مراقب دهان خود باشيد

اگر مشكل لثه داريد تنها نيستيد بسياري به اين مشگل دچار هستند. بسياري از بزرگسالان به گونه اي با بيماري هاي لثه درگير هستند. ممكن است فقط صرفا سبب التهاب لثه ها شده و يا در تنفس شما مشكل ايجاد كند. همچنين مي تواند لبخند شما را نازيبا كرده و يا حتي سبب شود كه شما دندانهايتان را از دست بدهيد.

اگر مشكل لثه داريد تنها نيستيد بسياري به اين مشگل دچار هستند. بسياري از بزرگسالان به گونه اي با بيماري هاي لثه درگير هستند. ممكن است فقط صرفا سبب التهاب لثه ها شده و يا در تنفس شما مشكل ايجاد كند. همچنين مي تواند لبخند شما را نازيبا كرده و يا حتي سبب شود كه شما دندانهايتان را از دست بدهيد. خبر خوب اين است كه بيماري لثه با مراقبت روزانه از دهان و دندان ها قابل اجتناب است.

مراقب دهان خود باشيد

اين مشكل با يك باكتري شروع ميشود. اين ميكروبهاي ريز در دهان ما تجمع مي كنند. آنها با مخاط دهان و ديگر ذرات تركيب شده و يك لايه بي رنگ چسبناك را روي دندانها شكل مي دهند كه پلاك ناميده ميشود. با مسواك زدن و نخ دندان كردن مي توان از شر اين پلاكها خلاص شد. اما هر چه بعد از آن باقي بماند سخت شده و باره را شكل مي دهد. باره دندان يك رسوب زرد رنگ است كه مثل سنگ سخت شده است.

پلاك و باره شكل گرفت شده مي تواند به بيماري لثه منجر شود كه در اصطلاح پزشكي بيماري پریودنتیت ناميده ميشود. متداولترين و خفيف ترين نوع بيماري لثه ژنژیویت ناميده ميشود. در اين حالت لثه ها قرمز و ملتهب ميشود و به راحتي خونريزي ميكند. معمولا با شستن روزانه و نخ دندان كردن و نهايتا تميز كردن آن ها توسط يك دندان پزشك از بين مي رود.

اگر ژنژیویت درمان نشود مي تواند به نوع شديتر بيماري لثه كه پریودنتیت ناميده ميشود تبديل شود. علائم پريودنتيت عبارتند از تنفس بد كه خوب نميشود، لثه هاي قرمز و ملتهب، خونريزي، جويدن دردناك و دندانهاي حساس يا لق شدن دندانها.

در پريودنتيت، لثه ها از دندانها فاصله گرفته و حفره هاي ايجاد مي شود كه عفوني ميشود. سموم باكتري ها و واكنش طبيعي بدنتان به اين عفونت شروع به تجزيه استخوان و بافتهاي نرمي كه دندانها را در سر جايشان نگه داشته اند مي نمايد. اگر درمان نشود، بافتها كلا تخريب ميشوند. عاقبت دندانهايتان لق ميشود و بايد كشيده شوند. اگر مبتلا به پريودنتيت هستيد دندان پزشكتان ممكن است شيوه تميز كردن عمقي كه پيمايش و درمان ريشه ناميده ميشود را پيشنهاد دهد. در موارد شديدتر، ممكن است نياز به جراحي داشته باشيد.

در اغلب افراد علائم بيماري لثه تا دهه 30 يا 40 خود را نشان نمي دهد. اما افزايش سن الزاما به اين معنا نيست كه شما مبتلا به يماري لثه خواهيد شد. مرافبت هاي روزانه از دندانها و مراجعه مرتب به دندان پزشك مي تواند خطر ابتلا به بيماري لثه را كاهش دهد.

سيگار كشيدن مي تواند خطر ابتلاي شما به پريودنيت را افزايش دهد. اين هم دليل ديگري است براي ترك سيگار. فاكتورهاي ديگري كه مي توانند خطر ابتلاي شما را افزايش دهند عبارتند از تغييرات هورموني در زنان، برخي از داروهاي خاص و برخي از بيماريها مثل ديابت، سرطان و ايدز.

برخي از محققان به دنبال راههايي براي پيشگيري و درمان مشكلات لثه هستند. برخي به دنبال استفاده از سلولهاي بنيادي براي كمك به احياي بافتهاي آسيب ديده اي هستند كه از دندانها حمايت مي كنند. برخي ديگر در مورد ژنها و پروتئين هايي كه بدن شما و باكتر يها در دهانتان توليد مي كنند تحقيق ميكنند تا ببينند چگونه تقابل آنها مي تواند بر سلامت لثه ها تاثير بگذارد.

برخي تحقيقات نشان مي دهند كه بيماري لثه مي تواند خطر حمله قلبي يا سكته مغزي را افزايش داده يا مسبب مشكلات ديگري در سلامت باشد. اما تاكنون تاييد نشده است كه بيماري لثه بتواند مساعدتي براي ايجاد اين بيماري ها باشد.

اگرچه بسياري از جنبه هاي بيماري لثه هنوز در دست بررسي است، اما يك چيز مشخص است: كنترل بيماري لثه مي تواند دندانهايتان را حفظ نمايد. همين به تنهايي مي تواند دليلي عالي براي مراقبت خوب از دندانها و لثه ها به صورت روزمره باشد.

پيشنهادهاي آگاهانه

براي پيشگيري از بيماري لثه

  • روزي دو بار با يك خمير دندان حاوري فلورايد دندانهاي خود را بشوييد
  • هر روز نخ دندان بكشيد.
  • به صورت مرتب بري چكاب يا تميز كردن حرفه اي دندانها به دندان پزشك مراجعه نماييد.
  • سيگار نكشيد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

تابستان فرصتي براي شنا كردن

ش مارس 31 , 2018
تابستان زمان خوبی است براي بيرون رفتن و تفريح در كنار دريا. اما مكانهاي آبي تفريحي از جمله استخرهاي شنا، درياچه ها و درياها گاهي ممكن است به باكتري ها و ويروس ها آلوده شده باشد. شنا كردن در آب آلوده مي تواند شما و خانواده تان را بيمار سازد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع