زیبایی پوست در دوران بارداری

حتي اگر پوست تميز و صافي داريد احتمال دارد بر خلاف انتظارتان دچار شيوع آكنه شويد. مي توانيد هورمونهاي بارداري را عامل آن بدانيد. هر روز صورت خود را چند بار بشوييد و از دستكاري كردن پوست خود اجتناب كنيد كه مي تواند منجر به ايجاد زخم هاي ماندگار شود. درمانهاي بسياري براي آكنه وجود دارد و مي توانيد اغلب آنها را بدون نياز به نسخه از داروخانه تهيه فرمائيد. اما برخي از داروهايي تجويزي براي آكنه براي استفاده در زمان بارداري ايمن نيستند. قبل از امتحان هر درماني با پزشك خود مشورت نماييد.

آكنه

حتي اگر پوست تميز و صافي داريد احتمال دارد بر خلاف انتظارتان دچار شيوع آكنه شويد. مي توانيد هورمونهاي بارداري را عامل آن بدانيد. هر روز صورت خود را چند بار بشوييد و از دستكاري كردن پوست خود اجتناب كنيد كه مي تواند منجر به ايجاد زخم هاي ماندگار شود. درمانهاي بسياري براي آكنه وجود دارد و مي توانيد اغلب آنها را بدون نياز به نسخه از داروخانه تهيه فرمائيد. اما برخي از داروهايي تجويزي براي آكنه براي استفاده در زمان بارداري ايمن نيستند. قبل از امتحان هر درماني با پزشك خود مشورت نماييد.

زیبایی پوست در دوران بارداری
زیبایی پوست در دوران بارداری

ترك پوستي

با بزرگتر شدن شكمتان ممكن است تركهاي صورتي-قرمز رنگي بر روي شكم، رانها، سينه ها، شكم و يا حتي بازوهاي خود مشاهده نماييد. اين تركهاي به خاطر كشيده شدن پوست و تغييرات هورموني شما ظاهر شده اند. تا 90 درصد زنان در سه ماهه سوم باردراي دچار اين تركها ميشوند اما اگر زنان ديگر در فامليتان به اين تركها دچار شده اند احتمال ايجاد آنها در شما بيشتر است. كرمهاي پوست مي توانند در جلوگيري از خارش آنها كمك نمايند اما نمي توانند مانع از ايجادشان شوند. اما نگران نباشيد- اغلب تركها در طول زمان محو شده يا كمرنگ مي گردند.

ملاسما

ماسك بارداري كه كلوآسما نيز ناميده ميشود. تا 70 درصد زنان باردار مبتلا به اين لكه هاي قهوه اي رنگ بر روي گونه ها، بيني و پيشاني خود ميوشند. ماندن در زير نور خورشيد اين لكه ها را وخيم تر مي نمايد بنابراين از كرم هاي ضدآفتاب يا كلاه هاي لبه دار در زماني كه بيرون مي رويد استفاده كنيد و يا تا جايي كه مي توانيد از نور خورشيد اجتناب نماييد. گاهي ملاسما مي تواند دائمي شود اما معمولا بعد از زايمان از بين مي رود.

منگوله پوستي

مشخص نيست چرا اما بارداري شانس ايجاد اين زايده هاي كوچك گوشتي را افزايش مي دهد. اغلب در قسمتهايي كه پوست تا ميوشد مثل زير بغل و گردن يا منطقه كشاله ران به وجود مي آيند. اغلب بي ضرر هستند و بنابراين نيازي به درمان ندارند. اما اگر اين ضايعات شما را اذيت مي نمايند مي توانيد از يك پزشك بخواهيد آنها را برايتان بردارد. ولي سعي نكنيد خودتان اين كار را انجام دهيد.

هایپرپیگمانتسیون

برخي از نقاط بدن مثل  كك و مكها، جاي زخم ها و پوست اطراف سينه گاهي تيره تر و بزرگتر ميشوند. همچنين ممكن است خطي در مركز شكمتان ظاهر شود كه خط سياه شكمي ناميده ميشود. اگر رنگ پوستتان تيره باشد احتمال ايجاد آن بيشتر است. از نور خورشيد اجتناب نماييد. در مورد لكه هايي  كه تازه هستند و يا به نظر مي رسند تغيير شكل داده اند با پزشك خود مشورت نماييد.

پاپول

اگر برجستگي هاي قرمز خارش داري بر روي پوستتان ظاهر شده است ممكن است پاپول باشد كه نوعي پلاك بارداري است. ميتواند به ران ها، سينه ها و يا كفل ها در لكه هاي بزرگ توسعه يابد. پزشكان علت آن را نمي دانند اما اغلب در بارداري هاي اول و دوقلوزايي و يا چند قلو زايي متداول است. درماني ندارد اما براي خارش آن از آنتي هيستامين ها يا ژل ها و كرم هاي استروئيدي مي توانيد استفاده نماييد. اين واكنش نيز بعد از زايمان از بين مي رود.

پسوريازسيس

بارداري ايجاد كننده اين مشكل پوستي نيست اما اگر  قبلا به آن مبتلا بوده باشيد اين تكه هاي قرمز فلس مانند بر روي بدتان وخيم تر ميشوند. اما براي اغلب زنان اين مساله با وضع حمل بهبود مي يابد. اطمينان حاصل كنيد داروهايي كه براي پسوريازيس مصرف مي كنيد براي نوزادتان بي ضرر باشد.

اگزما

بسياري از زنان در زمان بارداري براي اولين بار دچار اين لكه هاي قرمز، پوسته پوسته خارش دار ميشوند. اما اگر از قبل به اين مشكل دچار بوده ايد مي تواند در طول اين 9 ماه بدتر شود. راحت ترين راه براي در كنترل نگه داشتن آن اجتناب از چيزهايي است كه آن را تحريك مي كند و مي تواند شامل چيزهاي مختلفي از صابون ها و موي حيوانات خانگي گرفته تا برخي از غذاها و استرس شود. شما مي توانيد اين مشكل را با استروئيدها برطرف نماييد اما قبل از مصرف دارو با پزشك خود مشورت كنيد تا مطمئن شويد براي بارداري شما مشكلي ايجاد نمي نمايد.

واريس و رگهاي تار عنكبوتي

بدن فرد باردار استروژن بيشتري توليد كرده و جريان خون بيشتر از حالت طبيعي است و اين بر وريدها تاثير مي نهد. تكه هاي كوچك واريس كه رگهاي تار عنكبوتي ناميده ميشوند ممكن است بر روي صورت، گردن و يا بازوهاي شما ديده شوند. واريس بي ضرر است و بعد از زايمان بايد از بين برود.

فشار حاصل از رحم مي تواند باعت التهاب رگهاي تحتاني بدن شود. اين ها رگهاي وريدي بوده و مي توانند دردناك باشند. پزشكتان ممكن است به شما توصيه نمايد كه پياده روي نماييد، پاهايتان را بالاتر از سطح بدن نگه داريد و از جورابهاي مخصوص واريس براي كمك به درمان آنها استفاده نماييد.

مراقب پوست خود باشيد

بهترين راه براي داشتن پوست سالم در زمان انتظار براي تولد نوزاد اين است كه اصول اساسي بهداشت را رعايت نماييد. آب بسيار بنوشيد. هر روز كرم ضد آفتاب بزنيد و تا جايي كه مي توانيد از نور خورشيد اجتناب نماييد. براي تسكين خارش و خشكي حاصل از تركهاي بارداري از لوسيون استفاده نماييد. مهمتر از همه اينكه اگر متوجه تغييرات نگران كننده اي شديد با پزشك خود در ميان بگذاريد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

شب ادراري در كودكان

ی اکتبر 20 , 2019
بدانيد كه شب ادراري اغلب بخشي طبيعي از روند رشد است. اغلب كودكان تا سن سه سالگي نمي توانند ادرار خود را در طول شب كنترل نمايند. و اغلب تا سن شش سالگي هم جاي نگراني براي والدين ندارد.
كودكان

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است