آب مرواريد چيست؟

آب مرواريد به معناي ابري شدن لنزهاي طبيعي داخلي چشم است كه پيش رونده و بدون درد مي باشد. آب مرواريد جلوي نور را مي گيرد و مانع از ديد واضح ميشود. در بلند مدت آب مرواريد به نابينايي منجر مي گردد. اغلب به افزايش سن مربوط ميشود اما ممكن است در افراد جوانتر هم به وجود آيد.

چگونه آب مرواريد بر بينايي تاثير مي گذارد

در يك چشم طبيعي نور از لنزها (عدسي ها) گذشته و وارد چشم ميشود. عدسي ها همان نور را بر روي يك تصوير واضح روي شبكيه متمركز مي كنند كه پيامهايي از طريق اعصاب بينايي به مغز مي فرستد. اگر لنزها به خاطر اب مرواريد ابري باشد تصويري كه مي بينيد تار ميشود. ديگر بيماري هاي چشم مثل نزديك بيني نيز سبب تاري ديد ميشود اما آب مرواريد برخي علائم متمايز ديگري نيز دارد.

علائم آب مرواريد:

تاري ديد

تاري ديد در هر فاصله اي رايج ترين نشانه آب مرواريد است. ديد شنا ابري يا مه مانند به نظر مي رسد. در طول زمان با بدتر شدن آب مرواريد نور كمتري به شبكيه مي رسد. مبتلايان به آب مرواريد به سختي مي توانند چيزي ببينند يا در شب رانندگي كنند.

حساسيت به نور

 از علائم اوليه ديگر آب مرواريد حساسيت به نور است.  در نور شديد نمي توانيد چيزي ببينيد. نور داخل خانه كه زماني شما را اذيت نمي كرد خيلي شديد به نظر رسيده يا هاله هايي ايجاد مي كند. رانندگي در شب مشكل ميشود زيرا چشم به نورهاي اطراف جاده ها و و ماشين هاي روبه رو حساس شده است.

دو بيني

گاهي آب مرواريد سبب دوبيني زماني كه با يك چشم نگاه مي كنيد ميشود كه با نام ديپلوپيا نيز شناخته ميشود. اين با دوبيني كه در نتيجه عدم تطابق دو چشم حاصل ميشود نفاوت دارد. در آب مرواريد، حتي با يك چشم باز هم تصاوير دوتايي ديده ميشوند.

تغيير رنگها

آب مرواريد ميتواند بر ديد رنگها تاثير بگذارد و سبب ميشود برخي از رنگها مات به نظر آيند. و به تدريج شما همه تصاوير را رزد مايل به قهوه اي مي بينيد. در  ابتدا ممكن است متوجه اين تغيير رنگ نشويد. اما در طول زمان حتي به سختي مي توانيد ميان آبي و صورتي تفاوتي قائل شويد.

ديد دوم

گاها آب مرواريد به تدريج توانايي فرد براي ديدن نماهاي نزديك را بهبود مي دهد زيرا آب مرواريد به عنوان يك لنز قوي تر عمل مي كند. اين پديده ديد دوم ناميده ميشود زيرا اگر زماني براي خواندن نياز به عينك داشتيد حالا در مي يابيد كه ديگر نيازي به آنها نداريد. با اين وجود با بدتر شدن آب مرواريد اين قابليت از بين مي رود و ديد دوباره بدتر ميشود.

تجويز هاي جديد

تغيير مداوم در نمره عينك يا لنزهاي تماسي تجويزي مي تواند نشانه اي از آب مرواريد باشد. دليلش اين است كه آب مرواريد معمولا پيش رونده است و به اين معنا است كه در طول زمان بدتر ميشود.

چه كساني به آب مرواريد مبتلا ميشوند

اغلب آب مرواريد به افزايش سن مربوط ميشود. بيش از نيمي از مردم جهان بالاي 65 سال به آب مرواريد دچار ميشوند. نوزادان گاهي با آب مرواريد متولد ميشوند كه آب مرواريد مادرزادي يا آب مرواريد كودكان ناميده ميشود كه  در نتيجه بيماري يا يك آسيب ايجاد ميشود. قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش (UV) نيز مي تواند ريسك آب مرواريد و مشكلات چشمي را افزايش دهد.

علل آب مرواريد چيست؟

علت دقيق آب مرواريد مشخص نيست. اگرچه با افزايش سن ريسك ابتلا بيشتر ميشود عوامل زير نيز مي توانند تاثيرگذار باشند.

  • ديابت
  • سيگار كشيدن
  • استفاده بيش از اندازه از الكل
  • آسيب ديدگي چشم
  • استفاده طولاني مدت از كرتيكواستروئيدها
  • قرار گرفتن بلند مدت در معرض نور خورشيد يا اشعه

چگونه ميتوان آن را تشخيص داد

آب مرواريد را اغلب مي توان با معاينه چشم تشخيص داد. چشم پزشك شما ديد شما را آزمايش خواهد كرد و داخل آن را با يك اسليت لامپ ميكروسكوپ بررسي مي كند تا متوجه مشكلات موجود در عدسي و ديگر قسمتهاي چشم شود. مردمك براي معاينه بهتر انتهاي چشم جاي كه شبكيه و اعصاب بينايي قرار دارند متسع ميشود.

جراحي براي آب مرواريد

اگر ديد خود را تا حدودي به خاطر آب مرواريد از دست داده ايد نمي توان آن را با عينك يا لنزهاي تماسي اصلاح كرد و براي بهبود آب مرواريد نياز به جراحي داريد. در جراحي آب مرواريد عدسي ابري برداشته ميشود و با يك لنز مصنوعي جايگزين ميشود. اين جراحي كه به صورت سرپايي انجام ميشود ايمن و در بهبود ديد بسيار موثر است. اگر آب مرواريد در هر دو چشم باشد جراحي هر بار تنها بر روي يك چشم انجام ميشود.

انواع جراحي آب مرواريد

دو نوع جراحي آب مرواريد وجود دارد. رايج ترين نوع جراحي phacoemulsification ( phaco) يا فراصوت است. پزشك برش بسيار ريزي بر روي چشم مي دهد و با استفاده از امواج فراصوت عدسي را جدا مي كند. عدسي برداشته ميشود و يك لنز داخل چشمي (IOL) به جاي آن گذاشته ميشود. در بيشتر جراحي هاي مدرن آب مرواريد، IOL نياز به عينكهاي ضخيم و يا لنزهاي تماسي را پس از جراحي مرتفع مي نمايد.

نوآوري ها در جراحي آب مرواريد

پيشرفتهاي اخير در زمينه جراحي آب مرواريد مي تواند دوربيني و نزديك بيني را اصلاح نمايد. آنها نياز به عينكهاي مطالعه پس از جراحي را از بين برده و يا به حداقل مي رسانند. لنزهاي تك كانوني سنتي تنها دوربيني را اصلاح مي كردند يعني پس از جراحي براي مطالعه هنوز نياز به عينك وجود داشت. لنزهاي داخل چشمي چندكانونه مي تواند براي برخي از بيماران يك گزينه براي كمك به بهبود هم دوربيني و هم نزديك بيني باشد.  لنزهاي كاشتني با نشان تجاري “Toric” براي اصلاح آستيگماتيسم موجود هستند. لنزي نيز براي بهبود رنگ در بينايي در حال توسعه است.

بعد از جراحي چه انتظاري مي رود

براي چند روز ممكن است چشم بخوارد و به نور حساس باشد. ممكن است براي كمك به تسكين درد و خارش قطره هايي برايتان تجويز شودو بهتر است براي مراقبت از چشم تا چند روز از عينك آفتابي استفاده كنيد. تقريبا چشم براي بهبود كامل به هشت هفته فرصت نياز دارد اگرچه ديد شما احتمالا خيلي زود پس از عمل بهبود يافته است. ممكن است هنوز براي مطالعه يا فواصل دور به عينك نياز داشته باشيد حداقل گهگاهي و بنابراين پس از جراحي و تكيل درمان ممكن است برايتان عينك جديد تجويز شود.

ريسكهاي جراحي آب مرواريد

جراحي آب مرواريد معمولا عوارضي ندارد. رايج ترين ريسكها عبارتند از خونريزي، عفونت و تغييرات در فشار چشم كه همه اگر زود شناسايي شوند قابل درمان هستند. جراحي تا حدودي ريسك چسبندگي شبكيه را افزايش مي دهد كه نياز به درمان اضطراري دارد. گاهي مقداري از بافت عدسي پس از جراحي باقي مي ماند و ممكن است لنز پس از جراحي مقداري مات به نظر برسد حتي سالها پس از جراحي. اين غبار را مي توان به راحتي و به صورت دائمي با ليزر برطرف كرد.

آيا بايد جراحي آب مرواريد را انجام دهيد؟

اينكه اين جراحي را انجام دهيد يا خير به خودتان و پزشكتان بستگي دارد. آب مرواريد ها به ندرت نياز به برداشتن فوري دارند و اغلب اين گونه نيستند. آب مرواريد به تدريج و در طول زمان بر ديد تاثير مي گذارند و بسياري صبر مي كنند تا زماني كه ديگر عينك و لنزهاي تماسي كار ساز نبوده و نتوانند ديد را به اندازه كافي بهبود دهند. اگر احساس نمي كند كه آب مرواريد تداخلي با زندگي روزمره شما ايجاد كرده است مي توانيد صبر كردن را انتخاب كنيد.

نكاتي براي پيشگيري از آب مرواريد

با كارهاي زير مي توانيد ريسك ايجاد آب مرواريد را به حداقل برسانيد

  • سيگار نكشيد
  • هميشه كلاه و عينك آفتابي استفاده كنيد
  • ديابت را در كنترل داشته باشيد
  • استفاده از الكل را محدود نماييد
عینک آفتابی در پیشگیری از آب مروارید الزامی است.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

کلستئاتوم

چ دسامبر 9 , 2020
كلستئاتوم يك بيماري نامتداول است كه در آن توده اي كيست مانند در گوش رشد مي كند. مي تواند يك مشكل (نقص) مادرزادي باشد اما اغلب به عنوان عارضه عفونت گوش (بلند مدت) اتفاق مي افتد.

شاید دوست داشته باشید

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است