جراحی روباتیک

29

جراحی روباتیک کامپیوتری مزایای متعدد زیادی نسبت به جراحی های تهاجمی سنتی و جراحی های لاپاروسکوپی دارد . این مزایا عبارتند از آن هایی که مخصوص جراح هستند مثل افزایش چالاکی دست ، کنترل حرکت ، و دید بهتر.

همچنین جراحی روباتیک کامپیوتری امکان استفاده دقیق از ابزار جراحی را حتی بهتر از جراحی لاپاروسکوپی برای بیمارانی که چاقی مفرط دارند فراهم می آورد .به علاوه ، سیستم جراحی daVinic این توانایی را به جراح می دهد که کارهای لازم قبل از عمل را انجام دهد و امکان تمرین جراحی یا حتی شبیه سازی جراحی برای آموزش یا ارزیابی را فراهم می آورد . ( به نقل از Stava )  " هولومر ( نمایندگی هولوگرافی پزشکی الکتریکی ) یک تصویر سه بعدی هولوگرافی دیجیتال از یک فرد خاص می باشد . در صورتی که بیماران هولومر خود را به همراه داشته باشند ،  پزشکان توانایی استفاده از آن در مداخلات درمانی را خواهند داشت . ( به نقل از  VirutalSoldier.us )

مزایا برای جراحان

  • ابزارهای جراحی ENDOWRIST

جراحی روباتیک کامپیوتری فواید و مزایای زیادی نسبت به روش های سنتی جراحی لاپاروسکوپی دارد . در طول جراحی روباتیک کامپیوتری ، جراح قادر خواهد بود که توانایی های خود را در حیطه ی جراحی با استفاده از روش های کم تهاجم تر از جراحی های سنتی لاپاروسکوپی افزایش دهد . ابزارهای جراحی لاپاروسکوپی سنتی تنها در چهار مورد به جراحان آزادی عمل می دهد ،در حالی که  endowrist ، که در سیستم جراحی روباتیک کامپیوتری  daVinic  وجود دارد ، هفت مزیت به جراح می دهد ( به نقل از Murphy, Hall, Rong, Goel, Costello, Intuitive Surgical,)

ابزارهای جراحی endowrist ، امکان انجام طیف وسیعی از حرکات که دست انسان به طور طبیعی در جراحی باز ( لاپاراتومی ) دارد را فراهم می کنند و چالاکی طبیعی را به جراح می دهند . ( به نقل ازIntuitive Surgical) . برخلاف ابزارهای جراحی سنتی لاپاروسکوپی ، با جراحی بصری می بینیم  که کابل های داخلی ابزارهای جراحی endowrist حداکثر بازده را خواهد داشت و همچنین امکان بخیه زدن سریع و دقیق ، محاسبه کردن و کار با بافت های بدن را می دهند . ابزار سنتی لاپاروسکوپی  یک اثر تکیه گاهی دارند ، به این صورت که حرکت های ابزار برخلاف جهت حرکات دست جراح می باشند . طبیعت بصری جراحی روباتیک کامپیوتری ، این اثر را از بین می برد و به ابزارها اجازه می دهد تا در جهت دقیق حرکات دست جراح حرکت کنند . ( به نقل از Murphy et al )

  • توازن حرکت

" در جراحی لاپاروسکوپی استاندارد ، فاصله ی بین بافت از ناحیه ی پورت ها در شکم ، باعث افزایش توانایی حرکت ابزارها می شود " ( به نقل از Dr. Ayal M. Kaynan ) کوچک ترین حرکت در بیرون از بدن بیمار می تواند به حرکتی نسبتا بزرگ در ناحیه ی جراحی تبدیل شود . حرکات دست جراح در کنسول می تواند به نسبت یک تا پنج  بار از طریق فیلتر کردن و تقویت حرکات جراح بزرگ تر شوند. برای انجام این کار، جراح باید دستگیره ها را در کنسول حدود پنج اینچ حرکت دهد تا نوک ابزار یک اینچ حرکت کند . " این ویژگی به طور کامل لرزش طبیعی دست را از بین می برد ، به جراح اجازه می دهد تا به راحت ترین نحو بافت مورد نظرش را هدف قرار دهد ، و ظرافتی دقیق به جراح می دهد که در هر دو قلمرو جراحی باز و لاپاروسکوپی استاندارد فراتر از توانایی های انسان است ." ( به نقل از Dr. Ayal M. Kaynan ) به علاوه ، سیستم جراحی daVinci  از یک فیلتر حرکات استفاده می کند تا از تکرار هر لرزش دستی که ممکن است اتفاق بیافتد جلوگیری کند . ( به نقل از Hirano, Ishikawa, Watanabe )

  • تصویر برداری سه بعدی

در جراحی  های مرسوم لاپاروسکوپی ، تصاویری که برای جراح و دستیارانش قابل دسترس است تنها به تصاویر دو بعدی محدود خواهد شد . در واقع جراحی روباتیک لاپاروسکوپی daVinci  از دو لنز جدا از هم تشکیل شده که در تعامل با یکدیگر کار می کنند و تصویری سه بعدی تولید می کنند که از دید طبیعی تقلید می کند و عمق دقیق را به ما نشان می دهد ( به نقل از Kaynan ) . دید سه بعدی با کیفیت بالای استریوسکوپی به جراح اجازه می دهد که بافت مورد نظرش را به طور مناسبی هدف قرار دهد ، و جراح مجبور نیست که تنها با در اختیار داشتن تصاویری دو بعدی ، ارتباطات فضایی که بین این تصاویری که در جراحی استاندارد لاپاروسکوپی وجود دارند را نتیجه گیری کند . مواقع زیادی یک جراح با انجام حرکات کوچکی ، نتایجی که از ارتباطات فضایی استنتاج کرده است را می آزماید و آن ها را تایید یا رد می کند ؛ ربات daVinci  تمام نیاز به این تست های حرکتی را از بین می برد .

  • بیماران با چاقی مفرط

وقتی از ابزارهای جراحی لاپاروسکوپی سنتی برای بیماران با چاقی مفرط استفاده می شود ، این ابزارها میل به خم شدن دارند . این مشکل به دنبال فشار افزوده ای که جراح مجبور است بر روی ابزارهای جراحی برای این بیماران وارد آورد ، به وجود می آید .اجرای تکنیک های دقیق جراحی حتی سخت تر هم می شوند زمانی که شاخص توده بدنی بیمار  ( BMI ) بیشتر از 60 kg/m^2 باشد به دلیل نیروی افزوده ی گشتاوری که باید روی ابزار اعمال شود . این وضعیت دشوار را می توان با استفاده از ابزارهای دقیقی که سختی بیشتری دارند و برای این چنین وضعیتی طراحی شده اند ، آسان تر کرد . ابزارهای دقیق سخت تر ،  از خم شدن ابزار جلوگیری می کنند ، و فشار مکانیکی که توسط ربات اعمال می شود از خستگی جراح جلوگیری می کند و اجازه ی دستکاری بافتی دقیق و هماهنگ شده را می دهد .