شناخت آكنه و جلوگیری از وخامت آن

در مورد علت ايجاد آكنه افسانه هاي بسياري وجود دارد. برخي دليل بروزش را تغذيه مي دانند. برخي بر اين تصور هستند كه كثيفي پوست عامل آن است. اما شواهد زيادي مبني بر موثر بودن هيچ يك از اين موارد فوق بر روي آكنه وجود ندارد.

شناخت آكنه و جلوگیری از وخامت آن

در مورد علت ايجاد آكنه افسانه هاي بسياري وجود دارد. برخي دليل بروزش را تغذيه مي دانند. برخي بر اين تصور هستند كه كثيفي پوست عامل آن است. اما شواهد زيادي مبني بر موثر بودن هيچ يك از اين موارد فوق بر روي آكنه وجود ندارد.

همه افراد از هر نژاد و هر سني ممكن است به آكنه دچار شوند. از هر 5 نفر تقريبا 4 نفر در سنين 11 تا 30 سالگي به نوعي بروز آكنه را داشته اند. بيشتر در نوجوانان و جوانان رايج است. اگرچه آكنه اغلب يك تهديد جدي براي سلامت نيست اما مي تواند ناراحت كننده بوده و آكنه شديد مي تواند به زخم هاي دائمي منجر شود. خوشبختانه، براي اغلب افراد، آكنه با رسيدن به دهه 30 از بين مي رود.

آكنه در ابتدا بر روي غدد چربي پوست ظاهر ميشود. چربي ها از كانالي كه فوليكول ناميده ميشود حركت مي كند. هر فوليكول همچنين حاوي يك مو است. چربي ها از طريق منافذ فوليكولها به سطح پوست تخليه ميشوند.

مو، چربي و سلولهايي كه در راستاي فوليكول باريك قرار دارند مي توانند يك پلاگ را شكل داده و منافذ را ببندند و مانع از رسيدن چربي به سطح پوست شوند. اين تركيب چربي و سلولها به باكتريهايي كه به صورت معمول در پوست زندگي مي كنند اين امكان را مي دهند كه در فوليكولهاي بسته شده رشد نمايند. در اين صورت سيستم ايمني بدن شما حركت ميكند تا به باكتريها حمله كند و در اين صورت محل ملتهب ميشود.

اگر فوليكولهاي بسته شده در زير پوست باقي بمانند، يك برجستگي با سر سفيد ايجاد ميشود. اگر به سطح پوست برسد و از پوست بيرون بزند برآمدگي سر سياه ميشود. دليل جمع شدن چربي در سطح پوست در زماني كه در معرض هوا قرار مي گيرد، كثيفي نيست. هم برآمدگي هاي سر سفيد و هم سرسياه ممكن است مدتي طولاني بر روي پوست باقي بمانند و عاقبت، ديواره فوليكول بسته شده ممكن است تجزيه شده و به جوش تبديل شود.

يك عامل مهم در آكنه، افزايش هورمونهاي خاص در طول بلوغ است. اين هورمونها سبب بزرگ شدن غدد چربي و ايجاد چربي بيشتر ميشوند. تغييرات هورموني مربوط به بارداري يا قرصهاي ضدبارداري نيز مي تواند آكنه ايجاد كند.

تحقيقات نشان مي دهد كه آكنه تا حدي مي تواند ارثي باشد، بنابراين احتمالا ژنها نيز تاثير گذار هستند. استرس آكنه ايجاد نمي كند اما تحقيقات نشان مي دهند كه در افرادي كه آكنه دارند، استرس مي تواند آن را بدتر نمايد.

داروهاي خاصي نيز مي توانند سبب اكنه شوند. براي مثال، لوازم آرايشي چرب مي توانند سلولهاي فوليكولها را تغيير داده و سبب شوند كه به هم بچسبند و يك پلاگ ايجاد كنند. اگر آكنه داريد سعي كنيد از لوازم آرايشي بدون چربي استفاده كنيد. از محصولاتي استفاده كنيد كه بر روي آنها برچسب ” noncomedogenic” زده شده است كه بدين معنا است كه سبب سرعت بخشيدن به ايجاد منافذ بسته نميشود.

اگر آكنه داريد جوشهاي خود را نماليد و يا به آنها دست نزنيد. خاراندن و كندن آنها مي تواند به زخم و لكه هاي تيره منجر شود. دو بار در روز صورت خود را با يك تميز كننده ملايم بشوريد. همين طور پس از ورزش سنگين. از صابونهاي قوي و يا ليفهاي زير استفاده نكنيد چون مي توانند مشكل را بدتر نمايند. همچنين بايد به صورت مرتب موهاي خود را با شامپو بشوييد. اگر موهايتان چرب است، ممكن است لازم باشد كه هر روز اين كار را انجام دهيد.

داروهاي مختلفي براي درمان آكنه وجود دارند كه بدون نياز به نسخه فروخته ميشوند. ممكن است حداقل 8 هفته زمان ببرد تا شما متوجه بهبودي در وضعيت خود بشويد. اگرآكنه شما شديد است در مورد گزينه هاي درماني با پزشك خود مشورت نماييد.

تحقيقات براي ايجاد داروهاي جديد براي درمان آكنه همچنان ادامه دارد. محققان همچنين در تلاش براي درك علل آكنه هستند تا بتوانند درمانهاي جديد ارائه دهند. در ضمن، درمانهايي نيز درحال حاضر وجود دارند كه مي توانند كمك كننده باشند.

پيشنهادهاي آگاهانه

عود كردن آكنه

علت دقيق آكنه مشخص نيست اما فاكتورهاي خاصي مي توانند سبب عود كردن آن شوند كه عبارتند از:

  • تغيير در سطح هورمون در دختران نوجوان و زنان جوان 2 تا 7 روز قبل از شروع دوره قاعدگي.
  • چربي موجود در محصولات پوستي (مرطوب كننده ها و يا مواد آرايشي) يا چربي موجود در محيط (براي مثال: آشپزخانه كه در آن كار سرخ كردن مواد غذايي انجام ميشود).
  • فشار حاصل از كلاه ها يا تجهيزات ورزشي، كوله پشتي ها، كراوات ها يا يونيفرم هاي ورزشي چسب.
  • محرك هاي پوستي مثل مواد آلاينده و رطوبت بالا
  • خاراندن و فشار دادن جوش ها
  • كشيدن ليف هاي زبر بر روي پوست
  • استرس

تعاريف:

باكتري: نوعي ميكروب است.

هورمون: مولكولي كه از طريق جريان خون فرستاده ميشود كه به قسمت ديگري از بدن سيگنال مي دهد كه رشد كند يا به شيوه خاصي عكس العمل نشان دهد.

کنترل آکنه

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

سيگار را براندازيم پیش از آنکه او مارابه بادها بسپارد

س اکتبر 31 , 2017
ما امروزه بيش از گذشته در مورد خطرات سيگار كشيدن مي دانيم. وقتي شما سيگار مي كشيد، هزاران ماده شيميايي خطرناك را استنشاق مي كنيد

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع