دیابت در کودکان و نوجوانان

دیابت در کودکان و نوجوانان

تا همین اواخر نوع رایج دیابت در کودکان و نوجوانان دیابت نوع ۱ بود که دیابت نوجوانا نامیده میشود. در دیابت نوع ۱ پانکراس انسولین تولید نیم کند. انسولین هورمونی است که کمک می کند گلوکز یا قند برای ایجاد انرژی وارد سلولهای شما شود. بدون انسولین قند اضافه در خون باقی می ماندو

امروزه ولی افراد جوان نیز به دیابت نوع دو مبتلا میشوند. دیابت نوع دو که سابقا دیابت بزرگسالان نامیده میشد امروزه بسیار در نوجوانان و کودکان به خاطر چاقی متداول شده است. با دیابت نوع ۲ بدن یا انسولین تولید نمی کند یا نمی تواند به درستی از انسولین استفاده نماید.

کودکان اگر دچار اضافه وزن یا چاقی باشند، سابقه خانوادگی اتبلا به دیابت داشته یا فعالیت فیزیکی نداشته باشند ریسک ابتلا به دیابت نوع دو در آنها بالا است. برای کم کردن ریسک دیابت در کودکان:

 • سعی کنید وزن آنها در محدوده سالم باقی بماند
 • مطمئن شوید به اندازه کافی فعالیت فیزیکی دارند
 • به آنها وعده های غذایی سالم تر بدهید
 • زمان استفاده از تلویزیون، کامپیوتر و ویدئو گیم ها را برایشان محدود کنید

کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع یک نیاز به مصرف انسولین دارند. دیابت نوع دو را می توان با رژیم غذایی و ورزش کنترل کرد. اگر کنترل نشد نیاز به دراوهای خوراکی دیابت یا امسولین خواهد بود. یک آزمایش خون که A1C نامیده میشود می تواند نشان دهد که نحوه مدیریت دیابت شما چگونه بوده است.

مدیریت دیابت در مدرسه

خداحافظ تابستان. سلام تکالیف مدرسه/ و حدس بزنید بله اولین تکلیف برای کودکان نیست بلکه برای والدین است. والدین باید برنامه ریزی داشته باشند تا مطئمن شوند همه اصول برای مراقبت کودک مبتلا به دیابت در مدرسه رعایت شده باشد.

آماده شدن برای مدرسه برای کودکانی که دیابت دارند کمی وقت گیر تر از کودکان عادی است اما با گذشت هفته ها و ماهها بازدهی بهتری خواهد داشت. و از آنجایی که کودکان تقریبا نیمی از زمان بیداری خود را در مدرسه سپری می کنند مراقبت های ویژه دیابت در طول مدرسه واقع اهمیت دارد.

برخی از دانش آموزان بزرگتر خود به راحتی قادر هستند قند خون خود را چک کنند، انسولین تزریق کنند و اگر از پمپ انسولین استفاده می کنند سطوح را تنظیم کنند. دانش آموزان کوچگتر و آنهایی که تازه متوجه شده اند دیابت دارند برای مراقبتهای روزمره دیابت نیاز به کمک دارند.

در حالت ایده آل همه معلمان و دیگر کارکنان مدرسه باید بدانند چگونه دیابت را کدیریت کنند تا بتوانند در صورت نیاز از کودک حمایت کنند. اما در اینجا در دنیای واقعی بهتر است اطلاعاتی در این باره به کارکنان مدرسه ارائه دهید تا بتوانند به صورت ایمن از دختر یا پسر شما مراقبت کنند.

ایجاد یک برنامه مدیریت دیابت

کنترل دیابت برای هیچ دو بچه ای مثل هم نیست. قبل از شروع سال تحصیلی با پزشک کودک خود مشورت کنید تا یک برتامه مدیریت پزشکی دیابت برای کودک شما تنظیم کند. به مدرسه بروید و این برنامه را با مدیر مدرسه، معلمها، ناظم، راننده سرویس و دیگر کارکنان مدرسه که مسئولیت دختر یا پسر شما را در مدرسه یا پس از مدرسه بر عهده دارند بررسی کنید.

در این برنامه باید همه چیز در مورد مدیریت دیابت و درمان و از جمله موارد زیر ذکر شده باشد:

 • طیف قند خون مورد هدف و اینکه آیا کودک برای کنترل قند خون خود نیاز به کمک دارد یا خیر
 • علائم افت قند خون و نحوه درمان آن
 • انسولین و دیگر داروهای مورد استفاده
 • برنامه های غذایی و خوراکی هایی که مثلا می تواند در مراسم های ویژه در مدرسه استفاده کند

چگونه باید فعالیت و زنگهای ورزش را مدیریت کرد

این برنامه بر اساس نیازها و امور روزمره کودک شما تنظیم شده است. باید آن را هر سال بر اساس تغییرات در درمان او به روز نمایید.

می توانید بخشی از این برنامه را با همکاری مدرسه تنظیم نمایید تا مطمئن شوید که دختر یا پسر شما کاملا در مدرسه ایمن بوده و همانند دیگر دانش آموزان از فرصتهایی برابری در آموزش برخوردار باشد. در این برنامه باید مسئولین مدرسه به خوبی مشخص شده باشد تا از هر گونه سوء تفاهمی اجتناب گردد. برای هر سال باید یک برنامه جدید تنظیم گردد.

همکاری با کارمندان مدرسه

با معملمان و کارکنان مدرسه همکاری داشته باشید تا مطمئن شوید که همه اصول برای یک سال تحصیلی موفق و ایمن برای کودک شما رعایت میشود.

معلم بهداشت مدرسه کارمند اصلی مسئول مراقبت از دیابت دانش آموز اشت اما ممکن است همیشه در صورت نیاز در دسترس نباشد. به یک یا چند کارمند دیگر نیز باید که همیشه در طول روز در دسترس هستند باید مراقبتهای مربوط به دیابت آنوزش داده شود.

حتما از کلاس دیدن کنید. برای از معلمها قبلا دانش آموزانی با دیابت داشته اند اما هنوز یک منحنی یادگیری وجود دارد چرا که هر دانش آموز منحصر به فرد است و همین طور هر معلم.

زمان خبوی است که در مورد قوانین کلاس با معلم صحبت کنید. آیا دانش آموزان اجازه دارند بدون اجازه گرفتن کلاس را ترک کنند؟ آیا باید دست خود را بالا برده و اجازه بگیرند. هر چه شما و معلم کودکتان بیشتر نیازهای یکدیگر را بفهمید  فعالیتهای خود مراقبتی کودکتان کمتر سبب اختلال در نظم کلاس خواهد شد. شاید از معلم بخواهید در مورد دیابت برای کل کلاس توضیحاتی بدهد- بایدها و نباید های آن، چه اتفاقی می افتد و هر روز چه کارهایی باید برای فرد مبتلا به دیابت انجام شود- بدون اینکه اشاره ای به بیماری کودک شما نماید.

همچنین در مورد علائم افت قند خون کودکتان برای معلم توضیح دهید. آیا فرزندتان در چنین مواردی عصبی یا پرخاشگر میشود؟ گرسنه یا خواب آلود است؟ معلم ممکن است قبل از خود کودک متوجه این علائم شود و می تواند به او هشدار دهد که خوراکی مناسب خود را بخورد یا درخواست کمک نماید.

از بوفه مدرسه بخواهید منو و اطلاعات غذایی حود را در اختیارتان قرار دهد تا از آن در زمان تهیه برنامه استفاده از انسولین کودک استفاده کنید. برخی از کودکان با خود از خانه نهار می آورند چون راحتر تر میتوانند برنامه غذایی خود را رعایت نمایند.

کودکان مبتلا به دیابت هم باید همانند دیگر کودکان فعالیت فیزیکی داشته باشند. در واقع، فعالیت فیزیکی می توانند به آنها در استفاده از انسولین کمک کند چرا که قند خون را پایین می آورد. در مورد نیازهای کودکتان برای شرکت کامل و ایمنی در فعالیتهای ورزشی کلاس با معلم ورزش او مشورت کنید.

سعی کنید از برنامه های روزانه مدرسه همچنین فعالیتهای فوق برنامه اطلاع کافی داشته باشید. باید بدانید در صورت نیاز چه موقع و در کجا می توانید به کودک خود دسترسی داشته باشید. برخی از والدین از اپلیکیشن های رایگان تلفن هوشمند برای مطلع شدن و تماس داشتن با کودک خود استفاده می کنند.

یک کوله پشتی از وسایل مورد نیاز زیر تهیه کنید

یک کوله پشتی تهیه کنید و وسایل زیر را در آن قرار دهید:

 • دستگاه سنجش قند و باطری های اضافه، نوار تست، سوزن مورد نیاز برای تست
 • وسایل تست کتون
 • انسولین و سرنگ (برای احتیاط حتی اگر از پمپ انسولین استفاده میشود)
 • دستمالهای مرطوب بهداشتی
 • آب
 • اگر کودکتان دچار افت قند خون میشود وسایل زیر را نیز در کوله پشتی قرار دهید
 • گلوکاگون
 • یک یا چند خوراکی مثل کراکر
 • قرصهای گلوکز یا دیگر کربوهیدارتهایی که سریع عمل می کنند مثل آب میوه ها یا آب نبات (در حدود ۱۰ تا ۱۵ گرم) که سریعا سطح قند خون را بالا ببرد

نام کودک خود را روی این کوله پشتی بنویسید و در صورت امکان دو تا از آنه تهیه کنید یکی را در دفتر مدرسه و دیگری را داخل اتاق قرار دهید.

مهم: درمان افت قند خون

افت قند خون خیلی سریع می تواند اتفاق بیافتد و نیاز به درمان سریع دارد. اغلب علت آن زدن بیش از اندازه انسولین، گذشتن از وقت غذا یا میان وعده، به اندازه کافی نخوردن یا داشتن فعالیت فیزیکی زیاد. علائم افت قند خون متفاوت هستند بنابراین کارکنان مدرسه باید با علائم خاص کودک شما آشنا شوند که عبارتند از:

 • لرزش
 • عصبی یا مضطرب بودن
 • تعرق، لرز یا سرد شدن بدن
 • پرشخاشگری یا بی قراری
 • خواب آلودگی یا مشکل در تمرکز کردن
 • گرسنگی یا حالت تهوع
 • تاری دید
 • ضعف یا خستگی مفرط
 • عصبانیت، لجاجت یا ناراحتی

اگر کودک شما در هفته چند بار دچار افت قند خون میشود به پزشک کودک خود مراجعه کنید شاید برنامه درمانی او نیاز به تطبیق داشته باشد.

سالهای سال سالم بمانید

مطئمن شوید که کودک شما همه واکسن های پیشنهاد شده را دریافت کرده باشد. کودکان مبتلا به دیابت می توانند راحت به آنفولانزا مبتلا شوند و مدت زمان طولانی تری طول می کشد تا بهبود یابند. در هنگام بیماری کنترل قند خون سخت تر میشود.

مرتبا دستهای او را بشویید مخصوصا قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از دستشویی. این یکی از بهترین راهها برای اجتناب از بیماری و سرایت میکروبها به دیگران است.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

حقایقی در مورد اختلالات رشد

د سپتامبر 14 , 2020
اختلالات رشد گروهی از مشکلات هستند که به خاطر نقصی در حوزه های فیزیکی، یادگیری، زبان و رفتار  بخ وجودآمده اند. این مشکلات در طول دوره رشد شروع می شوند و می توانند بر عملکرد روزمره فرد تاثیر گذاشته و معمولا در تمام طول زندگی فرد باقی می مانند. مراحل […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع