عفونت قارچی ناخن

عفونت قارچی ناخن متداول است. عفونت سبب ضخیم و بدظاهر شدن ناخن ها و گاها دردناک شدن آنها می شود. داروها اغلب در از بین بردن عفونت خوب عمل می کنند اما باید به مدت چند هفته دارو مصرف شود.


عفونت قارچی ناخن

چه کسانی عفونتهای قارچی ناخن می گیرند؟

از هر ۱۰۰ نفر در کشورهای پیشرفته ای مثل انگلستان ۳ تا ۸ نفر در مرحله ای از زندگی خود دچار عفونت ناخن میشوند. انگشتان پا بیشتر از انگشتان دست دچار عفونت میشوند. در افراد بالای ۵۵ سال و در جوانترهایی که از دوشهای عمومی استفاده می کنند مثل شناگران و قهرمانان ورزشی رایج تر است.

چگونه به عفونت قارچی ناخن مبتلا میشوید؟

 • می تواند از انتقال عفونت قارچی پوست به وجود آمده باشد. برای مثال، بیماری پای ورزشکاران، یک عفونت قارچی انگشتان پا است. اگر عفونت پوست در مراحل اولیه درمان نشود می تواند به ناخن ها منتقل شود.
 • عفونت انگشتان دست ممکن است بعد از ایجاد عفونت در انگشتان پا ایجاد شود. اگر انگشتان یا ناخن های پای خود را بخارانید ممکن است قارچ به انگشتان دست منتقل شود.
 • احتمال ایجاد عفونتهای ناخنهای انگشتان دست، اگر دستهایتان را بیش از اندازه بشویید یا دستها بیش از اندازه با آب در تماس باشند، بیشتر است مثلا اگر آشپز یا نظافت چی هستید. شستشوی مداوم میتواند به پوست محافظ در پایه ناخن آسیب رساند و قارچها بتوانند وارد شوند.
 • اگر ناخنی اخیرا آسیب دیده باشد احتمال ایجاد عفونت قارچی در آن بیشتر است.
 • در کسانی که به برخی بیماری های دیگر مثل دیابت، پسوریاسیس، گردش خون ضعیف، سیستم ایمنی ضعیف هستند (برای مثال اگر ایدز دارید یا تحت شیمی درمانی هستید) ، یا در کل از وضعیت سلامت ضعیفی برخوردار هستند احتمال ایجاد عفونت قارچی ناخن بیشتر است.
 • عفونتهای ناخن در کسانی که در مناطق گرم و مرطوب زندگی می کنند بیشتر رایج است.
 • سیگار کشیدن نیز احتمال ایجاد عفونتهای ناخن را افزایش می دهد.
 • در برخی موارد هیچ دلیل آشکاری وجود ندارد. میکروبهای قارچی متداول بوده و یک عفونت ممکن است یک دفعه به وجود آید.

علائم یک عفونت قارچی ناخن چیست؟

اغلب عفونت فقط در یک ناخن است اما ممکن است چندین ناخن نیز مبتلا شوند. در ابتدا معمولا عفونت بدون درد است. ممکن است ناخن ضخیم شده و بی رنگ به نظر آید (اغلب خاکستری مایل به زرد). عموما این تنها اتفاقی است که می افتد و علائم دیگری ندارد. با این وجود، ممکن است بدنما به نظر آید.

گاهی عفونت بدتر میشود. تکه های سفید یا زرد ممکن است در جایی که ناخن از پوست بیرون آمده است در زیر ناخن (بستر ناخن) ظاهر شوند. گاهی کل ناخن می افتد. ممکن است ناخن نرم و خرد شود. ممکن است تکه هایی از ناخن بیفتد. پوست زیر و اطراف ناخن ممکن است ملتهب و پوسته پوسته شود. اگر درمان نشود، عفونت عاقبت ناخن و بستر ناخن را تخریب کرده و ممکن است دردناک شود. اگر انگشتان پا مبتلا شده باشند ممکن است در راه رفتن مشکل ایجاد نماید.


آیا نیاز به آزمایشی هست؟

دیگر بیماریهای ناخن ممکن است گاهی به نظر عفونت قارچی آیند. بنابراین، برای تایید تشخیص، ممکن است تکه ای از ناخن را چیده و برای آزمایش به آزمایشگاه بفرستند.

درمان عفونت قارچی چیست؟

بدون درمان

اگر عفونت خفیف بوده یا علائمی نداشته باشد این یک گزینه است. برای مثال، ممکن است تنها یک ناخن کوچک پا عفونی شده و بدون درد باقی مانده و ایجاد نگرانی نکند. برخی نیز ممکن است به دلایل زیر ترجیح دهند درمان نشوند:

 • درمان همیشه عفونت را از بین نمی برد. نرخ درمان حدود ۶۰ تا ۸۰ درصد است.
 • درمانی که عفونت را از بین می برد همیشه ظاهر ناخن را به شکل اولیه بازنمی گرداند.
 • داروهای ضدقارچی که برای درمان استفاده میشوند باید به مدت چند ماه یا بیشتر مصرف گردند.
 • اگرچه به ندرت اما گاها داروهای ضدقارچ عوارض جانبی در پی دارند.

اگر عفونت بدتر شد یا اگر تغییر نظر دادید می توان بعدا گرینه درمانی دیگری را انتخاب کرد.

با این وجود معمولا در موارد زیر درمان پیشنهاد میشود:

اگر علائم مشکل ساز باشند. مثلا اگر به خاطر عفونی شدن انگشت پا راه رفتن با مشکل انجام شود.

 • اگر ظاهر ناهنجار ناخن ها سبب ایجاد استرس شود.
 • اگر دیابت، بیماری عروقی یا یک اختلال بافت همبند دارید (چون در چنین مواردی ریسک ابتلا به عفونتهای باکتریایی ثانویه و سلولیت بیشتر است).
 • اگر به نظر می رسد عفونت ناخن منبع یک عفونت قارچی پوستی در بدن شما باشد.
 • اگر مشکلی جدی در سیستم ایمنی دارید یا ممکن است مشکلی در سیستم ایمنی تان ایجاد شود. برای مثال اگر اقرار است از انواع خاصی از درمانها برای سرطان استفاده کنید.

درمان دارویی

قرصهای ضدقارچ اغلب سبب از بین رفتن عفونت قارچی ناخن میشوند. مصرف دارو همچنین عفونتهای قارچی پوستی مربوطه مثل بیماری پای ورزشکاران را نیز برطرف می سازد. پزشکان اغلب یکی از دو داروی زیر را تجویز می کنند. انتخاب به نوع قارچی که سبب عفونت میشود بستگی دارد. هر دوی این داروها در برخی افراد عوارض جانبی ایجاد می کنند بنابراین به بروشور دارو برای مشاهده عوارض احتمالی مراجعه نمائید.

 • قرصهای تربینافین (Terbinafine): دوز معمول برای بزرگسالان ۲۵۰ میلی گرم در روز برای مدت ۶ هفته تا سه ماه برای انگشتان دست و ۳ تا ۶ ماه برای انگشتان پا است. بعد از پایان دو ماه درمان برای انگشتان دست و سه ماه برای انگشتان پا انتظار بهبود قابل رویت می رود.
 • قرصهای ایتراکونازول (Itraconazole): معمولا به صورت درمان جهشی داده میشود یعنی برای بزرگسالان: ۲۰۰ میلی گرم دوبار در روز برای مدت یک هفته داده شده و بعد دوباره بعد از ۲۱ روز همین روند تکرار میشود. عفونت انگشتان دست نیاز به دو دوره و عفونت انگشتان پا نیاز به حداقل سه دوره جهشی دارد.

تحقیقات نشان میدهد که از هر ۱۰ مورد در ۵ مورد بعد از درمان ناخن دوباره کاملا طبیعی به نظر خواهد آمد. حدودا در هر ۲ مورد از ۱۰ مورد قارچها بعد از درمان از ناخن پاک میشوند اما ناخنها دوباره ظاهر طبیعی خود را نخواهند داشت. انشگتان دست نسبت به انگشتان پا بهتر به درمان پاسخ می دهند. یک علت شکست درمان این است که افراد قبل از گرفتن پاسخ کامل درمان را متوقف می کنند.

رنگ ناخن ضدقارچ (لاک ناخن)

یک لاک ناخن که حاوی داروی ضدقارچ آمورولفین است برای اغلب (ولی نه همه) انواع قارچهایی به کار می رود که ناخن ها را تحت تاثیر قرار می دهند. می توانید لاکهای آمورولفین را از داروخانه یا با تجویز پزشک تهیه نمائید. با این وجود، به اندازه مصرف داروهای خوردنی خوب عمل نمی کند. اگر این نوع درمان برایتان مناسب باشد پزشکتان برایتان تجویز خواهد کرد. برای مثال، اگر عفونت درست در انتهای ناخن باشد ممکن است موثر باشد. اگر عفونت نزدیک پوست بوده یا پوست اطراف ناخن نیز درگیر شده باشد این درمان اغلب جواب نمی دهد.

برای افزایش شانس موفقیت لاک ناخن باید دقیقا همان طور که تجویز شده است زده شود. برای درمان قارچ انگشتان دست باید از ۶ ماه درمان و برای انگشتان پا تا یک سال از لاک استفاده کنید.

تیوکونازول (Tioconazole) یک محلول دیگر است که می توان آن را بر روی ناخن ها به کار برد. با نسخه پزشک فروخته میشود ولی تحقیقات نشان داده اند که به خوبی آمورولفین کار نمی کند.

برداشتن ناخن

اگر درمان های دیگر با شکست مواجه شدند، یک گزینه دیگر برداشتن ناخن با یک عمل کوچک تحت بی حسی موضعی است. این درمان همراه با استفاده دارویی از ضدقارچها استفاده میشود.

گزینه های جدیتر

در تحقیقات به دنبال شیوه های جدیتر درمان عفونتهای قارچی ناخن بوده اند. این درمانها شامل استفاده از لیزر و فراصوت میشود. نتایج اولیه مثبت بوده اند اما برای نتایج بلند مدت درمانها نیاز به شواهد بیشتری است.

دورنما در صورت درمان چگونه است؟

قارچهایی که با درمان کشته میشوند تا زمانی که ناخن جدید رشد کند باقی می مانند. رویش ناخن سالم و تازه از پایه ناخن علامتی از جواب دادن درمان است. بعد از اتمام یک دوره درمان، چند ماه طول می کشد تا قسمتهای قدیمی و عفونی ناخن بلند شده و گرفته شود. ناخن جدید سالم به رشد به طرف بالا ادامه می دهد. وقتی به انتهای ناخن دست یا پا رسید، ناخن معمولا دوباره به صورت طبیعی به نظر خواهد آمد.

ناخنهای دست سریعتر از ناخن های پا رشد می کنند، بنابراین به نظر می رسد سریعتر به حالت طبیعی باز می گردند. برای انگشتان پا بعد از درمان یک سال و برای انگشتان دست شش ماه طول می کشد تا دوباره به صورت طبیعی به نظر آیند.

اگر بعد از چند هفته درمان ناخن تازه رشد کرده ظاهر طبیعی نداشت با پزشک خود مشورت نمائید. با این وجود، حتی بعد از اتمام یک دوره درمان دارویی ممکن است عفونت به درمان پاسخ دهد. دلیلش این است که داروهای ضدقارچ تا حدودا ۹ ماه بعد از توقف مصرف تاثیرشان باقی می ماند.

برای کمک چه کاری می توان انجام داد؟

داروها را همان طور که تجیوز شده اند مصزف نمائید و بدون مشورت با پزشک آنها را متوقف ننمائید.

در داروهای امروزی عوارض جانبی نامتداول است اما اگر متوجه مشکلی در درمان شدید حتما به پزشک خود بگویید.

اگر عفونت ناخن دارید، چه از دارو استفاده می کنید یا نه، باید نکات زیر را رعایت کنید:

 • ناخنهایتان را کوتاه نگه دارید و قسمتهایی از ناخن را که ضخیم شده اند سوهان بزنید.
 • برای کوتاه کردن ناخنهای عفونی از یک ناخن گیر مجزا استفاده کنید تا دیگر ناخن ها آلوده نشوند. (به همین خاطر) ناخن گیر مشترک استفاده نکنید.
 • مواظب باشید آسیب و جراحتی به ناخنهایتان وارد نشود. برای مثال، اگر انگشتانتان عفونی شده است برای شستشو از دستکشهای کتانی و ونیل استفاده کنید. برای کارهای خشک از دستکشهای پنبه ای ضخیم استفاده کنید.

پیشگیری از عفونتهای قارچی ناخن

تحقیقات نشان می دهد که حدودا از هر ۴ مورد یک مورد بعد از رفع شدن عفونت بعد از سه سال دوباره باز می گردد. یک راه برای پیشگیری از بازگشت عفونت ناخن این است که بیماری پای ورزشکاران تا حد ممکن زود درمان شود تا مانع از گسترش عفونت به ناخن شود. بیماری پای ورزشکاران متداول بوده و ممکن است هر از چند گاهی بازگردد. درمان آن با کرم ضدقارچ بسیار راحت است که می توانید از داروخانه خریداری یا با نسخه پزشک تهیه نمائید. اولین علامت بیماری پای ورزشکاران خارش و پوسته پوسته شدن پوست بین انگشتان است. برای جزئیات بیشتر به مقاله ای با عنوان “پای ورزشکاران (کچلی پا)” مراجعه نمائید. همچنین:

 • مواظب باشید آسیبی به ناخن ها نرسد چون ریسک ابتلا به عفونت ناخن را افزایش می دهد.
 • در مکانهای عمومی مثل دوشهای عمومی، رخت کن ورزشکاران و غیره از دمپایی و صندل استفاده کنید.
 • از حوله های مشترک استفاده نکنید.
 • صندلهای قدیمی خود را تعویض کنید چون ممکن است آلوده به هاگ قارچ باشند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

بشقاب غذای خود را برنامه ريزي كنيد

د مارس 25 , 2019
تغذيه سالم يكي از بهترین راه­ها براي پيشگيري يا به تاخير انداختن مشكلات سلامتي است. تغذیه مناسب و فعاليت فيزيكي كافي، سبب کاهش ريسك ابتلا به بيماري­های قلبي، ديابت، چاقي و غيره كمك نمايد. براي رسيدن به اين اهداف، پزشکان پيشنهاد مي­دهند تغييرات كوچك و تدريجي در تغذيه خود انجام دهيد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع