واقعیت افزوده و جراحی

همانطور که فناوری های دسترسی به داده ها تاکنون بسیار پیشرفت کرده اند ، گام بعدی ارائه اطلاعات بیمار در زمان واقعی، به جراحان است که می توانند از آن ها در روند های درمانی ساده یا پیچیده استفاده کنند .

واقعیت افزوده و جراحی

همانطور که فناوری های دسترسی به داده ها تاکنون بسیار پیشرفت کرده اند ، گام بعدی ارائه اطلاعات بیمار در زمان واقعی، به جراحان است که می توانند از آن ها در روند های درمانی ساده یا پیچیده استفاده کنند .

واقعیت افزوده به جراحان اجازه می دهد تا با دقت زیاد بتوانند با وارد کردن اطلاعات سی تی اسکن و ام آر آی بیماران به یک هدست واقعیت افروده ، آناتومی بیمارانشان را مورد مطالعه قرار دهند .

به بیان دیگر ، آناتومی دقیق بیمار قبل از شروع عمل بالای بدن بیمار به طور دقیق نمایش داده می شود .جراحان قادر خواهند بود که استخوان ها ، عضلات ، و ارگان ها و احشای داخلی را حتی بدون باز کردن بدن و بدون ایجاد هیچ برشی بر روی بدن ، برای خود به تصویر بکشند و مجسم کنند . این مسئله حتی می تواند به آن ها کمک کند که بتوانند راحت تر تصمیم بگیرند تزریق یا برش جراحی را دقیقا در چه محلی انجام دهند و می توان از آن برای برای نشان دادن اطلاعاتی که جان بیمار را در زمان اورژانس پزشکی نجات می دهد ، استفاده کرد. کاربرد واقعیت افزوده فقط در جراحی های مشخص و کم ریسک نیست ، بلکه می تواند به جراحان کمک کند که زمان طلایی را در موارد اورژانس برای خود حفظ کنند . به جای جست و جو و گشتن در میان برگه ها و مدارک ضبط شده ی الکتریکی پزشکی ، جراحان می توانند به تمام این اطلاعات در کسری از ثانیه در صفحه ی واقعیت افزوده دسترسی یابند .

در بیمارستان های امپریال  کالج و مری لندن ، جراحان و پزشکان شروع به استفاده از عینک های هولولنز مایکروسافت در حین اعمال جراحی ترمیمی روی بیمارانی که آسیب های بسیار شدید دیده اند ، کرده اند . پیش از استفاده از واقعیت افزوده ، این جراحان باید از یک اسکنر دستی برای مشخص کردن محل عروق بزرگ اطراف زخم و جراحت ایجاد شده استفاده می کردند ، اما اکنون سیستم واقعیت افزوده ای که استفاده می کنند به آن ها کمک می کند که بتوانند آن عروق بزرگ را با نمایش سه بعدی تصویر آن ها مستقیما پیدا کنند . این تنها یکی از چندین مثالی است که واقعیت افزوده چگونه می تواند در حین جراحی به جراحان کمک کند . چه جراحان در حال پیش بردن یک عمل بسیار کوچک باشند و چه در حال انجام عملی به بزرگی برداشتن یک تومور خطرناک باشند ، واقعیت افزوده می تواند به نجات زندگی بسیاری از این بیماران کمک کند حال آن که ما می توانیم ببینیم که این تکنولوژی برای جراحان چقدر ارزشمند است .

استارت آپ های جدید واقعیت افزوده در جراحی

  • BioFlight:  یک طیف گسترده از پیشنهادات در زمینه ی واقعیت افزوده ی پزشکی و و سرویس های واقعیت افزوده پیشنهاد می دهد . BioFlight یک سرویس آموزش دهنده ی  واقعیت افزوده و واقعیت مجازی به پزشک می دهد تا با استفاده از فیلم های پیشرفته ی 360 درجه ای به جراحان وپزشکان کمک کند تا درباره ی محصولات و روش های جدید نوین مربوط به حیطه کاریشان آموزش ببیند . این کمپانی همچنین یک طرح آموزشی واقعیت افزوده و واقعیت مجازی پزشکی را طراحی کرده است که به دانشجویان و پزشکان کمک می کند تا آموخته های خود را تصحیح کنند و اطلاعات خود را بهتر به ذهن بسپارند .
  • EchoPixel:  ابزارهای عکس برداری پزشکی را توسعه می دهد که به پزشکان این توانایی را می دهد که با استفاده از یک عکس سی تی اسکن از شکم یک مریض ، آن را به صورت یک مدل سه بعدی درآورند . این محصولات به پزشکان این امکان را می دهد که یک آناتومی مشخص و دقیق که به دنبال آن افزایش دانش بالینی ، جراحی های سریع تر ، و مراقبت بهتر انجام می شود را بتوانند به بیماران خود ارائه دهند . محصول سه بعدی واقعیت افزوده ی  EchoPixel آن ها از طیفی وسیع  ، مختلف و جدید از مجموعه عکس های  پزشکی استفاده می کند تا  به رادیولوژیست ها ، متخصصان قلب و متخصصان قلب کودکان این توانایی را بدهد که یک تصویر مشخص از آناتومی بیمار را در یک فضای سه بعدی داشته باشند . سیستم با استفاده از چهار دوربین که حرکات سر بیمار را تحت بررسی قرار می دهند ، عینکی برای تبدیل عکس ها به تصاویری سه بعدی ، و یک قلم سوزنی که به کاربر این امکان را بدهد که حرکت کند و با اشیاء واقعی تعامل داشته باشد .
  •  Proximie:  یک نرم افزار انقلابی که روش کار و تدریس جراحان را تغییر می دهد . Proximie دستگاه و پلت فرمی است که می تواند به بیشتر کامپیوترها ، تبلت ها یا تلفن های هوشمند دارای دوربین وصل شود تا با جراحان و دانشجویان در زمان واقعی در هر کجای دنیا ارتباط برقرار کند . Proximie به صورت دیجیتال محتوایی را در قالب فیلم زنده برای تربیت دستیاران آموزشی مجازی تهیه کرده است .  این به طور موثری یک جراح مجازی از راه دور را برای ما می سازد .
  •  MedicalRealities:  یک گروه نوآور هستند که محصولات آموزشی پزشکی را به صورت تخصصی در حوزه ی واقعیت مجازی و واقعیت افزوده معرفی می کند .  روش های پزشکی در دستگاه های واقعیت افزوده ی مصرف کننده ها مانند Oculus Rift قابل مشاهده است . از طریق محتوای درسی آموزشی پزشکی، این شرکت قادر به رسیدن به مخاطبان بسیار وسیعتر است که کم هزینه و به راحتی برای یادگیرندگان قابل دسترسی است. دانشجویان پزشکی می توانند روش های درمان و جراحی را بسیار زودتر از روند نرمال در طی آموزششان تمرین کنند ، و در ادامه یک شانس آموزشی جدید و یگانه را برای خود ایجاد کنند .
  • :Vipaar: یک راه حل پشتیبانی ویدئوهای واقعیت افزوده است . در سال 2013 ، شرکت وارد یک همکاری با دانشگاه آلاباما و برمینگهام در استفاده از گوگل گلس در یک جراحی ارتوپدی شد . جراحان با استفاده از این تکنولوژی قادر خواهند بود از راه دور با حرکات دست هایشان یک جراحی را که در طرف دیگر تکنولوژی واقعیت افزوده استفاده می شود کنترل و هدایت کنند .

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نگذاريد درد پشت شما را خميده كند

س جولای 31 , 2018
گزينه هاي درماني بسياري براي درد پشت وجود دارد بنابراين با پزشك خود مشورت كنيد تا ببينيد كدام شيوه براي شما مناسب تر است. در اغلب افراد حتي درد پشت مزمن نيز بالاخره بدون اينكه نيازي به جراحي باشد از بين مي رود. مهم اين است كه نگذاريد درد بر شما غلبه كند

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است