گلاب: مزایا و کاربردها

گلاب چیست؟

گلاب از تقطیر گلبرگهای گل محمدی بدست می آید. گلاب خوشبو است و گاهی به عنوان عطر طبیعی ملایم به عنوان جایگزینی برای عطرهای شیمیایی استفاده میشود.

از هزاران سال قبل، از قرون وسطی از گلاب استفاده می شده است. تصور می شود منشاء آن ایران بوده باشد. از قدیم از آن هم در محصولات آرایشی و غذا و نوشیدنی ها استفاده می شده است. همچنین مزایای بالقوه ای برای سلامت دارد از جمله:

1- کمک به تسکین التهاب پوست

یکی از بزرگترین مزایای گلاب قابلیتهای ضد التهابی آن است. این قابلیتها می تواند به درمان کسالتهای متعددی چه داخلی و چه خارجی کمک نماید. همچنین می تواند به تسکین قرمزی اگزما و روزاسه کمک نماید.

2- تسکین گلو درد

پزشکان اغلب برای گلو درد آنتی بادی تجویز می کنند اما شما می توانید گلاب را نیز امتحان کنید. گلاب از قدیم برای گلو درد استفاده میشده است. در حالی که برای تایید تاثیرگذاری آن نیاز به تحقیقات بیشتری می باشد، شواهد نقلی زیادی وجود دارد که از این گفته حمایت می کند در ضمن اینکه امتحان کردن آن بی خطر است.

3- کاهش قرمزی پوست

هزاران سال است که از گلاب به عنوان یک محصول زییایی استفاده میشود بنابراین جای تعجبی ندارد که بتواند رنگ و روی شما را بهتر کرده و قرمزی پوست را کاهش دهد. قابلیتهای ضد آنتی باکتریایی آن می تواند به کاهش آکنه کمک نماید. قابلیتهای ضد التهابی آن می تواند قرمزی و پف پوست را نیز کاهش دهد.

4- کمک به پیشگیری و درمان عفونتها

گلاب قابلیتهای ضدعفونی کننده قدرتمندی دارد که می تواند به پیشگیری و درمان عفونتها کمک نماید. به همین دلیل است که قدیم از گلاب در انواعی از درمانهای دارویی و طبیعی استفاده میشود. حتی در تحقیقی مشخص شده است که زمانی که از گلاب در قطره های چشمی برای درمان موارد قرمزی چشم استفاده شد هاست، قابلیتهای ضد عفونی کننده و تسکین دهندگی آن به درمان بیماری چشمی کمک کرده است.

5- حاوی آنتی اکسیدان ها می باشد

گلبرگهای گل محمدی و روغن گل سرخ حاوی تعدادی آنتی اکسیدان قوی می باشد که می تواند به پیشگیری از آسیب دیدگی سلولها کمک نماید. در تحقیقی مشخص شده است که این آنتی اکسیدان ها تاثیرات بالقوه بازدارندگی پراکسیداسیون لیپید دارد. که همین امر در نتیجه می تواند سبب محافظت از سلولها شود.

6- بهبود بریدگی ها، جای زخم ها و سوختگی ها

گلاب قابلیتهای ضد عفونی کننده و ضد باکترایی دارد که می تواند به بهبود سریعتر زخم ه ا کمک نماید. این قابلیتها می توانند به تمیز کردن و از بین بردن عفونت بردیگی ها و سوختگی ها کمک نماید. همچنین به بهبود سریعتر بریدگی ها، سوختگی ها و حتی جای زخم ها کمک می کنند.

7- بهبود حالت روحی

گلاب میتواند قابلیتهای ضد افسردگی و ضداضطرابی بالایی داشته باشد. در تحقیقی در سال 2011 مشخص شده است که عصاره گل سرخ می تواند سیستم اعصاب مرکزی را در موشها ریلکس کند. همین امر به  تاثیرات ضد افسردگی و ضد اضطرابی آن منجر شده است.

8- تسکین سردردها

گلاب و روغن گل سرخ به صورت متداول در رایحه درمانی برای کمک به تسکین سردردها استفاده میشود. دلیلش تاثیرات ضد اترسی است که در بخش قبل در مورد آن بحث شد. در یک تحقیق مشخص شد که بخور گلاب می تواند سردردها را تسکین دهد. استفاده از دستمال خیسانده شده در گلاب و گذاشتن آن بر روی سر برای مدت 45 دقیقه نیز گزینه  دیگر است که نتایج مثبتی دارد.

9- قابلیتهای ضد پیری دارد

گلاب اغلب در محصولات زیبایی که هدف کاهش چین و چروک دارند یافت میشوند. دلیلش این است که گلاب در واقع تاثیرات ضد پیری دارد. گلاب علاوه بر تسکین پوست ملتهب زمانی که به صورت موضعی استفاده شود تعداد چروکها را نیز کاهش می دهد.

10- تسکین مشکلات گوارشی

در طب سنتی از گلاب برای کمک به هاضمه و کاهش دل درد استفاده میشده است. بر اساس تحقیقی در سال 2008 شواهید وجود دارد که نشان می دهد گلاب می تواند بر گوارش تاثیر مثبت داشته و دل در را تسکین دهد. همچنین می تواند ترشح زرداب را بهبود داده و بیشتر به هاضمه کمک نماید.

11- گلاب به عنوان قابض

از داروهای قابض معمولا برای تمیز کردن ، خشک کردن چربی و یا بستن منافذ پوست استفاده میشود. گلاب که غنی از تانین است می تواند تاثیرات جمع کنندگی بر روی پوست داشته باشد. همچنین پوست را مثل محصولات شیمیایی دارای الکل خشک نمی کند.

در برخی از افراد مبتلا به آکنه داروهای قابض می توانند پوست را تحریک کرده و به شیوع بیشتر آن کمک نمایند. قبل از استفاده از هر نوع داروی قابضی بر روی پوست با متخصص پوست خود مشورت کنید.

12- گلاب و pH پوست

بر اساس تحقیقی در سال 2018، pH پوست شما 4.1 تا 5.8 است. pH گلاب عموما 4.0 تا 4.5 است.

در تحقیقی در سال 2018 نشان داده شده است که استفاده از محصولات مراقبتی پوست با سطح pH برابر با 4 تا 5 می تواند التهاب و عدم تحمل پوست را به حداقل برساند.

یک اسپری کوچک را پر از گلاب کنید و آن را روی پوست خود اسپری کنید. این کار به پوست شما آبرسانی کرده و تعادل pH طبیعی آن را حفظ می کند. این اسپری را در یخچال نگه دارید تا خنکی آن روح بیشتری به شما بدهد.

13- تسکین خستگی چشم و کاهش التهاب

دو تکه پنبه را در گلاب بغلطانید و آنها را به آرامی بر روی پلکهای خود قرار دهید. برای مدت 5 دقیقه به همین صورت نگه دارید تا چشمهای خسته و پف کرده شما تسکین یابند.

اشکال و دوزها

شما می تواند نسبتا ساده گلاب را خریداری یا خود تهیه نمایید. شما می توانید آن را به تنهایی به صورت موضعی یا در ترکیب با مرطوب کننده ا یا با روغن های طبیعی مظیر روغن نارگیل بر روی پوست استفاده کنید.

همچنین می توانید گلاب یا گل برگهای گل محمدی را درون چای بریزید. این کار به آبرسانی بدن کمک کرده برای پوست عالی است، مشکلات گوارشی را درمان کرده و گلو درد را تسکین می دهد.

ریسکهای بالقوه

گلاب ایمن تلقی میشود. هیچ ریسکی برای جمعیت عمومی برای مصرف آن چه به صورت موضعی چه به صورت خوراکی گزارش نشده است. تنها مورد میتواند این باشد که شاید به این ماده حساسیت داشته باشید.

نحوه استفاده

می توانید گلاب را خریداری کنید یا خودتان آن را تهیه نمایید. بعد از بدست آوردن گلاب راههای زیادی برای استفاده از آن وجود دارد از جمله:

از آن به عنوان یک تونر یا تمیز کننده پوست استفاده کنید. تنها کافی است بعد از شستن صورت با شوینده های معمول خود مقداری از آن را به صورت خود بمالید.

میتوانید گلاب را به چای گل ختمی بیافزایید. میتوانید آن را درون اسپری بریزید و در هوا اسپری کنید این کار استرس را کاهش می دهد. می توانید آن را بروی صورت، مچ دستها یا حتی متکای خود اسپری کنید.

حرف آخر

اگر مبتلا به آکنه هستید دلایل زیادی وجود دارد که از گلاب به صورت روزمره برای درمان پوست خود استفاده کنیداز جمله قابلیتهایش به عنوان:

  • ضد التهابی
  • قابض
  • آنتی اکسیدان

گلاب همچنین قابلیتهای ضد باکتریایی و ضد عفونی کننده دارد و می تواند به حفظ تعادل pH پوست کمک نماید.

از آنجایی که برای هر تغییری در مراقبت از پوست خود بهتر است با متخصص پشوت خود مشورت کنید در این مورد هم با او گفتگو کرده تا شما را با توجه به نوع پوسستان در مورد میزان و نحوه استفاده از گلاب به عنوان یک محصول مراقبتی پوست راهنمایی نماید.

عاطفه مخلصی

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

فیزیوتراپی کف لگن چیست؟

ی سپتامبر 12 , 2021
همه چیز با کف لگن شما شروع میشود- و ما […]
فیزیوتراپی کف لگن

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است