگيري ميشود.

آكنه فولميناس (fulminans). مشخصه اين نوع آكنه التهاب شديد و ناگهاني است كه كل بدن را درگير مي نمايد. اين نوع آكنه به افزايش هورمون هاي مردانه مربوط ميشود و رايج ترين نوع آكنه در پسرها در دوران نوجواني است. علائم آن عبارتند از:

تب

درد و التهاب مفاصل و بيشتر در زانوها و لگن

آكنه شديد كه جاي آن ها خونريزي دارد اغلب در قسمت بالاتنه

كم شدن وزن و كاهش اشتها

متورم شدن كبد و طحال

آكنه فولمينانس نوع شديد آكنه conglobata محسوب ميشود. درمان بر كنترل التهاب متمركز بوده و بنابراين اغلب داروهاي غير استروئيدي ضد التهابي (NSAIDs) تجويز مي گردد.

ممكن است براي كمك به كنترل التهاب نياز به داروهاي کورتیکواستروئیدي نيز باشد. اين نوع آكنه شديد كه از هر چند وقت عود مي كند بايد در بلند مدت تحت نظر منخصص پوست درمان وتحت نظر گرفته شود و ممكن است نياز به درمان سيستماتيك با داروهاي ایزوترتینوئین باشد.

آکنه فولیکولیت گرم منفی (Gram negative folliculitis). نوعي از آكنه است كه بسيار بد به نظر مي رسد. زماني اتفاق مي افتد كه فولكولهاي روي پوست به خاطر يك عفونت باكتريايي ملتهب ميشود. بيشتر در افرادي به وجود مي آيد كه در بلند مدت به دنبال درمان نوع ديگري از آكنه با آنتي بيوتيكهاي خوراكي و يا موضعي بوده اند.

از شيوه رنگ آميزي گِرم براي تشخيص نوع باكتري استفاده ميشود. اگر با افزودن رنگ به گسترش، به آبي تغيير رنگ نداد مي گوييم "گرم منفي" است.

درمان فولكولهاي گرم منفي كار مشكلي است چون باكتري به بسياري از آنتي بيوتيكهايي كه براي درمان آكنه شديد استفاده ميشود پاسخ نمي دهد. با اين وجود، اغلب با داروهاي ایزوترتینوئین و برخي از آنتي بيوتيكها (اغلب آمپيسيلين و يا تری متوپریم) مي توان آکنه فولیکولیت گرم منفی را درمان كرد.

اين نوع از آكنه شديد بدون درمان مي توانند زخم هاي بدي ايجاد كرده و به پوست آسيب برساند. همچنين مشكلات روحي ايجاد و اعتماد به نفس را از بين مي برد. همه نوع آكنه شديد بايد توسط متخصص پوست تشخيص و درمان شود و بسياري از آنها را مي توان با موفقيت مديريت كرد.

سرخی روی صورت ( شناخت آکنه روزاسه)