پزشکی از راه دور

پزشكي از راه دور بسيار رواج يافته است اما پزشكان در استفاده از آن در برخي از شرايط خاص با احتياط برخورد مي كنند. آيا از يك كامپيوتر، تلفن همراه هوشمند يا تبلت براي صحبت كردن با پزشك خود استفاده مي كنيد؟

پزشكي از راه دور بسيار رواج يافته است اما پزشكان در استفاده از آن در برخي از شرايط خاص با احتياط برخورد مي كنند.  آيا از يك كامپيوتر، تلفن همراه هوشمند يا تبلت براي صحبت كردن با پزشك خود استفاده مي كنيد؟


پزشکی از راه دور

اين كار پزشك از راه دور ناميده ميشود. تحققيقي نشان مي دهد كه ملاقات حضوري با پزشك براي درمان كودكان با عفونتهاي خاص بهتر است.

محققان از داده هاي مورد ادعا از يك برنامه سلامت براي بررسي ويزيت هاي كودكان مبتلا به بيماريهاي تنفسي استفاده كردند. اين بيماريها شامل سرماخوردگي، گلو درد و عفونتهاي گوش ميشد. بيش از 5 هزار كودك از طريق پزشك از راه دور مورد مداوا قرار گرفتند. در حدود 88 هزار نفر به صورت اورژانسي به كلنيك مراجعه كرده بودند . بيش از يك ميليون نفر به پزشك متخصص مراجعه كرده بودند.

اين تيم آنتي بيوتيكهاي تجويز شده براي هر گروه را بررسي كردند. در كودكاني كه تحت درمان پزشكي از راه دور قرار گرفته بودند آنتي بيوتيك بيشتري تجويز شده بود. تجويز اين داروها در پزشكي از راه دور 52 درصد، در مراجعه اورژانسي به كلينيك 42 درصد و در مراجعه به متخصص 31 درصد بود.

اين تيم بررسي كردند كه آيا پزشكان از خط مشهاي تجويز آنتي بيوتيك پيروي مي كنند يا خير. اين داروها مي توانند عفونتهاي باكتريايي مثل گلو درد را درمان نمايند اما نمي توانند براي عفونتهاي ويروسي مثل سرما خوردگي و آنفولانزا موثر باشند.

تنها در 59 درصد ويزيتهاي از راه دور اين خط مشها رعايت شد در حالي كه اين رقم در مراجعه هاي اورژانسي به كلينيك 67 درصد و در مراجعه به پزشك متخصص 78 درصد بود.

به عنوان والدين كودك جذابيت ويزيت از راه دور در زماني كه كودكي مريض است را درك مي كنيم چون امكان ارتباط با يك پزشك را به شيوه اي راحت و به موقع فراهم مي آورد اما بايد مطمئن شد كه كيفيت درمان در كودك همچنان بالا باقي مي ماند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آنچه باید راجع به بيماري هاي تيروئيد بدانيم!

پ سپتامبر 5 , 2019
شما نمي توانيد آن را ببينيد و يا حس كنيد […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است