سرطان سينه “قسمت اول”

سرطان سينه، پس از سرطان پوست، شايع ترين سرطان در زنان تشخيص داده شده است.

سرطان سينه، پس از سرطان پوست، شايع ترين سرطان در زنان تشخيص داده شده است.

سرطان سينه سرطاني است كه با شكل گيري يك تومور بدخيم در سينه شروع مي شود. يك تومور بدخيم، توده اي از سلول هاي سرطاني است كه مي تواند به بافت هاي اطراف رشد كرده و يا به ديگر نقاط بدن پراكنده شود (متاستاز).

سرطان سینه

شيوع

سرطان سينه، پس از سرطان پوست، شايع ترين سرطان در زنان تشخيص داده شده است. بر طبق آمار كنوني در ايران، حدود ۱۰ هزار نفر در سال در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شوند و حدود ۱.۳ از آنها یعنی حدود ۳۵۰۰ نفر در سال بر اثر این بیماری فوت می‌کنند. همچنين مشخص شده است كه سرطان سينه دومين عامل مرگ در اثر سرطان در زنان بعد از سرطان ريه قرار دارد.

سرطان سينه در مردان

اگرچه بيشتر زنان به سرطان سينه مبتلا مي شوند اما ممكن است در مردان نيز اتفاق بيافتد. در واقع، در هر سال در ایران در حدود 1500 مرد مبتلا به سرطان سینه شناسایی می‌شود که به نسبت بسیار پایین تر از آمار ابتلای آن در خانم‌ها است.

سرطان سينه در مردان كمتر از يك درصد كل سرطانها را تشكيل مي دهد و اين بيماري در مردان در هر سني ممكن است اتفاق بيافتد. با اين وجود اغلب در مردان 60 تا 70 ساله ديده ميشود. سرطان سينه در مردان بيشتر در اثر جهشهاي ژنتيكي مادرزادي ايجاد ميشود. عوامل خطرزاي ديگر عبارتند از: بالا بودن سطح استروژن، و سابقه خانوادگي از اين بيماري. سرطان سينه در مردان به صورت توده بوده و قابل لمس است. از آزمايشات ديگري نيز براي بررسي سرطان استفاده ميشود.

نرخ ادامه حيات در مبتلايان به سرطان سينه

دو دهه بود كه سرطان سينه در زنان (احتمالا به خاطر استفاده بيشتر و تشخيص از طريق ماموگرافي) افزايش يافته بود اما در سال 2000 اين نرخ شروع به كاهش يافتن كرد به طوري كه از سال 2002 تا 2003 به ميزان 7 درصد كاهش داشت. تصور ميشود كه كاهش در استفاده از درمان جايگزيني هورمون براي درمان علائم يائسگي علت اين افت باشد.

در تحقيقي در سال 2003 مشخص شد كه استفاده از هورمون درماني سبب افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه ميشود. به علاوه، نرخ مرگ و مير از سرطان سينه از سال 1989 شروع به كاهش كرد مخصوصا در ميان زنان زير 50 سال.

اين كاهش به خاطر تشخيص زودهنگام از طريق پايش و افزايش آگاهي و همچنين شناخت بهتر از بيماري و بهبود شيوه هاي درماني بود.

علل سرطان سينه چيست

در زناني كه به خاطر جهش ژنتيكي BRCA مبتلا به اين بيماري شده اند، نرخ ادامه حيات تا 80 درصد بالا است. اگرچه علت دقيق سرطان سينه دقيقا مشخص نيست اما مي دانيم كه اين بيماري زماني اتفاق مي افتد كه برخي از سلولهاي سينه شروع به رشد نامتعارف مي نمايند.

اين سلولها خيلي سريعتر از سلولهاي سالم تقسيم شده و سپس تجمع كرده، يك توده را شكل مي دهند.

اين سلولهاي سرطاني مي توانند در سراسر سينه و گره هاي لنفاوي و يا ديگر قسمتهاي بدن پراكنده شود (موتاستاز). در اغلب موارد، توليد سلولهاي سرطاني در مجراهاي توليد شير ايجاد مي شوند. اما همچنين ممكن است در بافت غده اي كه لپ ها نيز ناميده ميشوند و يا در هر سلول ديگري در سينه نيز ايجاد گردد.

عوامل خطر زاي سرطان سينه

اگرچه عوامل هورموني، زيست محيطي و مرتبط با سبك زندگي بسياري مي توانند بر افزايش خطر ايجاد سرطان تاثير بگذارند، اما هيچ يك از اين عوامل نمي توانند تضمين كننده ايجاد آن در شما باشند. با اين وجود، در بسياري از زنان مبتلا به سرطان هيچ يك از اين عوامل وجود ندارد.

با اين وجود، مشخص شده است كه ويژگي هاي خاصي سبب افزايش خطر ابتلا به سرطان سينه مي شوند نظير چاقي، سابقه خانوادگي و يا فردي ابتلا به سرطان سينه و جهش هاي ژنتيكي.

در حالي كه برخي از مبتلايان به سرطان سينه هيچ يك از ويژگي هاي زير را ندارند، اما مي توانند خطر ابتلا به آن را افزايش دهند:

زن بودن

چاقي

بالا رفتن سن

سابقه خانوادگي از سرطان سينه در اقوام نزديك نظير مادر، خواهر، يا دختر مخصوصا اگر در سن جواني به آن مبتلا شده باشند.

جهشهاي ژنتيكي مادرزادي مثل BRCA1 و BRCA2

قرار گرفتن سينه در معرض اشعه در كودكي و يا نوجواني

شروع شدن سيكل قاعدگي قبل از سن 12 سالگي

يائسه شدن در سنين بالا

هرگز باردار نشدن

استفاده از هورمون درماني كه تركيبي از استروژن و پروژسترون باشد

نوشيدن الكل

سرطان سينه مادرزادي

اكثريت سرطان هاي سينه ارثي نيستند. در واقع، فقط 5 تا 10 درصد سرطان هاي سينه به جهشهاي ژنتيك مربوط ميشوند كه از نسلي به نسل ديگر منتقل مي شوند. رايج ترين جهشهاي ژنتيكي در سرطان سينه عبارتند از BRCA2 و BRCA1. هر دو جهش همچنين ريسك ابتلا به ديگر سرطانها را مخصوصا سرطان تخمدان در طول عمر يك زن افزايش مي دهند.

ژن هاي BRCA1 و BRCA2 در سلولهاي طبيعي، با ايجاد پروتئين هايي كه مانع از رشد غيرطبيعي سلولها مي شوند مانع از ايجاد سرطان مي گردند. اگر اين ژن ها دچار جهش شوند، واكنش ضد سرطان به درستي كار نمي كند.

در برخي زنان مبتلا به جهش BRCA1، خطر ابتلا به سرطان سينه در طول زندگي شان به 80 درصد هم مي رسد. با اين وجود، به صورت ميانگين، ريسك آن تقريبا برابر 55 تا 65 درصد است.

در زنان مبتلا به جهش BRCA2، خطر ابتلا به سرطان سينه در حدود 45 درصد است. سرطان سينه حاصل از اين جهش ها اغلب در زنان جوان ديده مي شود. همچنين در اين نوع سرطان اغلب هر دو سينه درگير مي شوند. در حالي كه هر كسي ممكن است دچار جهش ژنتيك BRCA1 و BRCA2 شود، اما مثلا در ايالات متحده، يهوديان منطقه اروپاي شرقي بيشتر دچار آن هستند.

مردان نيز ممكن است حامل اين جهش ژنتيكي باشند. در اين صورت در آنها نيز ريسك ابتلا به سرطان سينه و ديگر سرطان ها مخصوصا سرطان پروستات افزايش مي يابد.

آزمايش ژنتيكي

اگر سابقه خانوادگي ابتلا به سرطان سينه و يا ديگر سرطان ها را داريد، آزمايش ژنتيكي مي تواند يك گزينه براي شما باشد. اگرچه محققان مي توانند با آزمايش خون و يا بزاغ نيز جهشهاي خلص مادرزادي در BRCA و يا ديگر ژنها را شناسايي نمايند. در مورد اينكه آيا آزمايش ژنتيكي مي تواند برايتان گزينه خوبي باشد يا خير با پزشك خود مشورت نماييد. پزشكتان همچنين مي تواند به شما يك مشاور ژنتيك را پشنهاد دهد كه برايتان اين گزينه را به تفصيل توضيح دهد. همچنين با شركت بيمه خود تماس بگيريد و ببينيد آيا آزمايش جهش ژنتيكي BRCA1 و BRCA2 تحت پوشش بيمه قرار دارد يا خير.

برای کسب اطلاعات بیشتر بخش دوم مقاله را مطالعه فرمایید.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شناخت سرطان سينه (تشخيص زودهنگام، بهبود درمان ها، نجات زندگی)

دوشنبه 27 اسفند 1397
امروزه زنان بيشتري به دليل بهبود درمان ها و معاينات مي توانند با سرطان سينه مقابله كنند. اگر بافت غيرطبيعي يا سرطاني در مراحل اوليه اش شناسايي شود درمان آن آسانتر خواهد بود.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است