همه چیز درباره ی کیفوز

ستون فقرات از جمجمه شروع شده و به لگن خاتمه مي يابد. ستون فقرات از 24 مهره استخواني مستطيل شكل تشكيل شده است كه بر روي يكديگر قرار گرفته اند.

ستون فقرات از جمجمه شروع شده و به لگن خاتمه مي يابد. ستون فقرات از 24 مهره استخواني مستطيل شكل تشكيل شده است كه بر روي يكديگر قرار گرفته اند.

مهره ها با پدهاي نرمي كه ديسك ناميده ميشوند از هم جدا شده اند كه به عنوان جذب كننده شوك عمل مي كنند. مهره ها با رشته هاي محكمي از بافت كه رباط ناميده ميشوند در كنار يكديگر نگه داشته شده اند. رباطها به علاوه عضلات نخاعي به پشت قدرت مي دهند.

همه چیز درباره کیفوز
همه چیز درباره کیفوز

در مورد كيفوز، بخش مياني مهره ها كه مهره هاي سينه اي ناميده ميشود انحنايي بيش از اندازه مي گيرند. پشت همه كمي انحنا دارد تا فضايي در سينه براي قلب و ريه ها ايجاد شود. انحنا تا طيف خاصي نرمال تلقي مي گردد. با اين وجود، انخناي بيش از اندازه مي تواند به علائمي منجر گردد.

كيفوز به انحناي ستون فقرات گفته ميشود كه باعث ميشود پشت خميده تر از حد طبيعي به نظر برسد. همه درجه اي از انحنا در ستون فقرات خود دارند. با اين وجود، منحني بيش از 45 درجه زياد محسوب ميشود.

گاهي كيفوز علائم ديگري غير از خميده و قوز به نظر رسيدن پشت ندارد. با اين وجود، در برخي موارد كيفوز سبب مشكلات زير ميشود:

 • درد و سفتي پشت
 • باريك شدن نخاع
 • خستگي

درد پشت مي تواند مخصوصا در بزرگسالان مبتلا به كيفوز مشكل ساز باشد چرا كه بدن مجبور ميشود غير طبيعي بودن نخاع را جبران نمايد.

اگر مبتلا به كيفوز شديد هستيد، علائمتان در طول زمان بدتر خواهد شد. ممكن است همچنين در تنفس و غذا خوردن هم به تدريج دچار مشكل شويد.

علل كيفوز چيست؟

در كيفوز، انحناي طبيعي در بخش مياني ستون فقرات (مهره هاي سينه اي) بيش از حد طبيعي انحنا مي يابد. اين اتفاق دلايل متعددي دارد كه عبارتند از:

وضعيت نادرست قرارگيري بدن (كيفوز وضعيتي)- خميده بودن، قوز كردن در پشت صندلي و حمل كردن كيسه هاي  سنگين كه سبب كشيده شدن ماهيچه ها و رابطهاي حمايت كننده شده و مي تواند به افزايش انحناي ستون فقرات منجر گردد.

ستون فقرات با شكل غيرطبيعي (كيفوز شوئرمن)- در صورتي است كه ستون فقرات به درستي رشد نيافته باشد ممكن است شكل مهره ها به جاي شكل طبيعي آن كه مستطيلي شكل و جعبه مانند هستند مثلثي و نوك تيز شده باشند و ممكن است مهره ها از جاي درست خود فاصله گرفته باشند كه به اين مشكل كيفوز شوئرمن گفته ميشود.

در مبتلايان به كيفوز شوئرمن ممكن است رباطهاي اطراف ستون فقرات نيز ضخيم تر از حد طبيعي باشد كه به تشديد اين مشكل كمك مي نمايد.

هنوز مشخص نيست كه چه چيزي عامل اختلال در اين شكل طبيعي ستون فقرات شده است. يك فرض اين است كه عرضه خون به مهره ها مختل شده و بر رشد آنها تاثير نهاده است. همچنين به نظر مي رسد يك رابطه ژنتيكي نيز وجود دارد چون اغلب اين مشكل در خانواده ها به صورت موروثي است.

رشد غيرطبيعي ستون فقرات در رحم (كيفوز مادرزادي)- زماني اتفاق مي افتد كه چيزي رشد طبيعي ستون فقرات را قبل از تولد مختل كرده باشد ، گاهي دو يا چند مهره به هم مي پيچند.

هنوز مشخص نيست كه چرا برخي از كودكان به اين مشكل دچار ميشوند. با اين وجود در برخي موارد كيفوز مادرزادي در خانواده ها به صورت موروثي است و بنابراين به نظر مي رسد كه در اين نوع كيفوز نيز ژنتيك تاثير گذار است.

افزايش سن- با افزايش سن، انحناي ستون فقرات مي تواند افزايش يابد.

كيفوز همچنين ممكن است در نتيجه جراحت ايجاد شده در ستون فقرات نيز حاصل گردد.

درمان كيفوز

اگر مبتلا به كيفوز هستيد، درمان شما به علت ايجاد انحنا در ستون فقرات شما بستگي دارد و اينكه آيا علائم ديگري نظير درد پشت، و عوارض ديگر حاصل از آن داريد يا خير.

كودكان مبتلا به كيفوز را شايد بتوان با روشهاي غير جراحي درمان كرد مثل قوزبند تا از پيشرفت كيفوز با افزايش سن پيشگيري كرد. براي كيفوز خفيف نيازي به درمان نيست.

كيفوز به ندرت نياز به درمان جراحي دارد. تنها در موارد خيلي شديد انحناي ستون فقرات نياز به اصلاح دارد.

مسائل احساسي

كودكان بزرگتر مبتلا به كيفوز ممكن است در مورد تاثير اين مشكل بر روي ظاهرشان و يا پوشيدن قوز بند ناراحت و نگران باشند. اين نگراني ها مي تواند بر هر كودكي تاثيري متفاوت داشته باشد. برخي از كودكان ممكن است به لحاظ اجتماعي منزوي شوند و يا تمايلي به شركت در فعاليتها نداشته باشند.

پاسخ دادن به اين مشكلات كار ساده اي نيست اما مي توانيد به كودكتان اطمينان دهيد كه احساس او در طول زمان بهبود خواهد يافت.

عوارض

عوارض كيفوز معمولا در موارد شديد نمود مي يابند. اين عوارض عبارتند از:

 • درد متداوم كه با دارو قابل كنترل نيست
 • مشكل در تنفس كه به خاطر فشار ستون فقرات به ريه ها و مجاري هوا ايجاد ميشود

گاها، مبتلايان به كيفوز در عبور اعصاب از ستون فقرات شان دچار مشكل ميشوند يعني ممكن است به نخاع فشار آمده يا در ميان مهره ها گير كند. در اين صورت سيگنالهاي عصبي دچار مشكل شده و علائمي نظير موارد زير بروز مي يابند:

 • خواب رفتگي در بازوها و پاها
 • مشكلاتي در ايجاد تعادل
 • عدم كنترل طبيعي ادرار و مدفوع

اين عوارض جدي نياز به توجه سريع پزشكي داشته و ممكن است جراحي پيشنهاد گردد.

آيا مي توان از كيفوز پيشگيري كرد؟

با آگاهي از نحو قرارگيري بدن و مراقبت از پشت مي توانيد مانع از ايجاد كيفوز وضعيتي شويد. بايد كودكان خود را تشويق كنيد:

 • قوز نكنند
 • درست بنشينند- راست بنشينند، در زمان نشستن چيزي پشت او به عنوان تكه گاه قرار دهيد
 • نگذاريد كيفهاي سنگين مدرسه را حمل كنند با اين كار ماهيچه ها و رباطهاي پشتشان كشيده ميشود. از كيفهاي مدرسه اي استفاده كنيد كه به درستي طراحي شده اند .
 • ورزش مرتب داشته باشند تا پشت قوي شده و انعطاف پذيري خود را حفظ نمايد. فعاليتهايي نظير شنا، دويدن، پياده روي و يوگا براي كمك به پيشگيري از مشكلات پشت ايده آل هستند.

بيماريهايي كه سبب ايجاد كيفوز ميشوند

 • پوكي استخوان- كه در آن استخوانها ضعيف و شكننده شده و بيشتر مستعد شكستگي ميشود.
 • اسپوندیلوز- اصطلاحي كه توصيف كننده “استعمال و فرسودگي” است و در استخوانها، ديسكها و رباطهاي ستون فقرات با افزايش سن ايجاد ميشود.
 • اسپاینا بیفیدا (مهره شكاف)- بيماري كه در آن ستون فقرات به درستي شكل نگرفته است
 • بيماري پاژه- بيماري كه در آن رشد سلولهاي استخواني جديد مختل ميشود و منجر به ضعف تدريجي استخوان مي گردد
 • نوروفیبروماتوز- يك اختلال ژنتيكي كه سيستم عصبي را تحت تاثير قرار مي دهد
 • ديستروفي عضلاني- يك اختلال ژنتيكي كه منجر به ضعف پيش رونده عضلات مي گردد
 • سل- يك عفونت باكتريايي كه بيشتر ريه ها را تحت تاثير قرار مي دهد
 • سرطاني كه در داخل ستون فقرات رشد يافته باشد يا از قسمتهاي ديگر بدن به ستون فقرات سرايت كرده باشد.

معاينه

در طول معاينه، پزشك شما ممكن است از شما بخواهد براي ارزيابي تعادل و طيفي حركتي تان ورزشهايي انجام دهيد. همچنين ممكن است از شما بخواهد بخوابيد تا ببيند آيا انحناي ستون فقرات شما به خاطر طرز ايستادن و نشستن و يا در نتيجه يك مشكل ساختاري است.

اگر موقع دراز كشيدن ستون فقرات راست باشد اين احتمال وجود دارد كه كيفور شما به خاطر طرز بد ايستادن و نشستنتان باشد (كيفور وضعيتي) كه البته هميشه هم اين گونه نيست.

با اين وجود، اگر در هنگان دراز كشيدن باز هم پشت شما انحنا داشت اين احتمال وجود دارد كه كيفوز به خاطر اشكالي در ساختار ستون فقرات به وجود آمده باشد كه در كيفور مادرزادي و يا شوئرمن ديده ميشود.

اشعه ايكس و اسكن ها

يك عكس اشعه ايكس معمولا تشخيص را تاييد كرده و علت كيفوز را تعيين مي نمايد. اسكن هاي بيشتر نيز تنها در صورت نياز به درمان هاي پيچيده تر مثل جراحي و يا زماني كه علائم ديگري وجود داشته باشد كه نشان دهد سيستم عصبي شما تحت تاثير قرار گرفته است مثل كرختي در بازو ها و پاها  نياز ميشود.

اگر نياز به اسكن هاي اضافه داشتيد احتمالا اين اسكن ها عبارت خواهند بود از:

 • اسكن توموگرافي رايانه اي (سي تي اسكن)- كه در آن از مجموعه هايي از اشعه هاي ايكس براي ساختن يك تصوير سه بعدي با جزئيات از ستون فقرات شما استفاده ميشود.
 • اسكن تصوير سازي تشديد مغناطيسي (ام آر آي)- كه در آن از ميدان هاي مغناطيسي قوي و نوسان دار براي ايجاد تصويري كامل از داخل ستون فقرات استفاده ميشود.

بزرگسالان

اگر كيفوز در بزرگسالي در شما ايجاد شده است احتمالا نياز به چند آزمايش ديگر براي تعيين علت اصلي آن داريد. آزمايشهايي كه براي شما ترجيح داده ميشود به علائم اضافه اي كه داريد بستگي خواهد داشت. كه عبارتند از :

 • آزمايشهاي خون- كه براي بررسي عفونتهايي مثل سل است.
 • يك اسكن تراكم استخوان- نوعي از عكسبرداري اشعه ايكس است براي ارزيابي ميزان قوي بودن استخوان ها. اين شيوه مي تواند براي تشخيص بيماري هايي كه سبب ضعف استخوانها ميشود مثل پوكي استخوان و يا بيماري پاژ استفاده گردد.
 • سي تي اسكن يا ام آر آي

اغلب موارد كيفوز نيازي به درمان ندارد. كيفوزي كه به خاطر پوسچر ضعيف (وضعيت نادرست ايستادن و نشستن) ايجاد شده باشد (كيفوز وضعيتي) را مي توان با بهبود وضعيت قامت اصلاح كرد.

اگر كودكي در نتيجه شكل گيري غيرطبيعي مهره ها مبتلا به كيفوز شده است (كيفوز شوئرمن) درمان نياز به فاكتورهايي نظير موارد زير بستگي خواهد داشت:

 • سن فرد
 • جنسيت
 • شدت انحنا
 • ميزان انعطاف پذيري انحنا

پيشرفت اين بيماري با افزايش سن و توقف رشد متوقف ميشود. براي كودكان مبتلا به كيفوز مادرزادي اغلب نياز به جراحي خواهد بود.

كيفوز خفيف

اگر مبتلا به كيفوز خفيف تا متوسط هستيد مي توان علائمتان را با استفاده از آرام بخشها و ورزش كنترل كرد.

آرام بخشها و ورزش

آرام بخشهايي كه بدون نياز به نسخه فروخته ميشوند مثل ايبوپروفن يا استامينوفن مي توانند به تسكين درد پشت كمك نمايند. ورزش مرتب و يك دوره فيزيوتراپي نيز براي كمك به تقويت ماهيچه هاي پشت پيشنهاد ميشود.

هممچنين نگه داشتن وزن در محدوده سالم و فعاليتهايي كه مي توانند عضلات مركزي را تقويت نمايند مي توانند كمك كننده باشند مثل يوگا، پيلانس و يا برخي از هنرهاي رزمي.

قوز بند

ممكن است براي نوجوانان مبتلا به كيفور خفيف تا متوسط لازم باشد كه از قوز بند استفاده نمايند. قوز بند تا زماني پوشيدن ميشود كه استخوانها در حال رشد هستند و مانع از بدتر شدن انحنا مي گردد.

پوشيدن قوز بند ممكن است در ابتدا محدود كننده به نظر برسد. با اين وجود اغلب افراد بعد از مدتي به آن عادت مي كنند. قوزبندهاي مدرن طوري طراحي شده اند كه راحت باشند بنابراين با وجود استفاده از آن هم مي تواند در طيف وسيعي از فعاليتها شركت داشت.

نوجوان بايد تا زمان كه رشد دارد از اين قوزبندها استفاده نمايد يعني تقريبا تا سن 14 -15 سالگي. قوزبند معمولا براي بزرگسالان كه رشدشان متوقف شده است پيشنهاد نمي گردد چون نمي تواند موقعيت ستون فقرات را اصلاح نمايد.

جراحي

اغلب با جراحي ميتوان ظاهر پشت را اصلاح كرد و مي تواند به تسكين درد پشت كمك نمايد اما ريسك بالايي از عوارض دارد.

جراحي فقط براي موارد شديدتر كيفوز پيشنهاد ميشود كه در آن احساس ميشود مزاياي جراحي بر ريسك عوارض مي چربد. جراحي براي كيفوز معمولا براي موارد زير پيشنهاد مي گردد:

 • اگر انحناي ستون فقرات بسيار شديد است
 • انحنا با درد دائمي همراه است كه بادارو قابل كنترل نيست
 • انحنا سبب اختلال در نقشهاي مهم ديگر بدن مثل نفس كشيدن و سيستم عصبي شده است
 • بدون جراحي اين احتمال وجود دارد كه ساختار ستون فقرات بيش از اين تخريب شود

معمولا از تكنيكي كه فيوژن نخاع ناميده ميشود براي درمان كيفوز استفاده ميشود. اين شيوه شامل جوش دادن مهره هايي كه مسئول انحناي ستون فقرات شده اند ميشود.

در طول اين عمل، برشي بر روي پشت زده ميشود. انحنا در ستون فقرات با استفاده از ميله هاي فلزي، پيج و مهره ها راست ميشود و ستون فقرات با استفاده از پيوند استخوان در جاي خود جوش داده ميشود. در پيوند استخوان معمولا از اهداي استخوان استفاده ميشود اما مي توان آن را از استخوانهاي ديگر قسمتهاي بدن خود فرد مثل لگن نيز برداشت. اين جراحي 4 تا 8 ساعت طول مي كشد و تحت بيهوشي عمومي انجام مي پذيرد.

احتمالا نياز خواهد بود كه تا يك هفته بعد از عمل در بيمارستان بمانيد و تا مدت 9 ماه براي حمايت از ستون فقرات تا زمان بهبودي قوزبند بپوشيد. شما بايد بتوانيد بعد از 4 تا 6 هفته به مدرسه يا دانشگاه برگرديد و يك سال بعد از جراحي ورزش كنيد.

عوارض

عوارض جراحي فيوژن ستون فقرات مي توانند از موارد زير باشند:

 • عفونت بعد از عمل
 • خونريزي بيش از اندازه در محل جراحي
 • آسيب تصادفي به اعصابي كه از ستون فقرات مي گذرند كه مي تواند به فلجي با از دست دادن كنترل ادرار و مدفوع منجر گردد.

قبل از تصميم گيري براي انجام جراحي ستون فقرات بايد با پزشك خود در مورد مزايا و خطرات آن مشورت نماييد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

دختر به زن

پنج‌شنبه 2 آبان 1398
بلوغ در دختران از سن 9 تا 13 سالگي شروع ميشود. مي تواند زودتر يا ديرتر باشد. به خاطر هورمونهايي نظير استروژن شما توجه تغيراتي همانند بزرگتر شدن سينه ها و ايجاد منحني هاي جديدي كه بدنتان را شكل مي دهند ميشويد. متوجه خواهيد شد كه قدتان دارد بلندتر ميشود و عاقبت عادت ماهانه ميشويد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است