10 نکته برای دوست یابی در دوران سالمندی

دوستی بخشی حیاتی از تجربه بشری است. در واقع، رابه می تواند یک داروی قوی باشد. تحقیقات زیادی وجود دارند که نشان می دهند حمایت قوی اجتماعی می تواند اعتماد به نفس را افزایش دهد، اضطراب را کاهش داده و سلامت کلی را بهبود دهد. برخی از مطالعات حتی به آن با عنوان یک واکنش حکیمانه برای بهبود سلامت اشاره کرده اند.

بیش از یک سوم بزرگسالان 45 سال و بالاتر احساس تنهایی می کنند و تقریبا یک پنجم بزرگسالان بالای 65 سال به لحاظ اجتماعی منزوی هستند. در حالی که مدت ها است که رابطه میان تنهایی و کاهش سلامت ذهن شناخته شده است همچنین مشخص شده است که باعث افزایش ریسک بیماری های قلبی، زوال عقل و سکته مغزی می گردد.

یافتن دوستان با کیفیت یک مانع و مشکل در هر سنی می باشد اما برگسالان مسن تر ممکن است در این مورد اوقات سخت تری داشته باشند. با افزایش سن تمایل به فعالیت کمتر در محیطهایی داریم که فرصت دوست یابی را فراهم می آورند. در حالی که افراد جوان تر اغلب در مدرسه یا تفریحات خود روابط اجتماعی برقرار می نمایند افراد مسن وقت خود را تریجیح می دهند بیشتر به خانواده یا حرفه شان اختصاص دهند.

چند دوست در دوران سالمندی
چند دوست در دوران سالمندی

برخی از افراد هیچ گاه فراتر از دوستان مدرسه یا هم دانشگاهی های خود نمی روند یا تنها به اعضای خانواده می چسبند. با این وجود، با افزایش سن دوستان قدیمی تر مدرسه ممکن است به را ه خود بروند، تعداد یا دوستانمان فوت کنند و دایره دوستان تنگ تر شود.

دوست پیدا کردن در سن پیری می تواند یک چالش باشد اما غیر ممکن نیست. اگر قصد دارید حلقه اجتماعی خود را وسیع تر کنید این ده نکته را برای دوست پیدا کردن در هر سنی امتحان کنید.

برای سرگرمی های خود وقت بگذارید

آیا کاری هست که با آن علاقه داشته یا مهارتی که همیسه دوشت داشتید یاد بگیرید؟ آیا فعالیتی بوده است که زمانی به شما شادی می بخشیده است اما مدت ها است که آن را کنار گذاشته اید؟ این گونه فعالیت ها معمولا به خاطر پرمشغله شدن زندگی از فهرست کاری ما خارج میشوند اما می توانند ابزار مفیدی برای ملاقات با دیگرانی باشند که تمایلاتی مشابه با ما دارند.

بسیار اهمیت دارد که دوباره با چیزهایی که زمانی از آنها لذت می بردیم بپیوندیم و  این کار را به ساده ترین شکل ممکن انجام دهیم تا بتوانیم دوستان جدیدی بیابیم.

به مهارتهای هنری خود باز گردید و به یک کلاس نقاشی بپوندید، با یک کلاس ورزش گروهی اندروپین خود را افزایش دهید، به یک کتابخانه بپیوندید- فرصتها بی پایان هستند. برای سرگرمی هایی که شادی عمومی شما را افزایش می دهند وقت بگذارید و راههایی ساده برای دوستی فراهم آورید.

از برداشتن گام اول نترسید

همانند نامزد کردن روابط دوستانه نیز احتیاج به آزمودن شانس و خود را در موقعیت قرار دادن دارند. سعی کنید خودتان صحبت کردن با دیگران را شروع کنید یا آنها را به بیرون رفتن دعوت کنید. اجازه ندهید که ترس از رد شدن شما را از حرکت اول و علاقه نشان دادن برای شناخت دیگران باز دارد.

اگر دعوت شما رد شد یا متوجه شدید که نتوانستید رابطه قوی ایجاد کنید آن را شخصی نکنید. به خود تبریک بگویید که شجاعت این ریسک را داشته اید. نفسی بکشید و و زمانی که احساس کردید دوابهر حالات خوب است با کس دیگری شروع کنید.

به یک جامعه یا یک گروه داوطلبانه بپیوندید

تماس پی در پی و تمایلات مشترک دو عنصر مهم در پرورش روابط هستند. به دنبال فرصتهایی برای دیدن گروه مشابهی از افراد به صورت مرتب باشید. اگر این گروه از افرادی باشند که به صورت طبیعی با شما تمایلات یا ارزشهای مشابهی داشته دارند خود یک مزیت محسوب میشود.

این گروههای اجتماعی و برنامه های داوطلبانه می تواند یک برنامه روزانه متداوم فراهم آورند که در طول زمان روابط طبیعی ایجاد می کنند. اگر شما در این گروه ها همسالان خود را بشناسید احتمالا راحت تر می توانید دوستی های عمیق ایجاد کنید.

برای یافتن این فرصتها و گروهها به مراکز محلی در شهر خود مراجعه کنید. بسیاری از شهرها مراکزی برای سالخوردگان دارند که برای عموم مردم آزاد هستند.

یافتن فرصتهای داوطلبانه نیاز به جستجوی بیشتر از طرف خودتان دارد. اگر نسبت به یک مورد خاص احساس علاقه می کنید به سازمان مربوطه در محل زندگی خود مراجعه کنید و در مورد فرستهای داوطلبانه سوال کنید. اگر در خدمات مذهبی شرکت می کنید مسجد شما هم می تواند رخدادهای داوطلبانه برای مشارکت ارائه دهد

روشن فکر باشید

هیچ کس دوست ندارد با قیافه اش قضاوت شود. زمانی که با افراد جدید ملاقات می کنید و برای دوست یابی به کس جدیدی نزدیک میشوید ذهن بازی داشته باشید. سعی کنید در طول تقابلات خود کمی بیشتر بخشنده و انعطاف پذیر باشید  و به افراد فرصت بیشتری برای فکر کردن در مورد خودتان بدهید. بیشتر بر روی جنبه های مثبت فرد تمرکز کنید و نقصها و تفاوتهای کوچک را نادیده بگیرید.

اگرچه خیلی خوب است کسی را بیابید که با شما هماهنگی داشته باشد اما کسانی را که تمایلات تفاوتی دارند را نیز نادیده نگیرید. گاهی جذب افرادی میشویم که فکر می کنیم به ما شباهت بیشتری دارند اما تفاوتها نیز خود می توانند غنا و  شیرینی ایجاد کنند.

بر روی اعتماد به نفس خود کار کنید

کار کردن بر روی اعتماد به نفس گفتنش راحت است اما انجامش سخت است . با این وجود، افزایش اعتماد به نفس می تواند کمک بزرگی در یافتن روابط باشد. باید سالخوردگان به مشارکت در دوست داشتن خود و گفت و گوی درونی با خود به صورت مرتب به عنوان راهی برای افزایش اعتماد به نفس تشویق کرد.

با افزایش اعتماد به نفس می توانید از آن به عنوان فرصتی برای ایجاد خود آگاهی استفاده کنید. از خود بپرسید چه نوع روابطی می خواهید در زندگی داشته باشید  و اینکه رابطه دوستی چه کیفیتهایی را می تواند برای شما به همراه داشته باشد. اگر شناخت بهتری از خود داشته باشید بهتر می توانید افرادی را متناسب با روابطی که انتظارش را دارید بیابید و دوستی های بی ثبات را از بین ببرید.

تقابل را فراموش نکنید

دوستی یک خیابان دو طرفه است. روابط سالم نوعا نیازمند این است که هر دو طرف بر روی دوستی سرمایه گذاری نمایند. رفتار متقابل می تواند معیار قابل اعتمادی باشد که نشان می دهد یک فرد چه ارزشی برای دوستی قائل است. پیشنهاد میشود از خود بپرسید: وقتی کسی را به صحبت یا انجام کاری دعوت می کنید، آیا او دعوت را می پذیرد؟ وقتی از آنها سؤالی می‌پرسید، آیا آنها پاسخ می‌دهند و با پرس و جوی خود به گفتگو ادامه می‌دهند؟ اگر رابطه یک طرفه باشد، ممکن است این فرد مناسبی برای تمرکز روی آن نباشد.

در یک رابطه بده و بستان نخواهید که فقط چیزی عایدتان شود. قابل اعتماد و مستعد پذیرش دوستی باشید، اما از دوستی خود به عنوان فرصتی برای سوء استفاده از کسی استفاده نکنید. اگر شما دوستی هستید که همیشه در مورد خود صحبت می کند، نسبت به این موضوع آگاه باشید، از او در مورد خودش سوال کنید و به صورت فعالانه به حرفهای کسی که رابطه دوستی را با او شروع کرده اید گوش دهید.

برای دوستی های جدید زمان و فضا بگذارید

ایجاد دوستی های جدید نیازمند تلاش می باشد اما حفظ رابطه دوستی مستلزم صرف وفت و منابع می باشد. مقداری از زمان، انرژی و منابع مالی خود را کنار بگذارید تا بر روی یک دوستی با کیفیت سرمایه گذاری کنید.

اگر وقت کافی و انرژی لازم برای با هم بودن را ندارید به سختی می توانید یک رابطه دوستانه برقرار نمایید. اگر برنامه کاری شلوغی دارید و در پایان روز احساس فرسودگی می کنید باید برنامه روزانه خود را زمان بندی کنید و زمانی را در روزهای تعطیل برای این منظور اختصاص بدهید.

در حالی که شرایط مختلفی در زندگی پیش می آید، اختصاص دادن زمان برای دوستی به سلامت و خوشبختی شما در دراز مدت کمک می کند.

به دنبال افرادی باشید که در حال حاضر می شناسید

جستجوی  برای دوست می تواند ترسناک باشد و ممکن است احساس کنید که از صفر شروع کرده اید.در حالی که به دنبال دوستان جدید می گردید کسانی را که در حال حاضر می شناسید فراموش نکنید.

آیا در محل کار، در مسجد، در محله شما، در مدرسه فرزندتان (یا خودتان) یا هر جای دیگری کسانی وجود دارند که بتوانید با آنها دوستی ایجاد کنید؟ سعی کنید به آنها دسترسی داشته باشید. سعی کنید روابط  موجود خود را قوی کنید و ببینید این رابطه شما را به کجا می کشاند.

پذیرای وب باشید

در طول همه گیری کووید-19 جامعه به دور کاری و روابط از راه دور عقب نشینی کرده است. اما می توان در روابط آنلاین نیز شادی را یافت. جالب اینجا است که مقدار زیادی از شادیهای القا شده از دوستی از طریق روابط دیجیتالی نیز ممکن است.

در فیسبوک به دنبال افرادی بگردید که با شما تمایلات مشترکی دارند. کسانی هستند که حتی در سن بالای 80 سال فعال در رسانه ای اجتماعی می باشند.

جوامع آنلاین راه خود را به دوستی ها ی شخصی باز کرده اند. می توانید گروههای محلی خود را در فسیبوک بیابید و رخدادهای فردی و مجازی را با استفاده از اپلیکیشن های مختلف رهگیری کنید.

از کمک گرفتن نترسید

اگر در طول پروسه دوست یابی احساس کردید که دچار درگیری عاطفی هستید سعی کنید به یک مشاور برای حمایت مراجعه کنید. شاید مساله عمیق تری وجود داشته باشد مثل افسردگی، اضطراب یا تروما مربوط به شرایط که باید مورد بررسی قرار گیرد.

مشکلاتی نظیر افسردگی می توانند عامل انزوای اجتماعی باشند در حالی که اضطراب گاهی می تواند عامل ترس از فعالیتهای اجتماعی باشد. به همین ترتیب، اگر احساس می کتید علاقه ای به دوست یابی ندارید و تنهایی را ترجیح می دهید می توانید بر روی راهکارهایی که برای از بین بردن افسردگی و اضراب هستند کار کنید.

حرف آخر

دوست یابی در هر سنی می تواند یک چالش باشد اما اجازه ندهید که این چالش مانع از گسترش حلقه اجتماعی شما شود. روابط میان فردی به سلامت، شادی و سلامت کلی شما کمک می کند.

در زمانی که به دنبال دوست هستید کمی عصبی یا دستپاچه بودن طبیعی است. در بلند مدت می توانید از کنج راحتی خود پایتان را فراتر بگذارید و  داشتن ذهن باز می تواند به شما در ایجاد روابط پایدار کمک نماید.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

از خط پایان لاغر شدن گذشته اید: بعد از آن چه پیش می آید؟

پ دسامبر 9 , 2021
لاغری= شادی، درست است؟ خوب نه به خودی خود. شما […]
از خط پایان لاغر شدن گذشته اید

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است