آیا نور آبی می تواند دندانها را سفید کند؟

شما می توانید با برخی از محصولات و تکنیک های سفید کننده موجود در خانه یا در مطب دندان پزشک لبخندی درخشان تر داشته باشید. اثرگذاری (و قمیت) این خدمات و محصولات متفاوت است اما هیچ یک نتیجه ای دائمی ندارند.

یک روش، روش سفید کردن دندان با نور انگیخته است. در این درمان از انواع نورها از جمله موارد زیر می توان استفاده کرد

انواع نورها

 • نور فرا بنفش (UV)
 • نورهای هالوژنی
 • دیود ساطع کننده نور (LED)

درمانهایی که با چراغهای LED آبی صورت می گیرند بسیار محبوبیت یافته اند مخصوصا به این خاطر که نسبت به نور UV ایمن تر تلقی میشوند. شما می توانید محصولات سفید کننده دندان را که حاوی نور آبی هستند بدون نیاز به نسخه از داروخانه خریداری کنید یا برای استفاده از این خدمات به پزشک مراجعه نمایید.

ممکن است در ابتدا بسیار از نتیجه راضی باشید اما بهتر است بدانید از درمان چه انتظاری باید داشته باشید.

سفید کننده دندان با نور آبی چگونه عمل می کند

دندان پزشکتان یک ژل سفید کننده بر روی دندان هایتان می مالد. سپس از نور LED استفاده می کند که آب اکسیژنه یا کاربامید پروکساید موجود در ژل سفید کننده را فعال می کند. این عمل سبب میشود ژل سریعتر تجزیه شود. واکنش شیمیایی حاصله لکه ها را از روی دندان های شما پاک می کند.

چه شما در خانه باشید و یا در مطب پزشک روند کار همین است.

آیا تاثیری دارد؟

در مورد اثربخشی استفاده از یک منبه نوری همانند نور LED برای کمک به سفید کردن دندانها نتایج ترکیبی بدست آمده است.

در تحقیقی در سال 2014 یک دهه تحقیقات بر روی منبع نوری فعال کننده برای بلیچینگ دندان در شرایط مطب دندان پزشکی بررسی شده اند. در این تحقیق نتیجه گیری شده است که استفاده از یک فعال کننده نوری به نظر نمی آید فرآیند سفید کنندگی را تند تر کرده یا نتایج را بهبود دهد.

با این وجود در تحقیقی در سال 2012 پیشنهاد شده است که استفاده از یک ژل سفید کننده و نور LED به عنوان بخشی از یک فرآیند در مطب پزشک به نظر موثر می رسد.

عوارض جانبی سفید کردن دندان با نور آبی

به طور کلی، مقالات در سال 2014 بیان می دارند که روشهای سفید کردن دندان که در آنها از آب اکسیژنه یا کاربامید پروکساید استفاده میشود ایمن هستند. این نتیجه هم در تحقیقات بالینی و هم در مطالعات آزمایشگاهی که بر روی دندانها خارج از دهان فرد انجام شده اند ثابت شده است.

با این وجود، این درمان ها می تواند خطراتی داشته باشد. ممکن است شما حساسیت دندان را در مناطق مورد درمان بعد از سفید کردن با روش نور آبی تجربه کنید.

در یک تحقیق کوچک در سال 2012 درمان در مطب با نور LED برای فعال کردن یک ژل سفید کننده برای یک دوره 10 دقیقه ای بررسی شد.

در این تحقیق مشخص شد افراد بعد از اولین جلسه درمان در مطب نسبت به کسانی که یک دوره دو هفته ای درمان مداوم در خانه بدون نور LED دریافت کرده بودند در اطراف دندانها حساسیت بیشتری احساس می کردند.

روند سفید کردن دندان با نور آبی در مطب

اگر سفید کردن دندان با نور آبی در مطب دندان پزشک را انتخاب کردید موارد زیر انتظار می رود:

 1. دندان پزشک با دقت دندانها را تمیز می کند.
 2. رنگ و جرم گرفتکی دندان اندازه گیری می شود تا بتوان نتیجه را بعد از فرآیند سفید کردن مقایسه کرد
 3. دندان پزشک شما از یک رترکتور گونه برای جدا نگه داشتن لبها از دندانها و به کار بردن ژل برای محافظت از لثه هایتان استفاده خواهد کرد.
 4. ژل سفید کننده به دندانهای شما مالیده میشود.
 5. دندان پزشک نور آبی را به دندان های شما خواهد تاباند.
 6. دندان کاملا آب کشی میشود و بعد از عمل رنگ دندانهایتان دوباره بررسی میشود.
 7. این عمل ممکن است برای حصول نتایج بهتر چند بار تکرار شود.

استفاده ازمحصولات سفید کننده دندان با نور آبی در خانه

یک کیت سفید کننده دندان با نور آبی به ما این امکان را می دهد که در خانه دندانهایتان را سفید کنید. یک چیز که باید مد نظر قرار دهید: کیت های خانگی حاوی محلولهایی هستند که به اندازه محلولهایی که در مطب پزشک استفاده میشوند قوی هستند.

همراه با آنها نوارهای سفید کننده ای هست که حاوی عامل سفید کننده می باشد یا قاب های پلاستیکی دارد که آن را با ژل سفید کننده پر می کنید به علاوه یک نور آبی که با باطری کار می کند.

کیتهای سفید کننده معمولا به یک شکل کار می کنند:

 1. محصول سفید کننده را به دندانهایتان بمالید هم میتوانید توارهای سفید کننده را مستقیما روی دندانها قرار دهید یا با استفاده از یک سری سرنگ ژل سفید کننده را روی قابها می ریزید. قابها را در دندان می گذارید تا دندانها را بپوشاند.
 2. قبل از استفاده از نور آبی برای مدت زمان مشخصی اجازه می دهید ژل سفید کننده بر روی دندان بماند .
 3. از نور آبی برای فعال کردن محصول سفید کننده استفاده کنید. در برخی از محصولات، نور
 4. مستقیما به دهان ضمیمه میشود بنابرانی نیازی نیز آن را در جای خود با دست نگه دارید. در بسیاری از محصولات، نور خود به خود در زمان مورد نیاز خاموش میشود.
 5. حتما از همان دستوری که بر روی کیت نوشته شده پیروی کنید چون روش استفاده می تواند از محصولی تا محصولی دیگر کمی متفاوت باشد. در برخی از محصولات تبلیغ شده است که نیازی به استفاده بیش از یک بار نمی باشد.

کیتهای سفید کننده با نور آبی را از کجا می توان تهیه کرد

شما می توانید این کیتهای را وب سایتهای تخصصی همچنین از داروخانه های بزرگ و مکان های دیگر به صورت آنلاین خریداری نمایید.

انواع دیگر درمانهای سفید کننده با نور

درمان نور آبی تنها درمان سفید کننده درمان مبتنی بر نور موجود نیست. از دندان پزشک خود در مورد این درمانهای دیگر که می تواند در مطب خود ارائه دهد پرس و جو نمایید.

نور هالوژن

برخی تحقیقات نشان می دهند که استفاده از نور هالوژن می تواند به بهبود نتایج روند سفید کردن دندان کمک نماید. برای نمونه در تحقیقی که در سال 2016 منتشر شد مخص شده است که استفاده از یک نور هالوژنی با 37.5 درصد محلول آب اکسیژنه بهتر از سفید کننده دندان بدون نور عمل می کند.

با این وجود، این یک تحقیق آزمایشگاهی بوده و به این معنا است که بر روی دندان هارج ا زدهان انجام شده است. بنابراین نتایج اگر در افراد انجام شود ممکن است متفاوت باشد. در حال حاضر، اگر به این کار تمایل دارید باید برای استفاده از این روش به پزشک مراجعه نمایید.

نور ماورای بنفش

دندان پزشک شما ممکن است روشی را پیشنهاد دهد که در آن از نور UV یا لیزر برای کمک به سفید کردن دندان استفاده میشود.

این روش توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تایید شده است. اگرچه ریسک بالقوه قرار گیری در معرض نور UV به نظر کم می رسد اما هنوز ممکن است. در مورد محافظت ار چشم ها و لثه در طول این عمل با پزشک خود مشورت کنید.

حرف آخر

محصولات سفید کننده با نور LED یکی از چندین درمان فعال شونده با نور موجود می باشند. اثربخشی این نوع درمان بر اساس تحقیقات هنوز مورد تناقض است. برای اطلاعات بیشتر در مورد استفاده از نور LED برای سفید کردن دندان با دندان پزشک خود مشورت کنید.

ندا جعفریان مقدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

8 مزیت فیزیکی و ذهنی سکوت

ش نوامبر 6 , 2021
چگونه می توان از سکوت بیشترین بهره را برد؟ هیس، […]
مزیت ذهنی سکوت

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است