ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) چيست؟

ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT )يك لخته خون است كه داخل يك وريد در پا شكل مي گيرد. بسياري از مردم در سراسر جهان در سال به اين مشكل دچار مي شوند و بسياري در نتيجه آن از دنيا ميروند.

ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT )يك لخته خون است كه داخل يك وريد در پا شكل مي گيرد. بسياري از مردم در سراسر جهان در سال به اين مشكل دچار مي شوند و بسياري در نتيجه آن از دنيا ميروند. خطر زماني ايجاد ميشود كه كه لخته خون تجزيه شده و در جريان خون شروع به حركت كردن نمايد. مي تواند به ريه ها چسبيده و يا مانع از جريان خون شود و به اندامها آسيب رسانده و يا حتي سبب مرگ شود.

ترومبوز سیاهرگی عمقی در خانم های باردار

علائم

يك علامت رايج DVT التهاب پا زير زانو است. ممكن است در مكان لختگي دچار قرمزي، حساس شدن يا درد داشته باشيد. اما هميشه هم با اين علائم همراه نيست. در حدود نيمي ازمبتلايان به DVT هيچ علامت هشدار دهنده اي ندارند.

آمبولي ريوي

لخته ممكن است از پاها حركت كرده و جريان خود را مسدود نمايد. مي تواند سبب مشكل در تنفس، پايين آمدن فشار خون، بي هوشي و افزايش ضربان قلب، درد سينه و وجود خون در سرفه شود. اگر هر يك از اين علائم را داشتيد حتما با 115 اورژانس تماس بگيريد.

چه چيزي سبب DVT ميشود؟

هر چيزي كه به لايه داخلي وريد آسيب برساند مي تواند سبب DVT شود مثل جراحي، يك آسيب ديدگي يا سيستم ايمني شما.  اگر خون شما غليظ شده باشد يا جزيان آن كند باشد احتمال ايجاد لخته بيشتر است مخصوصا در وريدي كه دچار آسيب ديدگي است. كساني كه به بيماري هاي ژنتيكي خاصي مبتلا هستند يا استروژن بيشتري در سيستم بدن خود دارند احتمال ايجاد لخته در آنها بيشتر است.

چه كساني ممكن است به DVT مبتلا شوندبرخي از افراد با ريسك بالا كساني هستند كه:

 • سرطان دارند
 • جراحي كرده اند
 • مجبورند مداوم بر روي تخت خوابيده باشند
 • مسن تر هستند
 • سيگاري هستند
 • اضافه وزن دارند و يا چاق هستند
 • براي مدت طولاني نشسته هستند مثلا در طول پرواز
 • باردار هستند

احتمال ابتلاي زنان در طول بارداري به DVT و 4 تا 6 هفته پس از زايمان زياد است. چون در اين زمان ميزان استروژن در بدن بالا است كه ايجاد لخته خون را تسهيل مي نمايد. فشار باز شدن رحم مي تواند جريان خون در وريدها را نيز كند كند. اختلالات خوني خاصي مي تواند شانس ايجاد DVT را حتي بيشتر هم نمايد.

هورمون درماني

عواملي مثل بارداري، قرصهاي پيشگيري از بارداري و برخي از درمانها براي علائم يائسگي مقدار استروژن را در خون يك زن بالا مي برند. كه همين امر شانس ابتلا به DVT را افزايش مي دهد.

ترومبوز سیاهرگی عمقی و سفر هوایی

نشستن بيش از اندازه

مسافرت به يك مكان جديد يا دور دست مي تواند هيجان انگيز باشد. اما نشستن طولاني مدت بر روي سك صندلي در يك هواپيماي بين المللي نه. تحقيقات نشان داده اند كه مسافرت بلند مدت- سفري كه بيش از 4 ساعت به طول بيانجامد- شانس ايجاد DVT را دوبرابر مي كند. فرقي هم نمي كند كه مسافرت با ماشين باشد يا اتوبوس، قطار يا هواپيما. زماني كه روي صندلي نشسته ايد و حركتي نمي كنيد جريان خون شما كند ميشود.

تشخيص

پزشكتان علائم DVT را چك ميكند. ممكن است در مورد سابقه پزشكي تان، داروهايي كه مصرف مي كتيد، مشكلات پزشكي در اقوام نزديك و چيزهايي كه شانس ابتلا به اين مشكل را در شما افزايش مي دهد سوالاتي بپرسد. رايج ترين شيوه تشخيص براي تاييد آن سونوگرافي است. در اين آزمايش از امواج براي مشاهده جريان خون و آشكار شدن يك لخته استفاده ميشود. همچنين ممكن است به آزمايشات ديگري مثل آزمايش خون كه آزمون d-dimer نيز ناميده مي شود داشته باشيد.

ترومبوز سیاهرگی عمقی و تشخیص

روش های درمان

رقيق كننده هاي خون

داروهايي كه داروهاي ضد انعقاد ناميده مي شوند براي درمان DVT بسيار متداول هستند. اگرچه آنها با عنوان رقيق كننده خون شناخته ميشوند اما در واقع خون را رقيق نمي كنند. آنها چسبندگي خون را كم مي كنند تا مانع از شكل گيري لخته خون شوند. آنها نمي توانند يك لخته را كه در حال خاضر شكل گرفته تجزيه نمايند اما به بدن اين فرصت را مي دهند كه خودش آن را حل كند. مي توانيد اين داروها را به صورت قرص يا تزريقي دريافت كنيد.

عوارض جانبي رقيق كننده هاي خون

كساني كه از اين داروها استفاده مي كنند خيلي راحت خونريزي مي كنند و خون آنها بند نمي آيد و به راحتي دچار كبودي مي شوند. زماني كه از اين داروها استفاده مي كنيد بايد مراقب رژيم غذايي خود باشيد. شايد لازم باشد مرتبا آزمايش خون بدهيد تا خون شما در كنترل باشد. داروهاي جديدتر اگر مثلا به خاطر تصادف دچار حونريزي شديد باعث ميشوند خون به سختي بند بيايد. اگر در نتيجه يك جراحت كوچك دچار يك خونريزي شديد ميشويد حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

خونريزي داخلي

رقيق كننده هاي خون همچنين مي توانند خونريزي داخلي را تسهيل كنند كه البته قابل مشاهده نيستند. خونريزي داخل شكم مي تواند توليد درد، استفراغ قرمز رنگ يا قهوه اي رنگ و يا مدفوع سياه رنگ شود. خونريزي در مغز مي تواند سبب سردردهاي شديد، تغيير در بينايي، حركتهاي غيرطبيعي و سرگيجه شود. اگر كتوجه هر يك از علائم شديد حتما با اورژانس 115 تماس بگيريد.

فيلتر بزرگ سياهرگ

اگر به دلايلي قادر به استفاده از رقيق كننده هاي خون نباشيد يا اين داروها جواب ندادند ممكن است پزشكتان استفاده از فيلتر در بزرگترين وريد كه بزرگ سياهرگ ناميده ميشود را پيشنهاد دهد. اين فيلتر لخته هاي موجود در جريان خون را مي گيرد و مانع از ورود آنها به ريه ها و قلب ميشود. مانع از ايجاد لخته هاي جديد يا درمان DVT نميشود اما مي تواند مانع از آمبولي ريه كه بسيار خطرناك است شود.

از بين برنده هاي لخته

داروهايي كه لخته هاي خون را حل مي كنند داروهاي ترومبولیتیک ناميده مي شوند. آنها مي توانند سبب خونريزي هاي شديد يا ناگهاين شوند بنابراين پزشكان تنها در موارد اورژانسي از آنها براي حل كردن لخته خونهاي تهديد كننده حيات مثلا در ريه استفاده ميشود. مي توان داروهاي ترومبولیتیک را به صورت وريدي در بيمارستان تجويز كرد.

جورابهاي واريس

اين جورابهاي مخصوص فشار آرامي را به پاها وارد مي آورند كه سبب حفظ جريان خون ميشود. آنها علارغم اينكه مانع از شكل گيري ايجاد لخته ميشوند در جاييكه لخته شكل گرفته باعث كاهش درد و التهاب ميشود. مي توانيد جورابهاي واريس را بدون نياز به نسخه از داروخانه ها خريداري نماييد اما براي جورابها با فشار بيشتر نياز به تجويز پزشك مي باشد. آنها را حتي زماني كه در خانه هستيد هم بپوشيد. برای تهیه جورا ب واریس همچنین می توانید به سادگی آنلاین آن را سفارش بدهید. مثلا از طریق این فروشگاه آنلاین.

پاهايتان را بالا نگه داريد

ترومبوز سیاهرگی عمقی و بالا نگه داشتن پاها

هز زماني كه مي توانيد روي زمين بنشينيد و پاهايتان را بالا نگه داريد. با اين كار خون موجود در وريدها راحت تر به سمت قلب حركت مي كند. با اين كار التهاب و ناراحتي در پاهاي مبتلا به DVT كاهش مي يابد.

ورزش

از ماهيچه هاي خود استفاده كنيد تا خون جريان داشته باشد. مخصوصا بر روي ماهيچه هاي پاييني پاهايتان كار كنيد. زماني كه فعاليتي نداريد مثلا در سر كار زماني به خود استراحت دهيد و پاهايتان را بكشيد. بايستيد. چند قدمي راه برويد. ورزش مرتب همچنين سبب ميشود وزنتان در محدوده سالم باقي بماند و همين امر باعث كاهش شانس DVT نيز ميشود.

عوارض بلند مدت

با وجودي كه لخته خون از بين رفته است DVT گاها رد پاهاي ناخوشايندي از خود بر جاي مي گذارد. ممكن است متوجه ورم بلند مدت يا تغييراتي در رنگ پوست در محل لخته شويد كه حتي مي توانند دردناك باشد. اين علائم كه با نام سندروم پُست‌ ترومبوزی شناخته ميشود گاها تا يك سال پس از از بين رفتن لخته هم وجود دارند.

نكاتي براي مسافرت

اگر مجبوريد در مسافرت براي زماني بيش از 4 ساعت بنشينيد لباسهاي جذب نپوشيد و آب زياد بنوشيد. حداقل هر دو ساعت يك بار بايستيد و چند قدمي راه برويد. اگر نمي توانيد از جاي خود تكان بخوريد صرفا بايستيد بدن خود را بكشيد و پاهايتان را تكان دهيد. ماهيچه هاي ران و ساق پا را بكشيد و رها كنيد، پاشنه ا را به سمت جلو كشيده و رها كنيد. زماني كه رسيديد تا جايي كه مي توانيد به جاهاي ديدني برويد.

ترومبوز سیاهرگی عمقی

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

چگونه بدنی انعطاف پذیری داشته باشیم

د دسامبر 14 , 2020
اگر خم شدن و گرفتن نوک انگشتان پاهایتان به نظر کاری غیر ممکن می رسد وقت آن رسیده که به افزایش انعطاف پذیری خود فکر کنید. از کار کردن بر روی تنفس گرفته تا تمرین های کششی و قدرتی تنها چند بار در هفته می تواند تفاوت فاحشی در میزان انعطاف پذیری شما ایجاد کند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است