پزشکی از راه دور

پزشکی از راه دور بسیار رواج یافته است اما پزشکان در استفاده از آن در برخی از شرایط خاص با احتیاط برخورد می کنند. آیا از یک کامپیوتر، تلفن همراه هوشمند یا تبلت برای صحبت کردن با پزشک خود استفاده می کنید؟

پزشکی از راه دور بسیار رواج یافته است اما پزشکان در استفاده از آن در برخی از شرایط خاص با احتیاط برخورد می کنند.  آیا از یک کامپیوتر، تلفن همراه هوشمند یا تبلت برای صحبت کردن با پزشک خود استفاده می کنید؟


پزشکی از راه دور

این کار پزشک از راه دور نامیده میشود. تحققیقی نشان می دهد که ملاقات حضوری با پزشک برای درمان کودکان با عفونتهای خاص بهتر است.

محققان از داده های مورد ادعا از یک برنامه سلامت برای بررسی ویزیت های کودکان مبتلا به بیماریهای تنفسی استفاده کردند. این بیماریها شامل سرماخوردگی، گلو درد و عفونتهای گوش میشد. بیش از ۵ هزار کودک از طریق پزشک از راه دور مورد مداوا قرار گرفتند. در حدود ۸۸ هزار نفر به صورت اورژانسی به کلنیک مراجعه کرده بودند . بیش از یک میلیون نفر به پزشک متخصص مراجعه کرده بودند.

این تیم آنتی بیوتیکهای تجویز شده برای هر گروه را بررسی کردند. در کودکانی که تحت درمان پزشکی از راه دور قرار گرفته بودند آنتی بیوتیک بیشتری تجویز شده بود. تجویز این داروها در پزشکی از راه دور ۵۲ درصد، در مراجعه اورژانسی به کلینیک ۴۲ درصد و در مراجعه به متخصص ۳۱ درصد بود.

این تیم بررسی کردند که آیا پزشکان از خط مشهای تجویز آنتی بیوتیک پیروی می کنند یا خیر. این داروها می توانند عفونتهای باکتریایی مثل گلو درد را درمان نمایند اما نمی توانند برای عفونتهای ویروسی مثل سرما خوردگی و آنفولانزا موثر باشند.

تنها در ۵۹ درصد ویزیتهای از راه دور این خط مشها رعایت شد در حالی که این رقم در مراجعه های اورژانسی به کلینیک ۶۷ درصد و در مراجعه به پزشک متخصص ۷۸ درصد بود.

به عنوان والدین کودک جذابیت ویزیت از راه دور در زمانی که کودکی مریض است را درک می کنیم چون امکان ارتباط با یک پزشک را به شیوه ای راحت و به موقع فراهم می آورد اما باید مطمئن شد که کیفیت درمان در کودک همچنان بالا باقی می ماند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آنچه باید راجع به بيماري هاي تيروئيد بدانيم!

پ سپتامبر 5 , 2019
شما نمی توانید آن را ببینید و یا حس کنید و اغلب افراد هیچ ایده ای در مورد کارکرد آن ندارند. در واقع، اغلب افراد هیچ چیز در مورد تیروئید خود نمی دانند مگر اینکه دچار علائم اغلب اغفال کننده بیماری تیروئید میشوند. تیروئید یک غده دو اینچی به شکل […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع