Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
فناوری هوشمند سلامت چیست؟به معنای هوشمند سازی سیستم بهداشت و درمان است

فناوری هوشمند سلامت چیست؟

فناوری هوشمند سلامت به معنای هوشمند سازی سیستم بهداشت و درمان است . فناوری هوشمند سلامت برای اهداف بهداشتی درمانی و ثبت اطلاعات بهداشتی از سنسورها، انواع حافظه و مموری برای ذخیره کردن  اطلاعات کمک می گیرد. فن اوری های هوشمند سلامت وسیله ای برای ارتباط برقرار کردن با داده ها و دنیای پیرامون در حوزه سلامت است.

فن اوری هوشمند سلامت از سنسورهای فیزیکی برای ثبت داده های موجود در محیط اطراف خود استفاده می کند. این نوع فناوری از ظرفیت محاسباتی برای ذخیره و تجزیه و تحلیل داده ها برخوردار است. این فن آوری همچنین وسیله ای برای ارائه توصیه های عملی به کاربران و یا انجام اقدامات خودکار بر اساس داده های ورودی است. اگر میخواهید با فناوری های پوشیدنی در حوزه سلامت آشنا شوید، مطالعه مقاله “جدیدترین فناوری‌های پوشیدنی در حوزه پزشکی” را از دست ندهید.

فناوری هوشمند سلامت

پیشرفت های فن اوری هوشمند در حوزه سلامت

پیشرفت های زیاد فناوری در حوزه بهداشت و درمان باعث شده است که شهروندان، بیماران و پرسنل بهداشت و درمان از خدمات درمانی بهداشتی رضایت بیشتری داشته باشند. سیستم های مراقبت از بهداشت و درمان به شدت تقویت پیدا کرده اند.

فناوری سلامت هوشمند قادر به اخذ و پردازش انواع داده های مربوط به بهداشت شخصی است. وضعیت فعلی فناوری سلامت هوشمند پیشرفته تر از قبل شده است اما هنوز در مراحل ابتدایی است.

کاربردهای فن آوری هوشمند سلامت

کاربردهای فن اوری های هوشمند سلامت در بیمارستان ها عبارتند از:

  • سنسور
  • دستگاه های تشخیص پزشکی
  • قرص هوشمند
  • جراحی های هوشمند
  • هولوگرافی دستگاه/شبیه سازی

کاربرد فناوری های هوشمند سلامت در مراکز دیگر به غیر از بیمارستان عبارتند از:

  • پوشیدنی‌ها
  • دستگاه های ثبت نام اولیه
  • فناوری های از راه دور

قابلیت اطمینان داده های جمع آوری شده در حوزه سلامت

استفاده از سنسورها در نظارت بر حوزه سلامت، ثبت اطلاعات سلامت شخصی و تجزیه و تحلیل داده ها کاربرد دارد. فناوری های هوشمند سلامت برای ارائه خروجی های جذاب و شخصی مناسب هستند. فن اوری هوشمند سلامت تاریخچه اطلاعات سلامت را برای شهروندان و پرسنل بهداشت در دسترس قرار می دهد.

با این حال، قابلیت اطمینان داده های جمع آوری شده اغلب مورد بحث است. فناوری هوشمند سلامت هنوز در مراحل ابتدایی خود است و قابلیت اطمینان داده ها هنوز به اندازه کافی بالا نیست. بالا نبودن قابلیت طمینان داده ها برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و یا کاربران نهایی باعث می شود که تکیه بر دقت و صحت داده ها کمتر شود.

سرعت انتقال داده ها در حوزه سلامت

در آینده نزدیک راه حل ها پیشرفته تر و توسعه یافته تر از قبل شده است. انتقال داده ها در موبایل های امروزی پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. انتقال داده ها به 5G رسیده است و سرعت انتقال داده ها در دنیای امروز به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

چالش های مرتبط با فناوری های هوشمند سلامت

چالش های فن اوری هوشمند سلامت مربوط به قابلیت های فنی این فناوری ها است. قابلیت اطمینان داده ها در اینده چطور خواهد بود؟ دقت داده ها و امنیت داده های بدست آمده از فناوری سلامت هوشمند برای استفاده در  مراقبت های سلامتی ضروری است. از سوی دیگر، استفاده از اینترنت اشیا در مراقبت های بهداشتی بر کارکنان مراقبت های بهداشتی و نحوه کار آنها تأثیر می گذارد.

معرفی فناوری های هوشمند سلامت بدون شک باعث تقویت سیستم های بهداشتی می شود. بخش مراقبت های بهداشتی نه تنها باید یک راه جدید برای مدیریت شهروندان و بیماری های آنها و نیازهای خاص آنها اتخاذ کند، بلکه پرسنل مراقبت های بهداشتی نیز باید در رابطه با ادغام و کار با دستگاه های هوشمند جدید، سریعتر عمل کنند.

atiati

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

5 فناوری برتر حوزه سلامت در سال گذشته از نگاه مجله فوربز

ج سپتامبر 16 , 2022
به گزارش وبسایت دوربه، پژوهشگران در حوزه پزشکی همواره در […]
فناوری برتر حوزه سلامت

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0