Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
گفتاردرمانی از راه دور تدوین برنامه گفتار درمانی و فناوری های مورد استفاده

گفتاردرمانی از راه دور و فناوری ها ونحوه تدوین برنامه

گفتاردرمانی از راه دور و فناوری های مورد استفاده ونحوه تدوین برنامه گفتار درمانی را در این مقاله سایت دوربه مطالعه کنید.

گفتاردرمانی از راه دور یکی از کاربردهای پزشکی از راه دور در حوزه توانبخشی است. توانبخشی یکی از اجزاء برنامه سلامت همگانی برای ارائه خدماتی چون ارتقاء سلامت، پیشگیری، درمان و تسکین قرار گرفته است. با استفاده از خدمات توانبخشی فرد توانایی انجام فعالیتهای روزمره را پیدا کرده، به ایفای نقش در موقعیتهای اجتماعی می پردازد و کیفیت سلامتی خود را بهبود میبخشد.

 امروزه با پیشرفت های صورت گرفته در امر ارتباطات و انفورماتیک پزشکی، امکان برقراری همزمان و از راه دور پزشکان با بیماران فراهم شده است. ارتباط پزشک با بیمار را از راه دور را پزشکی از راه دور یا Telemedicine  و در مفهومی جامعتر health- E می نامند. در این سیستم ارتباطی، بیماران با استفاده از امکانات مخابراتی با درمانگران خود به طور مستقیم و همزمان ارتباط برقرار کرده و پاسخگوی نیازهای درمانی آنها هستند.

توانبخشی به بیماران از راه دور

یکی از مصارف پرکاربرد پزشکی از راه دور، کمک به بیماران در امر توانبخشی و بازتوانی است که از روشهای مختلف و با امکانات متفاوت قابل اجرا میباشد.

خدمات ارائه شده در زمینه گفتاردرمانی از راه دور بسیار گسترده و متنوع بوده و قابلیتهای بسیاری دارد که میتواند آن را به عنوان جایگزین مناسبی برای خدمات حضوری معرفی کند ولی در عمل بهتر است تنها در بیمارانی به کار رود که به دلیل مشکلات زمینه ای مثل محدودیت فعالیت امکان دسترسی به خدمات حضوری را ندارند و در واقع نیازمند دریافت این خدمات میباشند.

مزایای گفتار درمانی

گفتاردرمانی از راه دور مقرون به صرفه، با کیفیت و انعطاف پذیر بوده و حتی اگر سرویس دهنده و دریافت کنندگان از یکدیگر فاصله داشته باشند قابل اجرا است.

انگیزه برای توسعه گفتاردرمانی از راه دور به دلیل نیاز به دسترسی عادلانه و مقرون به صرفه برای همه بیماران، صرف نظر از موقعیت جغرافیایی، معلولیت جسمی یا وضعیت اجتماعی و اقتصادی ایجاد شده است.

 گفتاردرمانی از راه دور میتواند خدمات را به مناطق روستایی بیاورد و همچنین افراد حرفه ای را قادر میسازد تا تعداد زیادی بیمار را ببینند و ارائه خدمات را به بیماران در این جوامع افزایش دهند.

گفتاردرمانی از راه دور ظرفیت استفاده بهینه از زمان شامل تعیین تعداد ترم جلسات، زمان جلسه و فشردگی جلسات را دارد که منجر به بیشترین نتیجه عملکردی برای بیمار می شود.

فناوری های مورد استفاده در گفتار درمانی از راه دور

1-فناوری صوتی برای گفتار درمانی از راه دور

یکی از ساده ترین روش های ارسال اطلاعات که امروزه به راحتی در دسترس می باشد، استفاده از تکنولوژی انتقال صوت است. انتقال صوت همزمان میتواند با استفاده از تلفن معمولی، خطوط اینترنت به صورت جزیی همراه ارتباط ویدئوکنفرانس و یا با تلفن همراه صورت گیرد. انتقال اطلاعات از این روش ها به پهنای باند کمی نیاز دارد و به راحتی قابل اجرا می باشد.

از روش همزمان یا synchronous  می توان برای آموزش گفتاردرمانی در منزل از طریق فایلهای صوتی از قبل آماده شده نیز استفاده کرد که به روش forward and store معروف است. این صوت های از قبل آماده شده به صورت فایل های کم حجم MP3 یا VWF قابل انتقال و یا ذخیره برای استفاده در زمان دیگر میباشند.

 امروزه تقریباً تمام دستگاههای دیجیتال قابلیت بازخوانی این فایلها را دارند و برای راحتی در جا به جایی میتوان به صورت فیزیکی مثل استفاده از سی دی ویا حافظه خارجی و یا بصورت آنلاین اقدام به جابه جایی فایل ها نمود.

2-فناوری تصویری

یکی از بهترین روشهای برقراری ارتباط جهت انجام فعالیتهای گفتار درمانی از راه دور استفاده از ارتباط ویدئویی یا تصویری است که همانند ارتباط صوتی به دو روش همزمان و غیر همزمان قابل اجرا میباشد.

 برقراری مناسب این نوع ارتباط به میزان قابل توجهی وابسته به لوازم و تجهیزات مورد استفاده و همچنین نوع ارتباط مخابراتی است.

دوربین های بکار رفته اگر رزولوشن بالاتری داشته باشند، کیفیت تصاویر و دقت انجام حرکات بالاتر رفته و برنتیجه تمرینات گفتاردرمانی تاثیر بهتری خواهند داشت.

3-فناوری مبتنی بر وب

بسیاری از وبسایتها حاوی فایلهای صوتی، تصویری و یا فیلم هایی هستند که بیماران میتوانند با آنها ارتباط مستقیم برقرار کرده و در فعالیت ها و تمریناتی که ارائه می نمایند مشارکت فعال داشته باشند. این تمرینات هدفمند بوده و سطوح مختلفی از فعالیت ها را شامل میشوند که بر اساس نیاز و توانایی بیمار قابل تنظیم می باشند.

همچنین با حفظ و نگهداری سوابق بیماران امکان دسترسی به میزان فعالیتهای انجام شده برای بازنگری توسط متخصص ارجاع دهنده و گفتاردرمانگر وجود دارد تا پیشرفت بیماران را پایش نمایند. از آنجا که این سایتها توسط اینترنت در هر مکانی قابل دسترسی هستند، امکان تداوم فعالیت فرد وجود داشته و از به تعویق افتادن فعالیتهای گفتاردرمانی از راه دور  فرد جلوگیری می شود.

اقدامات ضروری در گفتاردرمانی از راه دور برای درمان بیماری

شناخت نیاز بیمار و انتخاب بهترین تکنولوژی برای رفع نیاز و کمک به بیماران از مراحل بسیار مهم و اساسی در پیاده سازی برنامه های گفتاردرمانی از راه دور است. این انتخاب بر اساس نه تنها نیازها و مسائل مربوط به بیمار، بلکه باید با توجه به توانمندی های گروه درمان، مسائل فنی و مهندسی، امکانات و محدودیت های زیرساختی و تجهیزات موجود صورت گیرد. پس طراحی برنامه گفتاردرمانی  از راه دور باید طوری باشد تا توانایی ها و محدودیتهای هر دو گروه درمانگر و درمانپذیر را در نظر گرفته و برای هر دو طرف قابلیت اجرایی داشته باشد.

 به عنوان مثال اگر برنامه گفتاردرمانی با استفاده از تکنولوژیهای بسیار پیشرفته طراحی شود ولی بیمار و یا پرستار وی آگاهی و دانش استفاده از آن را نداشته باشد، اجرای این برنامه قطعاً با شکست روبرو خواهد شد.

برعکس اگر برای بیماری که نیازمند برنامه گفتاردرمانی خاصی است و تجهیزات و قابلیتهای اجرایی نمودن آن را نیز دارد، برنامه ای نامناسب تعریف شود مسلماً در گفتاردرمانی از راه دور وی خلل ایجاد شده و بهره کافی از آن نخواهد برد. از این رو برنامه گفتاردرمانی از راه دور باید با توجه به نیاز بیمار و و امکانات اجرایی موجود به صورت اختصاصی طراحی شود و استفاده از برنامه های آماده و بسته های از پیش طراحی شده اثربخشی کافی نخواهد داشت.

تدوین برنامه گفتاردرمانی براساس نیاز بیمار و برنامه درمانی

به طور کلی برای تدوین برنامه گفتاردرمانی از راه دور بهتر است که به هر یک از بخشهای زیر توجه شود و بر اساس نیاز بیمار و برنامه درمانی از آنها استفاده شود:

1-اهداف درمانی مورد نظر:

 بر اساس بیماری زمینه ای، عوارض فیزیکی ایجاد شده و شدت درگیری نوع و اولویت برنامه گفتاردرمانی باید مشخص گردد.

2-تعیین زمان و طول مدت برنامه گفتاردرمانی:

برای استفاده بهینه از برنامه گفتاردرمانی لازم است که زمان اجرای برنامه مشخص باشد تا هماهنگی های لازم برای حضور ناظر و آموزش دهنده در جلسه درمانی انجام شده، پهنای باند لازم برای اجرای برنامه و سایر تجهیزات فراهم باشد و برنامه برای بیمار مفید و موثر واقع شود. بدین معنی که برنامه بیش از حد طولانی و خسته کننده و بیش از حد کوتاه و ناکارآمد نباشد.

3-تعیین تجهیزات مخابراتی مورد استفاده طرفین برای برقراری ارتباط از راه دور:

تجهیزات شامل وسیله برقراری ارتباط مخابراتی که بر اساس توانمندی طرفین تعیین شده و می تواند از مکالمه تلفنی ساده تا ارتباط ویدیوکنفرانس متفاوت باشد. مسلماً انتخاب نوع ارتباط بستگی به نیاز فرد بیمار و توانایی او یا همراه او در استفاده از لوازم داشته و باید متناسب با برنامه انتخاب شود.

 توجه به امکانات محل زندگی فرد هم فاکتور مهمی است که باید در نظر گرفته شود. به عنوان مثال استفاده از تلفن همراه برای برقراری تماس تصویری در مکانی که آنتن دهی و پوشش مخابراتی مناسب وجود ندارد منجر به شکست برنامه گفتاردرمانی خواهد شد.

4-تعیین نوع داده ها:

نوع داده های تبادل شده بستگی دارد به اینکه برنامه گفتاردرمانی بیمار بر چه اساسی استوار شده و چه هدفی دارد. نوع داده و طول مدت ارسال آن متفاوت است و باید تجهیزات تبادل اطلاعات وخطوط ارتباطی بر اساس نیاز برنامه گفتاردرمانی تنظیم گردد.

حرف آخر

بیماری که مشکل درصحبت کردن دارد و نیاز به گذراندن جلسات گفتاردرمانی دارد، بهتر است به صورت همزمان و برخط با درمانگر خود جلسات گفتاردرمانی را داشته باشد تا امکان اصالح نحوه صحبت کردن در همان جلسه باشد. پس طبیعتاً انتخاب نوع وسایل برقراری ارتباط و ارسال اطلاعات باید طوری باشد تا تبادل اطلاعات آنی صورت گیرد.

برنامه گفتاردرمانی از راه دور باید با توجه به نیاز بیمار و امکانات اجرایی موجود به صورت اختصاصی طراحی شود و استفاده از برنامه های آماده و بسته های از پیش طراحی شده اثربخشی کافی نخواهد داشت. برای مطالعه مقاله پزشکی از راه دور، اینجا کلیک کنید.

atiati

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

کاربرد گوشی پزشکی دیجیتال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

س اکتبر 18 , 2022
گوشی پزشکی دیجیتال NS1 به کادر درمان کمک می کند تا ضمن کاهش خطر ابتلا به ویروس COVID-19 قادر به شنیدن صداهای ریوی و قلبی بیماران شوند و صدایی واضح و شفاف را بشنوند.
گوشی پزشکی دیجیتال کاربرد در کرونا

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0