سرخی روی صورت ( شناخت آکنه روزاسه)

برخي افراد فكر مي كنند كه سرخ و سفيد بودن نشانه اي از سلامت است. اما تكه هاي قرمز بر روي پوست مي تواند نشانه اي از چيزي مشكل زا يعني يك اختلال پوستي پايدار كه روزاسه ناميده مي شود باشد.

برخي افراد فكر مي كنند كه سرخ و سفيد بودن نشانه اي از سلامت است. اما تكه هاي قرمز بر روي پوست مي تواند نشانه اي از چيزي مشكل زا يعني يك اختلال پوستي پايدار كه روزاسه ناميده مي شود باشد.روزانه مي تواند به صورت سرخي گونه ها، بيني، چانه يا پيشاني آغاز شود. حتي ممكن است به صورت شيوع جوش به نظر آيد. اما در طول زمان، شرايط بدتر ميشود. التهاب مي تواند پوست آسيب ديده را ملتهب و حساس سازد. ممكن است پوست قرمز، ضخيم و برجسته به نظر آيد كه سبب ناراحتي و استرس شود. تقريبا در نيمي از مبتلايان به روزاسه، مشكلات چشمي نيز ايجاد ميشود. ممكن است پلكها ملتهاب شده و بينايي دچار نقص شود.

آکنه روزاسه

علت روزاسه هنوز مشخص نيست. اين مشكل اغلب در خانواده ها به صورت ارثي ديده ميشود بنابراين احتمالا ژنها در اين زمنيه نقش دارنداگرچه هر كسي ممكن است به روزاسه مبتلا شود، اما ريسك ابتلا به آن در افرادي كه پوست روشن تر دارند بيشتر است. افرادي كه در زمان خجالت گونه هايشان سرخ ميشود بيشتر مستعد هستند. براي اولين بار در سن ميان سالي بروز مي كند يعني بين 30 تا 60 سالگي. روزاسه در زنان مخصوصا در زمان يائسگي 3 تا 4 برابر مردان است. ولي علائم روزاسه در مردان بسيار شديدتر است.

علائم روزاسه ممكن است از هر چند وقت يكبار بروز كرده و ناپديد شود مثلا چند هفته يا چند ماه بوده و براي مدتي از بين برود. در طول زمان، قرمزي پوست ممكن است عميق تر شده و دائمي تر شود.روزاسه افراد را دچار دستپاچگي ميكند. ظاهر فيزيكي مي تواند آنها را تضعيف ساخته و سبب شود در كار خود سست شده و اعتماد به نفس خود را از دست بدهند. مشكلات فيزيولوژيكي بسياري در نتيجه اين سرخي به وجود مي آيند.

چيزهايي كه سبب آغاز اين قرمزي ها ميشوند محرك ها ناميده ميشوند. اگرچه محركها از فردي به فردي ديگر متفاوت است اما محركهاي متداول عبارتند از غذاها يا نوشيدني هاي داغ، غذاهاي پر ادويه، الكل، دماي بالا، نور خورشيد، استرس، ورزش و حمام آب داغ.براي شاسايي و اجتناب از محركها با دقت چيزهايي را كه مي خوريد و كارهايي را كه انجام مي دهيد ثبت كنيد. سپس زمانهايي را كه روزاسه در شما تحريك ميشود را ثبت كنيد و ببينيد مي توانيد رابطه اي بين اين دو بيابيد.

از آنجايي كه روزانه در طول زمان معمولا بدتر ميشود، شنسايي زودهنگام حياتي است. براي روزاسه آزمايشي وجود ندارد و بسياري از بيماري هاي ديگر نيز علائم مشابهي دارند. پزشك شما براي تشخيص بايد تخصص و تجربه كافي داشته باشد. يك متخصص اختلالات پوست مي تواند در تشخيص و مراقبت از روزاسه كمك كننده باشد.اگرچه روزاسه درماني ندارد اما درمانهاي پزشكي و تغييرات در سبك زندگي مي تواند علائم را كاهش دهد. آنتي بيوتيكهاي خوراكي يا آنهايي كه بر روي پوست زده ميشوند مي توانند قرمزي و التهاب را كاهش دهند. در موارد شديدتر يا جراحي ليزر مي توان رگهاي مشهود را برداشت، قرمزي را كم كرد يا برجستگي و التهاب پوست را اصلاح كرد.

انتهابهاي عاقلانه

علائم روزانه

قرمزي دائمي صورت مخصوصا بر روي پيشاني، بيني، گونه ها و چانه.

خطوط قرمز ريز زير پوست.

ضخيم شدن پوست يا قرمزي دائمي به علاوه برجستگي هاي دردناك.

چشمها و پلكهاي ملتهب.

بيني قرمز و ملتهب مخصوصا در مردان.

كنترل آكنه

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آنچه كه بيني شما مي شناسد

چ آوریل 3 , 2019
حس بويايي شما، تجربه تان را از دنياي اطرافتان غني مي سازد. رايحه هاي متفاوت مي توانند حالت روحي شما را تغيير دهند

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع