استفاده از واكسن براي محافظت كودكان در برابر سرخك، اوريون و سرخجه

سرخك، اوريون و سرخجه (MMR) سه بيماري عفوني بسيار خطرناك هستند كه شديدا سبب ناخوشي، ناتواني و مرگ در كشورهاي كم درآمد ميشود.

بر اساس شواهد ارائه شده از سه تحقيق همگروهي (با 3104 شركت كننده)، واكسينه كردن با يك دوز از MMR حداقل 95 درصد در پيشگيري از سرخك هاي باليني در ميان كودكان در سن پيش از دبستان موثر است. در كودكان مدرسه اي و نوجوانان حداقل يك دوز واكسن MMR 98 درصد در پيشگيري از موارد سرخك تاييد شده در آزمايشگاه موثر بود. يك  دوز از MMR در پيشگيري از موارد سرخك ثانويه 92 درصد و دو دوز از MMR 95 درصد در پيشگيري از سرخك ثانويه موثر بود.

حداقل يك دوز از واكسن MMR در پيشگيري از اوريون باليني در ميان كودكان و نوجوانان وقتي به شيوه ژني Jeryl Lynn تهيه شده باشد (تاثيرگذاري واكسن=69 تا 81 درصد، يك تحقيق هم گروهي و يك تحقيق مورد شاهدي، با 1656 شركت كننده) همچنين وقتي به شيوه ژني Urabe تهيه شده باشد (تاثيرگذاري واكسن=70 تا 75 درصد، يك تحقيق هم گروهي و يك تحقيق مورد شاهدي، با 1964 شركت كننده) موثر است. تاثيرگذاري واكسن در مقابل اوريون تاييد شده آزمايشگاهي در كودكان و نوجوانان بين 64 تا 66 درصد براي يك دوز و 83 تا 88 درصد براي دو دوز Jeryl Lynn MMR (دو تحقيق مورد شاهدي، 1664 شركت كننده) و 87 درصد براي MMR حاوي Urabe (يك تحقيق همگروهي، 48 شركت كننده) موثر است. واكسيناسيون با Urabe MMR سبب محافظت در برابر اوريون ثانويه ميشود (تاثيرگذاري واكسن= 73 درصد، يك تحقيق همگروهي، 147 شركت كننده).

ما تحقيقي در مورد تاثيرگذاري واكسن MMR در برابر سرخجه باليني و تاييد شده آزمايشگاهي نيافتيم.

نتايج بدست آمده از دو تحقيق بسيار بزرگ موردي بر روي حدودا 1500000 كودك كه از واكسن MMR حاوي Urabe يا Leningrad-Zagreb strain استفاده كرده بودند نشان داد كه اين واكسن به مننژيت غيرچركي ربط دارد در حالي كه تجويز واكسن حاوي Moraten، Jeryl Lynn، Wistar RA، RIT 4385 به تشنج حاصل از تب در كودكان در زير 5 سال منجر ميشود (يك تحقيق همگروهي فرد به زمان، با 537171 شركت كننده، دو تحقيق سري هاي موردي خود كنترل با 1001 شركت كننده). واكسن MMR همچنين به پورپوراي ترومبوسيتوپنيك ایدیوپاتیک ربط دارد ( دو مطالع كنترل موردي با 2450 شركت كننده، يك مطالعه موردي خود كنترل با 63 شركت كننده).

ما نتوانستيم بين ايمن سازي با MMR و شرايطي از قبيل آسم، لوسمي، تب يونجه، ديابت نوع يك، اختلال گام، بيماري كرون، بیماری میلین‌زدا سیستم اعصاب مرکزی يا عفونتهاي باكتريايي يا ويروسي بدست آوريم. كيفيت شيوه تحقيق بسياري از تحقيقات گنجانده شده طوري است كه به سختي مي توان نتايج آنها را تعميم داد.

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

جدا شدن پرده شبكيه

ی ژانویه 12 , 2020
شبكيه ساختاري است در پشت چشم كه براي ديد بسيار مهم است. وقتي دو لايه شبكيه از هم جدا شوند، جدا شدن پرده شبكيه (RD) گفته ميشود. يك بيماري بسيار جدي چشم است و اگر سريعا درمان نشود مي تواند سبب نابينايي شود. با اين وجود، اگر سريع شناسايي و […]
جدا شدن پرده شبكيه

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع