شکستن قلنج مفاصل

شکستن قلنج مفاصل انگشتان و دیگر مفاصل بسیار رایج است و معمولا آسیب رسان نمی باشد. و بر خلاف داستان های قدیمی سبب آرتورز نمیشود.

شکستن قلنج یک مفصل می تواند احساس آزاد شدن مفصل را به شما داده و بعد از آن مفصل طیف حرکتی بیشتری داشته باشد. در تحقیقی در سال 2018 نشان داده شد که نظریه ها در مورد نحوه و دلیل شکستن مفاصل هنوز مورد بحث و اختلاف نظر است اما فناوریهای پیشرفته عکسبرداری به روشن کردن این فرآیند کمک می کند.

شکستن قلنج مفصل با افزایش سن ممکن است بیشتر محسوس باشد چرا که بعضی از غضروف ها فرسوده شده اند. زمانی که شکستگی با درد و التهاب همراه باشد یا به دنبال یک جراحت اتفاق افتاده باشد حتما با پزشک خود مشورت کنید شاید یک مشکل و یا بیماری زمینه ای وجود داشته باشد.

حقایقی در مورد شکستن قلنج مفصل

به لحاظ فنی، شکستن قلنج ترکیدگی یا ساییدگی در اطراف یک مفصل با عنوان کریپتوس شناخته میشود که از کلمه لاتین به معنای تلق تلق کردن گرفته شده است.

بر اساس تحقیق کوچکی در سال 2017، شکستن قلنج مفاصل انگشتان در کشورهای پیشرفته نظیر امریکا 25 تا 45 درصد گزارش شده است.

در همان تحقیق مشخص شده است که در کسانی که شکستن قلنج مفاصل انگشتان اتفاق می افتد احتمال شکستگی قلنج در دیگر غضروفها در بدنشان نیز بیشتر سات.

در تحقیق متفاوتی در سال 2017 مشخص شده است که شکستن قلنج مفاصل نمی تواند نشانه ای از یک بیماری باشد.

شکستن قلنج مفاصل یک عادت شایع و در عین حال غلط است.
شکستن قلنج مفاصل یک عادت شایع و در عین حال غلط است.

چرا مفاصل تلق تلق می کنند؟

شکستن قلنج مفاصل علل مختلفی می تواند داشته باشد. بسیار متداول است و نمی تواند نشانه ای از مشکلی در سلامت باشد. اینکه دقیقا علت شکستگی یا صدای تلق تلق  مفاصل چیست موضوع تحقیقات بسیاری بوده است اما هنوز به درستی دلیل آن شناخته نشده است:

برخی از دلایل طبیعی تلق تلق کردن مفاصل عبارتند از:

صداهای حاصل از فعالیت عضلات

کش آمدن عضله می تواند سبب ایجاد صدا در مفصل شود. برای نمونه، یک تاندون ممکن است زمانی که حرکت کششی داشته یا ورزش می کردید یا می رقصیدید یا به صورت مکرر در سر کار خود حرکت داشته اید از جای خود جا به جا شده باشد.

از بین رفتن غضروف

این اتفاق ممکن است با افزایش سن بیفتد که سطح مفاصل زمخت شده به ایجاد صدا در مفاصل در زمان حرکت منجر میشود.

آرتورز

آرتورز می تواند سبب تحلیل غضروف ها شده به ایجاد صدا در مفاصل در زمان حرکت منجر گردد.

مکانیسم شکستن قلنج مفاصل

علت ایجاد صدا یا تلق و تلوق مفاصل در زمان حرکت هنوز کاملا شناخته شده نیست.

یک توضیح قدیمی این است که فشار بر روی مفاصل سبب ایجاد حبابهای ریز در مایع مفصلی شده که زمانی که سریعا شکل می گرند می ترکند. مایع مفصلی حاوی اکسیژن، نیتروژن و دی اکسید کربن می باشد و مثل یک متکا مانع از ساییده شدن استخوان ها بر روی یکدیگر می گردند.

در تحقیقی در سال 2015 از تصویر سازی تشدید مغناطیسی (MRI) برای تصویر برداری از مفاصل در زمان قلنج شکستن استفاده شد هاست که نشان می دهد این صدا به ایجاد حفره در مایع مفصلی و نه ترکیدن حبابهای از پیش وجود داشته مربوط میشود. اصطلاح فنی برای آن تریبونوکلئوتاسیون است که در آن زمانی که دو سطح سریعا از هم جدا می شوند یک حفره گازی ایجاد می کنند.

با این وجود در تحقیقی در سال 2018 مدلی ریاضیاتی ار دینامیک حباب و صدایی که به نظر با توضیح ترکیدگی حبابها اهمخوانی داشت ارائه شد.

آیا شکستن قلنج مفاصل بد است؟

شکستن قلنج مفاصل انگشتان یا مفاصل دیگر بد نیست اما ممکن است برای افرادی که در اطرافتان هستند آزار دهنده باشد مخصوصا اگر مداوما تکرار شود. در موارد نادر، اگر قلنج مفصلی را خیلی با شدت بشکنید مثلا در پشتتان ممکن است به یک عصب فشار آورده یا سبب کشیده شدن یک عضله شده و به خود آسیب برسانید.

بر اساس تحقیقی در سال 2011، فرآیند شکستن قلنج می تواند به شما حس فیزیکی رهایی از فشار را بدهد چه این کار را خودتان انجام دهید یا ماساژگری داشته باشید که این کار را انجام دهد.

این باور رایج که اگر قلنج مفاصل انگشتان دست خود را بشکنید دچار آرتورز می شوید ثابت شده است که تنها یک باور نادرست است. تحقیقات نشان داده اند که شکستن قلنج انشگتان غصروف های شما را نازک نکرده و به رماتیسم مفصلی منجر نمی گردد.

نکاتی برای توقف شکستن قلنج مفاصلتان

ذهن آگاهی. اگر شما عادت شکستن غلنج انشگتان دست (یا هر مفصل دیگری) را دارید و می خواهید این عادت را ترک کنید اولین گام ذهن آگاهی است. ببینید چه زمان هایی و چرا غلنج انگشتان دست، گردن و پشت خود را می شکنید.

تحرک خود را بیشتر کنید

یک راه حل ساده تحرک بیشتر است. اگر زیاد در یک حالت می نشینید و می ایستید ممکن است بدنتان خشک شده و قلنج خود را می شکنید تا از این خشک شدن نجات یابید. از هر چند وقت استراحتی به خود داده و کمی در اطراف راه بروید. حرکت کشش ثابت و متحرکی برای همه مفاصل وجود دارند.

کاهش استرس

اگر فکر می کنید شکستن قلنج فشار روانی شما را کاهش می دهد روشهای دیگر کاهنده فشار مثل تنفس عمیق، مدیتیشن و یا توپ ورزشی کاهنده فشار یا اسباب بازی های موجوددر بازار برای آرام کردن اعصاب را امتحان کنید.

ورزش

سعی کنید زمان ورزش خود را به 150 دقیقه در هفته افزایش دهید. فعالیت هایی را انتخاب کنید که با سن و سبک زندگی شما متناسب باشد. هر گونه فعالیت فیزیکی مثل تمیز کاری خانه، باغبانی یا پیاده روی های کوتاه هم می تواند بخشی از ورزش روزانه شما باشد.

چه زمانی باید به دنبال درمان پزشکی باشید

زمانی که شکستن غلنج مفاصل با درد و التهاب یا کاهش طیف حرکتی همراه باشد زمان مشورت با یک پزشک است. می تواند علامتی از آسیب دیدن غضروف، پارگی یک تاندون یا رباط یا کشیده شدن یک عصب در پشتتان باشد. در برخی مواد می تواند نشانه از از روماتیسم مفصلی یا استئوآرتریت باشد.

بهتر است هر چه زودتر علت زمینه ای را پیدا کرده تا  بتوانید بهترین نتیجه را برای درمان بگیرید.

حرف آخر

ترک خوردگی یا شکستگی یک مفصل بسیار رایج است و معمئلا نشانه ای از بیماری نیست. نیازی به نگرانی نیست مگر اینکه درد و التهاب داشته باشید. در این صورت بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید تا علت مشخص شود.

نظریه ها در مورد مکانیسم های فیزیکی که در شکستگی استخوان نقش دارند هنوز مورد بحث هستند. اگر زیاد دچار شکستگی استخوان میشوید و می خواهید جلوی آن را بگیرید راهکارهای خانگی وجود دارند که می توانید آنها را امتحان کنید. توصیه متخصصین ارتوپد این است که فعالیت بدنی بیشتری داشته باشید و و سعی کنید مایع مفصلی در حرکت باشد.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

دفع یک سنگ کلیه

ش سپتامبر 11 , 2021
سنگ کلیه چیست؟ سنگ کلیه توده های جامدی هستند که […]
دفع یک سنگ کلیه

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است