درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند

درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند.

من تاثیر استرس مالی را مرتبا احساس می کنم. گاهی، فکر کردن در مورد پول تا صبح بیدارم نگه می دارد. قبل از کرونا، من به لحاظ مالی خوب بودم. نمی توانستم ولخرجی کنم اما همیشه می توانستم کمی پول هر ماه پس انداز کنم و گاهی به خودم و دخترم خوش بگذرانم. اما حالا، بعد از این همه گیری پول برایم یک استرس دائمی شده است.” سلامت مالی یک ضرورت است و باید به آن دقت شود تا تصمیمات مالی دقیقی گرفته شود.

این سخن یک مالک کسب و کار کوچک است. متاسفانه این تجربه که به مبادله گذاشته است این روزها بسیار شایع بوده و بر اساس یک تحقیق 78 درصد پاسخ دهنده ها گزارش دادند که احساس استرس مالی دارند. کرونا نه تنها این مساله را بدتر کرده است بلکه اختلاف طبقات اجتماعی را نیز بیشتر نموده است.

برای کاهش قابل توجه و در حالت ایده آل حذف استرس مالی نیاز به اصلاح وضعیت عمومی جامعه و حمایت از کسب و کارها می باشد. در حالی که منتظر این اصلاحات هستیم کارهایی هست که شما به عنوانی یک فرد می توانید برای احیای سلامت مالی خود در مواجه با این شرایط انجام دهید.

درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند
درک استرس مالی و ابزارهایی که به شما در سازگاری با آن کمک می کنند

من به این کارها با عنوان بهزیستی مالی اشاره می کنم. لطفا توجه داشته باشید که این گامها برای کاهش تبعیض نژادی، جنسیتی و دیگر نامساواتی های موجود نمی باشد. بلکه این گامهای بهزیستی مالی به معنای ارائه راههایی برای توشیق شدن به شاد زیستن می باشد.

بهزیستی مالی چیست؟

تعریفی که ترجیحا برای تعریف بهزیستی مالی استفاده می کنیم این است: گامهایی عملیاتی که یک فرد می تواند برای افزایش سلامت مالی خود بردارد.

سلامت مالی یک رابطه پویا از منایع مالی و اقتصادی فرد می باشد که بر حالت فیزیکی و سلامت ذهنی و اجتماعی فرد تاثیر می گذارد.

برای سلامت مالی سه طبقه بندی وجود دارد:
  • آسیب پذیر
  • سازگار
  • سالم

در گزارش منتشر شده از جانب شبکه سلامت مالی در سال 2020 نشان داده شده است که تقریبا دو سوم افراد در ایالات متحده به لحاظ مالی یا آسیب پذیر هستند و یا سازگار. این افراد با خرج کردن، پس انداز کردن، قرض گرفتن یا برنامه ریزی به شیوه ای که بتوانند جهشی داشته باشند یا فرصتها را طول زمان بربایند در کشمکش هستند.

در بسیاری از ما نیازی به تحقیق نیست تا ثابت شود که کشمکی مالی به سلامت مالی ما آسیب رسانده و سبب استرس مالی شده است. همچنین در بسیاری از ما برای اینکه ثابت شود کشمکشهای مالی و در نتیجه استرس تاثیری مستقیم بر سلامت ذهنی، فیزیک و بهزیستی اجتماعی ما داشته است نیاز به هیچ گونه تحقیقی نیست.

با این وجود تحقیقات در مورد استرس مالی و تاثیرات آن می تواند به شما در هدایت شرایط چالش برانگیز مالی نماید.

تاثیر استرس مالی چیست؟

موسسه سلامت مالی استرس مالی را حالتی می داند که در نتیجه رخدادهای اقتصادی و اجتماعی حاصل شده و سبب اضطراب و نگرانی ایجاد می کند و یا واکنش استرس فیزیکی همراه است.

تحقیقات در حال ظهور رابطه میان استرس مالی و سلامت ذهنی را تایید کرده اند. در تحقیقی در سال 2014 از جانب یک دانشگاه این ایده بررسی شد که برخی از مشکلات سلامت ذهن در واقع مشکلات پولی هستند. در این تحقیق متذکر شده است که اکثریت شرکت کننده ها مقروض بوده و در مورد آن بسیار استرس داشتند. مقروض بودن تاثیر منفی شدیدی بر سلامت ذهن دارد و به نظر می رسد اگر مشکلات مالی یک فرد حل شود دیگر مشکلات او نیز خود به خود حل می شوند.

تاثیری منفی بر تصمیم گیری های پولی

استرس مالی در زندگی روزمه می تواند تاثیری منفی بر تصمیم گیری های پولی شما داشته باشد. می تواند به افراط و تفریط در خرج کردن منجر شود. همانند غذا خوردن فردی که به لحاظ عاطفی می تواند بخورد و به خاطر استرس رژیم غذایی خود را شدیدا محدود کرده است در رابطه با پول نیز همین اتفاق می افتد.

ممکن است برای فردی خرید درمانی احساس آرامش ایجاد کند. خرید درمانی به معنای خرج کردن پول برای چیزهای غیر ضروری  برای دل خود می باشد یا ممکن است محدود کردن خرج کمی به او احساس امنیت بدهد تا حتی که گاهی ممکن است برای ضروریات زندگی بماند و جذب مواد غذایی را به امید پس انداز کردن پول کاهش دهد. با این وجود، این افراط و تفریطها در بلند مدت می تواند مضر باشد.

تغییرات در شرایط کاری

همان طور که پیشتر توضیح داده شد، تغییراتی از بالا به پایین وجود دارند. این تغییرات که قطعا باید برای کاهش استرس ایجاد شده در نتیجه وام های دانشجویی غارتگر، هزینه ای گزاف مراقبتهای بهداشتی، حقوق و دستمزدهای راکد و هزینه ای معاش که پیوسته در حال افزایش هستند ضروری می باشند. اما در حالی که قانون گذاران راه خود را پیش می گیرند شما چه کاری می توانید انجام دهید؟ چگونه می توانید قدرت خود را دوباره بدست بیاورید، استرس مالی را کم کنید، سلامت مالی خود را ارتقاء دهید و در مورد شرایط مالی خود احساس خوبی داشته باشید؟

پیشنهاد من این است که بهزیستی مالی را در زندگی خود تلفیق کنید. همان طور که پیشنهاداتی برای ارتقاء سلامت فیزیک و ذهنی شما شده است گامهایی نیز هستند که می توانید برای بهبود سلامت مالی خود بردارید.

گامهایی که می توانید برای بهبود سلامت مالی خود بردارید اگر برای یک سازمان کار می کنید، اولین نقطه شروع این است که از دفتر منابع انسانی سازمان خود بخواهید برای بهزیستی مالی شما مزایایی در نظر بگیرند.

سلامت مالی بسیار حیاتی است در حفظ سلامت روان و می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.
سلامت مالی بسیار حیاتی است در حفظ سلامت روان و می تواند تاثیر زیادی داشته باشد.

مزایای بهزیستی مالی در سازمان ها

دسترسی به دستمزد پیش از موعد

این کار به شما این امکان را می دهد که قبل از پایان ماه که روز پرداخت حقوق می باشد در هر زمانی که هزینه های غیر منتظره پیش آمد به حقوق خود دسترسی داشته باشید.

مربی گری مالی

برخی از کارفرمایان هزینه های مربی گری مالی را می دهند.

وامهای کوتاه مدت یا تسهیلات

برخی از کارفرمایان وامها یا تسهیلاتی برایه هزین های غیر منتظره می دهند که فراتز ار دستمزد و حقوق می باشد. که یا به عنوان تسهیلات اعطا شده و نیازی به بازپرداخت ندارند یا به صورت واک که نرخ بسیار پایین کمتر از 5 درصد دارند.

علاوه بر بهره بردن از این مزایا و اگر شما خودکارفرما هستید، گامهایی برای بهزیسیت مالی وجود دارند که می توانید خودتان به نوبه خود برای تغییر شرایط بردارید.

گامهایی برای بهزیسیت مالی

گرفتن وامهای کم بهره

بانک ها و موسسات مالی را جستجو کنید و سعی کنید از وامهای کم بهره استفاده نمایید. این امر به حفظ سلامت مالی شمت بسیار کمک کننده است.

تمرین ذهن آگاهی پولی

ذهن آگاهی پولی اقدامی است که سبب میشود در مورد تصمیم گیری های مالی آگاهی پیدا کنید. ولخرجی و بسیاری از اشکال اصظراب مالی نتیجه انتخابهای مالی ناآگاهانه هستند.

برای تمرین ذهن آگاهی پولی یا سلامت مالی توصیه می کنیم قبل از گرفتن هر گونه تصمیم مالی سه تا نفس عمیق بکشید. گرفتن تصمیمات مالی با آگاهی سبب میشود خرج کردن هایی را که بعدها باعث تاسف میشود کمتر انجام بدهید. و با احیای حس خونسردی به شما در مواجهه با تصیم های مالی نادر که احساس می کنید خارج از کنترل شما هستند کمک می نماید.

یک تقویم پولی داشته باشید

روش تقویم پولی یک اقدام یک هفته است که به همه پیشنهاد میشود. برای این منظور مقدار پولی را که می توانید در یک هفته خرج کنید و مابقی را پس انداز نمایید تعیین کنید و به آن متعهد باشید. مداومت در این کار به شما یاد می دهد چگونه آگاهانه تصمیمات مالی بگیرید. برای هر برد کوچک یعنی مقداری که توانستید پس انداز کنید خود را تشویق نمایید. مهم نیست که این پس انداز کم یا زیاد باشد.

حرف آخر

سلامت مالی شما بر سلامت فیزیکی و ذهنی تان تاثیر دارد. داده ها این را تایید می کنند و سیاست گذاران و رهبران کسب و کار نیز به زودی متوجه آن خواهند شد.

با این وجود، به نظر ناامید کننده می رسد که منتظر باشیم برای از بین بردن بی عدالتی‌ها منتظر دیگران بمانیم. در ضمن، امیدواریم اقداماتی که برای بهزیستی مالی در اینجا ذکر شد ابزاری باید برای شما برای بدست آوردن دوباره کنترل بر روی زندگی تان.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

10 نکته برای دوست یابی در دوران سالمندی

س دسامبر 7 , 2021
دوستی بخشی حیاتی از تجربه بشری است. در واقع، رابه […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است