شناخت ژنیکوماستی

ژنیکوماستی مشكلي است كه در طي آن بافت سينه در پسران و مردان ملتهب ميشود. اين اتفاق زماني مي افتد كه تعادل ميان دو هورمون در بدن به هم ريخته باشد. اگرچه سينه در مردان مثل زنان بزرگ نميشود اما همه پسران با بافت سينه كمي متولد ميشوند

ژنیکوماستی مشكلي است كه در طي آن بافت سينه در پسران و مردان ملتهب ميشود. اين اتفاق زماني مي افتد كه تعادل ميان دو هورمون در بدن به هم ريخته باشد. اگرچه سينه در مردان مثل زنان بزرگ نميشود اما همه پسران با بافت سينه كمي متولد ميشوند

شناخت ژنیکوماستی
شناخت ژنیکوماستی

بدن پسران اغلب هورموني مي سازد كه تستسترون ناميده مشود كه راهنماي رشد جنسي در طول بلوغ است. اگرچه مقداري نيز استروژن در مردان ساخته ميشود- هورموني كه محرك رشد جنسي در دختران است. زماني كه پسري به سن بلوغ مي رسد يا زماني كه بدن يك مرد مسن تر تستسترون كمتري توليد مي نمايد، تعادل ميان دو هورمون بر هم مي خورد

گاهي زماني كه اين اتفاق مي افتد درصد بالاي استروژن سبب التهاب سينه در مردان مي شود. در حدود نيمي از پسران نوجوان و بيش از دو سوم مردان بالاي 50 سال ممكن است تا درجاتي به اين مشكل دچار باشند

اين اتفاق چگونه مي افتد؟

فاكتورهاي زيادي مي توانند محرك عدم تعادل هورموني و نهايتا رشد سينه در مردان باشند و در بسياري از موارد علت ناشناخته است. علاوه بر تغييرات بدن مثل بلوغ و افزايش سن، برخي از فاكتورهايي كه مي توانند سبب ژنیکوماستی شوند عبارتند از

  • آسيب يا بيماري كه بيضه ها را تحت تاثير قرار دهد چرا كه بيضه ها تستسترون مي سازند
  • مشكلات تيروئيد چرا كه هورمون هاي توليد شده در اين غده رشد فيزيكي و جنسي را كنترل مي نمايد
  • برخي از سرطانها مثل تومورهايي در ريه، غده هيپوفيز يا غدد فوق كليوي
  • چاقي، كه مي تواند به توليد بيشتر استروژن منجر گردد
  • داروهايي كه براي بيماريهاي مختلف تجويز ميشوند از جمله بيماري قلبي، سرطان، افسردگي يا زخم ها
  • داروهاي غير قانوني از جمله استروئيد آنابوليك ها، ماريجوانا و هروئين
  • نارسايي كليه (زماني كه كليه ها ديگر قادر به تصفيه و تميز كردن خون نيستند)
  • بيماري كبد

برخي از نوزادان ممكن است به صورت مختصر ژنیکوماستی داشته باشند چون ممكن است هورمون هاي متعلق به مادر هنوز در بدنشان مانده باشد.

علائم

اولين علامت ژنیکوماستی مي تواند برجستگي بافت چربي زير نوك سينه باشد. گاهي اين برجستگي دردناك مي باشد. اين امر ممكن است شما را نگران نمايد كه شايد مبتلا به سرطان سينه شده ايد كه تنها در تعداد كمي از مردان اتفاق مي افتد. ژنیکوماستی نميتواند الزاما نشانه اي از سرطان باشد اما پزشك ممكن است براي رد آن آزمايشاتي پيشنهاد دهد. التهاب سينه ممكن است به صورت نامتوازن اتفاق بيافتد يعني يك سينه بزرگتر از ديگري شود.

تشخيص

اگر پزشك مشكوك به وجود ژنیکوماستی در شما باشد احتمالا شما را معانيه فيزيكي مي نمايد تا مطمئن شود كه غده سفت، رسوخ مايع يا مشكلات پوستي كه بتوانند علامتي از سرطان باشند وجود ندارد.

پزشك همچنين ممكن است از شما در مورد سوابق پزشكي تان سوالاتي بپرسد از جمله:

آيا تا به حالي بيماري هايي نظير اوريون، نارسايي كليه يا بيماري كبد داشته ايد؟

چه داروهايي استفاده مي كنيد؟ چه قانوني و چه غير قانوني

همچنين ممكن است آزمايشاتي براي شما تجويز شود. اين آزمايشات عبارتند از:

نمونه گيري خون يا ادرار: آنها مي توانند نشان دهنده مشكلاتي باشند كه سبب تاثيرگذاري بر سطوخ هورمونها شده باشند.

ماموگرافي يا نمونه برداري: پزشكتان ممكن است بخواهد كه ماموگرافي بدهيد كه تصوري با اشعه X از سينه است و يا نمونه اي كوچك از بافت برداشته شود تا نشانه هاي سرطان بررسي شود.

درمان

اغلب موارد بدون درمان خود به خود خوب ميشوند.

نحوه درمان به سن، وضعيت سلامت، مدت زماني كه به اين مشكل دچار هستيد و اينكه تا چه حد به يك درمان دارويي خاص واكنش نشان داده ايد بستگي دارد.

اگر ژنیکوماستی در زمان بلوغ اتفاق افتاده باشد معمولا خود به خود از بين مي رود كه ممكن است از 6 ماه تا 3 سال طول بكشد.

اگر توازن هورموني شما به خاطر مشكلات و بيماريهاي ديگر بر هم خورده باشد شما بايد مشكلي كه عامل اين عدم توازن است را برطرف نماييد.

اگر ژنیکوماستی داشته باشيد پزشكتان ممكن است شما را به يك متخصص غدد ارجاع دهد كه مشكلات مربوط به هورمون ها و نحوه تاثيرگذاري آنها بر بدن را درمان مي كند.

واكنش عاطفي

برخي مطالعات نشان مي دهند كه ژنیکوماستی مي تواند سبب اضطراب، افسردگي كاهش اعتماد به نفس يا اختلالات خورد و خوراك مخصوصا در پسراني كه به سن بلوغ نزديك شده اند گردد.

برخي پزشكان ممكن است شما را به يك متخصص روان شناس براي كمك به رفع مشكلات حاصله ارجاع دهند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

زیبایی پوست در دوران بارداری

ی اکتبر 20 , 2019
حتي اگر پوست تميز و صافي داريد احتمال دارد بر خلاف انتظارتان دچار شيوع آكنه شويد. مي توانيد هورمونهاي بارداري را عامل آن بدانيد. هر روز صورت خود را چند بار بشوييد و از دستكاري كردن پوست خود اجتناب كنيد كه مي تواند منجر به ايجاد زخم هاي ماندگار شود. درمانهاي بسياري براي آكنه وجود دارد و مي توانيد اغلب آنها را بدون نياز به نسخه از داروخانه تهيه فرمائيد. اما برخي از داروهايي تجويزي براي آكنه براي استفاده در زمان بارداري ايمن نيستند. قبل از امتحان هر درماني با پزشك خود مشورت نماييد.
زیبایی پوست در دوران بارداری

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع