علل سرفه: تفاوت بين برونشيت و پنوموني (سينه پهلو) چيست؟

سرفه به بدن شما كمك مي كند مجراي تنفسي تان را از محركها پاك كرده و مانع از عفونت ميشود. اما سرفه عميق از اعماق سينه مي تواند نشانه اي از برونشيت و يا سينه پهلو باشد. اگرچه اين بيماري ها ممكن است علل اساسي مختلفي داشته باشند، علائم آنها مي تواند مشابه بوده و هر دو مي توانند آن قدر جدي باشند كه شما را به پزشك بكشانند.

برونشيت و سينه پهلو هر دو شامل التهاب در ریه ها ميشوند. هر دو مي توانند سبب سرفه همراه با ترشح يك ماده لزج كه مخاط ناميده ميشود براي كمك به پاك كردن ميكروبها و چركها شوند. و هر دو مي توانند سبب تنگي نفس و خس خس سينه شوند.

برونشيت بيماري است كه در آن لوله هاي نايژه كه به ريه ها منتهي ميشوند دچار التهاب ميشوند. ويروسها، باكتري ها، و حتي كشيدن تنباكو مي تواند سبب التهاب لوله هاي نايژه شود. با اين وجود، در اغلب موارد برونشيت در نتيجه التهاب به خاطر انواعي از ويروسها ايجاد ميشود.  اگر در فصل آنفولانزا دچار برونشيت شويد، مقصر اصلي احتمالا ويروس آنفولانزا است. ويروسهاي سرماخوردگي نيز علل رايجي در اين زمان و در ديگر ايام سال است.

سينه پهلو به خاطر عفونت ريه ها ايجاد ميشود. در حدود يك سوم موارد علت ويروس است اما در مابقي موارد به باكتري مربوط ميشود كه بسيار هم رايج هستند مثل باكتري استرپتوکوک پنومونیه كه علت اصلي سينه پهلوي باكتريايي در همه سنين در سراسر جهان است.

اگر با برونشيت دچار تب شويد اين تب اغلب خفيف است (معمولا زير 38 درجه سانتيگراد). درموارد جدي تر، ممكن است درد سينه، احساس تنگي نفس و يا خس خس سينه در زمان دم داشته باشيد.

از طرف ديگر، سينه پهلو اغلب با تب هاي بالا و حمله اي همراه است. مشكلات تنفسي، درد سينه، و علائم ديگر نيز در سينه پهلو شديد تر است.

اگر تب و لرز، مشكل در تنفس و يا سرفه همراه با خلط داشتيد، مخصوصا اگر خلط زرد و يا سبز بود، حتما به پزشك مراجعه نماييد.

Bacteria and Fungi into respiratory of human from breathe. Illustration about air pollution.

پزشك مي تواند با گذاشتن گوشي طبي بر روي سينه تان به صداي ريه ها گوش دهد. اگر مبتلا به سينه پهلو شده باشيد، صداي تركيدن حباب و خس و خس از ريه ها شنيده ميشود.

ممكن است از شما خواسته شود كه عكس اشعه ايكس از ريه هاي خود بگيريد كه نشان مي دهد آيا ريه ها حاوي مايع يا مخاط حاصل از عفونت هستند يا خير. اشعه ايكس بهترين راه براي تشخيص ذات الريه و منتفي دانستن برونشيت است.

اگر به هر كدام از اين دو بيماري مبتلا شده باشيد، بايد استراحت كرده و مايعات بسيار بنوشيد كه براي درمان بسيار اهميت دارد.

اگر برونشيت براي شما تشخيص داده شود احتمالا آنتي بيوتيك تجويز نميشود. براي سينه پهلو احتمالا 1 تا 4 هفته طول مي كشد تا بهبود يابيد. برخي از افراد ممكن است نياز به درمان در بيمارستان پيدا كنند.

ميكروبهايي كه سبب سرماخوردگي، آنفولانزا و عفونت در مسيرهاي انتهايي تنفس ميشوند مسري هستند. بهترين راه براي پيشگيري از ابتلا به برونشيت و يا سينه پهلو اجتناب از ابتلا به اين عفونتها است. و زماني كه مريض هستيد، مواظب باشيد ميكروبهاي خود را به ديگران انتقال ندهيد.

انتخابهاي عاقلانه

مراقبت از خود در برابر عفونتهاي مسير تنفسي

  • دستهاي خود را مداما با آب و صابون بشوييد.
  • اگر نمي توانيد دستهاي خود را بشوييد از ژلهاي الكلي دست استفاده نماييد.
  • در يك دستمال و يا نهايتا بر روي آستين آرنج خود سرفه كنيد.
  • در مورد واكسن هاي مناسب براي خود و فرزندانتان با پزشك مشورت كنيد. واكسن هاي خاصي مي تواند مانع از عفونت مسيرهاي تنفسي در نتيجه ويروسها و باكتري هاي مضر شوند.
  • از تماس با افرادي كه سرفه مي كنند و يا علائم عفونت دارند اجتناب نماييد.
  • سيگار نكشيد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

بازگشت به مدرسه با ديابت: براي شروع هوشمندانه مدرسه از قبل برنامه ريزي كنيد

چ نوامبر 6 , 2019
دفترها، پاك كن ها، جامدادي ها و كوله پشتي مهمترين فهرست براي اغلب بچه ها براي بازگشت به مدرسه است. اما اگر كودك شما مبتلا به ديابت است، بايد چند وظيفه ديگر را هم به اين فهرست اضافه نمائيد. در ابتدا، “ارتباطات خوب” با كودك و مدرسه را در راس […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع