کووید 19 و کودکان

کووید 19 در کودکان می تواند یک بیماری جدی باشد اگرچه غالب کودکان حتی علامت دار نیز نمی شوند.

از زمان آغاز کووید 19 والدين مطمئن بودند كه اگر كودكانشان به اين ويروس مبتلا شوند احتمال اينكه خيلي بدحال شوند بسيار كم است. و بيشتر داده ها نيز همچنان از اين ايده حمايت مي كردند. اما با گسترش و فراگير شدن اين بيماري در كشورهاي بسيار و نزديك شدن بازگشايي مدارس طبيعي است كه از خود بپرسيم آيا كودكان واقعا در خطر هستند و اگر اين گونه است تا چه اندازه مي توانند خانواده هاي خود را نيز در معرض خطر قرار دهند. در این مقاله درباره کووید 19 در کودکان بحث شده است.

اين که این يك بيماري بسيار وخیم است هیچ شکی نیست. این بيماري با يك افسانه شروع شد و آن افسانه ادامه يافت و مشكل زا شد. خود آگاه ما مي گويد كه كودكان خيلي به اين بيماري مبتلا نمي‌شوند. آيا واقعا اين گونه است؟

اعداد و ارقام  چه نشان مي دهند

تنها 6.6 درصد مبتلايان در آمريكا كودكان زير 18 سال بوده اند. اگرچه در هر منطقه اعداد متفاوت به نظر مي رسند. بر اساس يك تجزيه و تحليل كه ويروس وضعيت قرمز دارد تعداد مبتلايان كودك به 10 درصد يا بيشتر هم مي رسد.

ارقام نشان مي دهند كه در آمريكا 9.31 درصد از كودكان تست مثبت کرونا داشته اند. اما اين الزاما به معناي افزايش تعداد مبتلايان به كرونا در كودكان نيست.

افزايش مثبت نرخ نشان به اين معنا است كه به اندازه كافي در اين زمينه بررسي صورت نگرفته است. سازمان بهداشت جهاني پيشنهاد مي دهد كه آزمايش و كنترل جامعه اين ويروس افزايش داده شود تا زماني كه نرخ مثبت اين تست به زير 5 درصد برسد. زماني كه تقريبا تست يك سوم كودكان مثبت است اين نشان مي دهد كه تست تنها از كودكاني گرفته شده است كه علائم داشته اند. از آنجايي كه ما مي دانيم بسياري از كودكان علائم خفيفي دارند يا اصلا علائمي ندارند بنابراين تعداد مبتلايان زيادتري در جامعه وجود دارند كه مبتلا بوده ولي تست نداده اند.

تحقيقات در آمريكا نشان مي دهد كه تقريبا 300 هزار مورد تاييد شده در سنين بين 0 تا 19 سال وجود داشته اند. اما با مقايسه اين داده ها با داده هاي حاصله از چين آنها 1.9 ميليون كودك مبتلا به کووید 19 را شناسايي كرده اند كه به تنها 2.6 درصد كل كودكان در اين كشور بالغ ميشود.
ما دريافتيم كه بيشتر اين كودكان تنها تست مثبت داشته و دچار بيماري سخت نشده و يا نيازي به بستري شدن در بيمارستان نداشتند.

کووید 19در كودكان چگونه است

به نظر مي رسد كه علائم در كودكان كمتر از بزرگسالان است. اين نتايج از تحقيقات بر روي شش كشور مختلف جهان بدست آمده است. نشان داده شده است از هر پنج كودك مبتلا فقط يكي دچار علائم مي‌شود. در مقايسه با افراد بالاي 70 سال كه تقريبا 70 درصد دچار علائم شديد مي شوند.
علائم اگر ظهور يابند همانند بزرگسالان هستند كه عبارتند از:

 • تب
 • سرفه و تنگي نفس
 • علائم مشابه آنفولانزا
 • سردرد
 • مشكلات گوارشي

تفاوت بزرگ در كودكان اين است كه اين علائم خفيف بوده يا اغلب علائمي ندارند.

اسهال و  مشكلات گوارشي در كودكان بيشتر از بزرگسالان است و علامت اوليه آنها مي تواند خستگي مفرط باشد. در ميان كودكاني كه دچار علائم شديد کووید 19 شده اند فاكتورهاي خطري نظير چاقي، ديابت، آسم و بيماري مزمن ريوي ، سيستم ايمني سركوب شده، بيماري قلبي مادرزادی و ديگر اختلالات جدي متابوليكي، ژنتيكي يا عصبي شناسايي شده اند. اما گروهي نيز هيچ يك از اين فاكتورهاي خطر را نداشته اما باز هم علائم شديدي داشته اند بنابراين اين بدان معنا نيست كه اگر كودك شما اين فاكتورهاي خطر را ندارد پس ايمن است.

پزشكان هنوز نتوانسته اند توضيح دهند كه چرا بيشتر كودكان علائمي از خود بروز نمي دهند. اما همچنان در مورد تفاوت هاي كودكان با بزرگسالان در مجراي تنفسي و يا سيستم ايمني، تداخل ويروسي- اين ايده كه چون همزمان به ويروسهاي بسيار ديگري نيز مبتلا ميشوند ممكن است مانع از بروز ويروس جديد شوند- و حتي واكسن هاي معمول كودكي را بررسي مي كنند.

برخي از داده ها نشان مي دهند كه واكسن زدن و ايمن شدن به ديگر عفونتهاي رايج كودكي مي تواند همزمان كودك را از ابتلا به كرونا باز دارد.

سندروم  التهابی مولتی‌سیستمیک در كودكان (MIS-C)

اين سندروم زماني كه در چند هفته بعد از بروز کووید 19 در کودکان ظهور كرد تيتر همه روزنامه ها را به خود اختصاص داد. اما ثابت شده است كه بسيار نادر است. و مثلا در كل آمریکا تنها 350 مورد گزارش شده است که 6 نفر در نتيجه آن فوت شده اند.

بیشترین چیزی که اهمیت دارد این است که شما اگر علائم این سندروم را مشاهده کردید خیلی سریعتر باید به پزشک مراجعه نمایید. والدین اغلب چندین روز پس از مشاهده تب یا دل درد به پزشک مراجعه می کنند. اما از آنجایی که ریسک آن هنوز چند برابر است باید سریعا به پزشک مراجعه شود. آنها می توانند راهنمایی های مهمی برای کمک به کودک شما ارائه دهند.
علائم سندروم  التهابی مولتی‌سیستمیک کمی با کووید 19 فرق دارد:

 • تب
 • دل درد
 • استفراغ
 • اسهال
 • گردن درد
 • راش پوستی
 • وجود رگهای خونی در چشم
 • احساس خستگی مفرط

علائم ثابت نیستند و کودک خیلی خیلی بدحال به نظر می رسد.
تا کنون علت خاصی برای آن کشف نشده است.

هیچ فرقی نمی کند دارای بیماری خاص باشید یا نباشید، فقیر باشید یا غنی، از چه نژادی باشید هر کسی می تواند به کووید 19 مبتلا شود.

سوال بزرگ: انتقال

دانشمندان سعی دارند نقش کودکان را در گسترش کرونا ویروس از زمانی که برای اولین بار ظهور یافت تعیین کنند. داده های اولیه نشان می دهند زمانی که بچه ها به مدرسه نمی روند احتمال انتقال ویروس از طریق آنها بسیار کم است. بهتر است تصور شود که شانس احتمال انتقال از بزرگسالان و کودکان به دیگران به یک میزان است.

همین هفته پیش در تحقیقی در کره جنوبی بر روی 60 هزار نفر مشخص شد که کودکان زیر 12 سال کمترین احتمال انتقال ویروس را دراند اما افراد بین 10 تا 19 سال بیشترین امکان انتقال را دارند.

هر چه سن کودک بیشتر باشد احتمال بروز علائم بیشتر است. هر چه سن در کودک بیشتر باشد بیشتر شاهد علائم کلاسیکی خواهید بود که در بزرگسالان دیده میشود.

از آنجایی که بسیاری از کودکان نیز علائمی نشان نمی دهند این ایده که ممکن است سهوا سبب انشار بیماری شوند بیشتر می گردد. اما تا کنون تحقیقات کافی بر روی افراد بدون علائم انجام نشده است تا این ریسک به صورت دقیق مشخص گردد. زیر کووید 19 در کودکان گاها می تواند شدید نیز باشد.

همچنان تحقیقات برای تعیین نقش کودکان در اتنشار این بیماری ادامه دارد. در تحقیقی گسترش بیماری در خانه های دارای فرزند با خانه های بدون فرزند در حال مقایسه است.

این یک نکته مهم برای خانواده هایی است که سعی دارند محدوده ارتباطات اجتماعی خود را در این شرایط گسترش دهند- یعنی با خانواده دیگری ارتباظ برقرار نمایند که شیوه های مشابهی برای حفظ فاصله اجتماعی, شستن دستها و دیگر تمهیدات دارند و تنها با آنها رابطه اجتماعی داشته باشند. احتمالا م یخواهید تنها با تعدادی محدود از افراد رابطه اجتماعی داشته باشید و ما نمی گوییم که این کار را نکنید. اما باید بدانید که همین کار هم ریسک خاص خود را در پی دارد.

بازگشت به مدرسه؟

در میان همه تردیدها چیزی به آغاز سال جدید تحصیلی نماینده است. سیستم های مدرسه در حال بررسی چگونگی بازگرداندن دانش آموزان به ندرسه بدون ایجاد یک شیوع و همه گیری جدید هستند. موفقیت آنها تا حد زیادی به نحوه گسترش ویروس در جامعه بستگی دارد. در مناطقی که کنترل خوب است باید گفت که بازگشت به مدرسه ایمن است و رفتن به مدرسه میتواند برای روحیه کودکان هم مفید باشد. پس کووید 19 در کودکان باید مورد توجه قرار گیرد.

اما از طرف دیگر حتی اگر مدارس حداکثر سعی خود را در حفظ ایمنی و سلامت کودکان بنمایند اگر شیوع کووید در جامعه زیاد باشد و تعدادی زیادی از موارد شناخته نشده وجود و رهگیری و قرنطینه نشده باشند در این صورت آنچه در مدرسه رخ می د هند انعکاسی از همان چیزی است که در جامعه وجود دارد. و از آنجایی که در مدرسه گروه زیادی از بچه ها با هم در فضای بسته هستند می توان انتظار شیوع بیشتری را در مدارس داشت.

1165644019

ما حقیقتا نگران هستیم. به نظر می رسد مدارس کمی بتواند از عهده این کار بر بیایند. برخی خوش شانس خواهند بود اما برخی دیگر ممکن است این قدرها هم خوش شانس نباشند. افراد زیادی بیمار میشوند و حتی فوت می کنند تعداد کمی کودکان خواهد بود و بیشتر بزرگسالانی که در ارتباط با کودکان هستند. و ما نگران تاثیر بالقوه این مرگ و میرها بر روی کوچکترها هستیم.

حتی با وجودی که کودکان برای مدرسه رفتنشان تصمیم نمی گیرند و مسئولیتی در این رابطه ندارند اما اقوام برخی از این کودکان به کرونا مبتلا خواهند شد و آسیب جدی دیده و یا فوت خواهند کرد. بخشی از این کودکان تا سالها احساس گناه خواهند کرد. گاهی با خود نشسته و این گونه فکر می کنند که گناهکار بوده اند حالا به درست یا نادرست.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

ترومبوز سیاهرگی عمقی (DVT) چيست؟

ی دسامبر 13 , 2020
ترومبوز سیاهرگی عمقی ( DVT )يك لخته خون است كه داخل يك وريد در پا شكل مي گيرد. بسياري از مردم در سراسر جهان در سال به اين مشكل دچار مي شوند و بسياري در نتيجه آن از دنيا ميروند.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است