تاثیر واقعیت افزوده بر سلامت

واقعیت افزوده ، با استفاده از نماها ، دوربین ها ، و حس گرها آوردن سراسر اطلاعات دیجیتال به دنیای واقعی را ممکن می کند . در مقایسه با دنیای مجازی ، که خود یک دنیای کاملا جدید را شامل می شود ، واقعیت افزوده به ما اجازه می دهد که مفیدترین اطلاعات را از ناحیه ای دیجیتال به ادراکی از محیط اطرافمان پیوند دهیم . واقعیت افزوده یک مفهوم جدید نمی باشد ، اما در چند سال اخیر ، پیشرفت هایی که در دوربین ها و تکنولوژی حسگرها و واقعیت افزوده وجود داشته و پژوهش های متمرکز نرم افزاری ، این واقعیت را عملی کرده است – ما هنوز در آغاز عصر واقعیت افزوده هستیم . اما در حال حاضر و در آینده ، ما می توانیم انتظار انفجاری حاصل از ورود ابزارها و نرم افزار های واقعیت افزوده به بازار را داشته باشیم .

تاثیر واقعیت افزوده بر سلامت

تکنولوژی های هوشمند ، آینده را شکل می دهند

با مرور و نگاهی به آینده که چگونه واقعیت افزوده به طور گسترده در صنعت مراقبت از سلامتی تعمید داده می شود ، شاهد آن هستیم که فرصت هایی را برای کارشناسان در این حیطه پدید آورده اند.

واقعیت افزوده ، با استفاده از نماها ، دوربین ها ، و حس گرها آوردن سراسر اطلاعات دیجیتال به دنیای واقعی را ممکن می کند . در مقایسه با دنیای مجازی ، که خود یک دنیای کاملا جدید را شامل می شود ، واقعیت افزوده به ما اجازه می دهد که مفیدترین اطلاعات را از ناحیه ای دیجیتال به ادراکی از محیط اطرافمان پیوند دهیم .

واقعیت افزوده یک مفهوم جدید نمی باشد ، اما در چند سال اخیر ، پیشرفت هایی که در دوربین ها و تکنولوژی حسگرها و واقعیت افزوده وجود داشته و پژوهش های متمرکز نرم افزاری ، این واقعیت را عملی کرده است – ما هنوز در آغاز عصر واقعیت افزوده هستیم .

اما در حال حاضر و در آینده ، ما می توانیم انتظار انفجاری حاصل از ورود ابزارها و نرم افزار های واقعیت افزوده به بازار را داشته باشیم .

در واقع ، مراقبت از سلامت و حیطه های پزشکی از آغاز تا در زمره گرفتن واقعیت افزوده ، در مسیری بزرگ خواهد بود . در حقیقت ، امروزه پرستاران و پزشکان زیادی روزانه با نرم افزارهای واقعیت افزوده برای بهبود و ارتقای سطح آموزش بیماران و نتیجه های حاصل از درمان سر و کار دارند .

اولین ها در واقعیت افزوده

گوگل گلس اولین سکو برای ترقی واقعیت افزوده در عموم بود . هر چند ، نمی توان قاطعانه گفت که این یک موفقیت بزرگ در رابطه با مصرف کننده ها نبود ، چرا که به طور عمده مشکلاتی نظیر هزینه ی بالا و مشکلات درک مساله وجود داشت – گوگل گلس جذاب بود ، اما جذاب به نظر نمی رسید .

ورای بازار مصرف کننده ها ، گوگل گلس در اقدامی مهم یک جایگاه در حیطه مراقبت سلامت برای خود یافت ، که اهمیت واقعیت افزوده را حتی در همان سطوح اولیه ی پیشرفت خود را نشان می داد .

واقعیت افزوده در مراقبت از سلامتی

کادر درمان و مراقبت از سلامتی خیلی زود متوجه فواید استفاده از تکنولوژی های واقعیت افزوده شده اند . آموزش ، یک برنامه ی روشن در حیطه ی مراقبت از سلامت واقعیت افزوده می باشد . کادر درمان و مراقبت از سلامت موظفند که اطلاعات زیادی در رابطه با آناتومی و فیزیولوژی بدن کسب کنند .

برنامه های واقعیت افزوده به یادگیرندگان این توانایی را می دهد که تصویرهای سه بعدی از بدن را برای خود تجسم کنند .هر چند ، این تنها کارکنان حفظ سلامت نیستند که از فواید واقعیت افزوده بهره می برند . بلکه یک وسیله ی بسیار سودمند برای آموزش بیماران می باشد ، و به بیماران این امکان را می دهد که از روند جراحی و درمان توسط پزشک هایشان اطلاع یابند .

امروزه ، جراحان از تکنیک های متعددی برای تجسم محل عمل استفاده می کنند ، اما واقعیت افزوده ، که می تواند یک تصویر سه بعدی از آناتومی بدن بیمار در اختیار دید جراح قرار دهد ، در حال افزایش دقت و بازده برای بیماران می باشد .

امروزه یک نرم افزار کاربردی که در زمینه ی واقعیت افزوده استفاده می شود ، تجسم ورید است . بسیاری از بیماران این مساله که سوزن وارد بدنشان شود یا از آن ها خون گرفته شود را دوست ندارند ، این کار زمانی سخت تر می شود که پیدا کردن یک ورید مناسب برای یک بیمار دشوار باشد و این عمل برای بیمار بخواهد چندین بار تکرار شود .

برای مثال اکیووین ، که امروزه در بیمارستان ها استفاده می شود ، می تواند نقشه ای از وریدهای بیمار را بر روی پوستش نمایش دهد ، و به

کادر درمان کمک می کند تا در اولین بار یک ورید مناسب را پیدا کنند

آزمایشگاه های کابلی ، یک صنعت وسیع تحقیقاتی سازمان یافته ، جلودار تحقیقات در زمینه ی واقعیت افزوده می باشد . دید آن ها از آینده ی واقعیت افزوده در حیطه ی مراقبت از سلامت – آینده ی نزدیک ، یک مکان بهتر – بینشی از تسهیل پیشرفت تکنولوژی ایجاد می کند و واقعیت افزوده به طور اساسی کیفیت زندگی برای کادر درمان و تمام افرادی که زندگی آن ها به صنعت مراقبت سلامت وابسته است را تغییر می دهد .

با اینکه واقعیت افزوده هر روزه توسط کارکنان کادر درمان و مراقبت از سلامت آمریکا استفاده می شود ، می توانیم به زمانی قبل از ارائه ی  ایده ی آزمایشگاه های کابلی و تبدیل آن به واقعیت برگردیم . این بدین معناست که یک شانس بسیار بزرگ برای تجارت هایی که با واقعیت افزوده آشنا شده اند و مایل به ابداع و ساخت محصولات و نرم افزار های جدید هستند ، وجود دارد 

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

آشنایی با بیماری اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS)

د آگوست 5 , 2019
ALS مخفف اسکلروز جانبی آمیوتروفیک است كه بيماري لو گهریگ نيز ناميده ميشود. ALS به اعصاب حركتي يعني سلولهاي عصبي كه مسئول تنظيم ماهيچه هاي ارادي كه ما نسبت به كنترل آنها آگاهي داريم مثل ماهيچه هاي موجود در بازوها، پاها و صورت حمله مي كند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است