بیماری پوستی جوانان

پیتریازیس روزه آ، بثورات پوستي خود محدود شونده است که میتوانند خيلي گسترده باشند اما خود بيماري خفيف است. اغلب جوانان 10 تا 35 سال را تحت تاثير قرار مي دهد اما مي تواند در هر سني اتفاق بیافتد.

پیتریازیس روزه آ چيست؟

پیتریازیس روزه آ، بثورات پوستي خود محدود شونده است که میتوانند خيلي گسترده باشند اما خود بيماري خفيف است. اغلب جوانان 10 تا 35 سال را تحت تاثير قرار مي دهد اما مي تواند در هر سني اتفاق بیافتد. این بیماری در ماههاي بهار و پاييز بيشتر اتفاق مي افتد. علت دقيق آن مشخص نيست. هيچ ميكروبي (باكتري، ويروس يا قارچ) به عنوان علت يافت نشده است اما انواع خاصي از ويروس هرپس انساني مي توانند در اين زمينه نقش داشته باشند. ربطي به غذا، داروها يا استرس ندارد. با اين وجود، برخي داروها (مثل داروهايي كه براي درمان آرتورز استفاده ميشوند) مي توانند سبب بثوراتي مشابه پیتریازیس روزه آ شوند. پیتریازیس اغلب مسري نيست و بنابراين به ديگران منتقل نميشود.

اغلب مبتلايان به پیتریازیس روزه آ احساس ناخوشي ندارند. ممكن است فقط كمي سردرد، تب و تهوع داشته باشند يا احساس خستگي بيش از حد معمول كنند. هر گونه علائم معمولا قبل از شروع بثورات اتفاق مي افتند. برخي افراد قبل از ظهور بثورات خارش شديد دارند. در برخي اين بثورات به شکل آبسه و زخم در دهان ايجاد ميشود. يك ضايعه اوليه به نام ضايعه پيشرو ‘herald patch’ اول در پوست شكل مي گيرد. اين ضايعه گرد يا بيضي شكل است و 2 تا 5 سانتي متر قطر دارد و قرمز/صورتي است. اغلب بر روي سينه يا پشت شكل مي گيرد اما گاهي ممكن است بر روي شكم، گردن، پشت، ران يا بالا هاي بازو باشد. با اين وجود، در بسياري از موارد ضايعه اوليه تشكيل نميشود يا بدون اينكه فرد متوجه آن شود از بين مي رود. در حدود 5 تا 15 روز بعد بثورات گسترده تري به مدت 10 روز به تدريج ظاهر ميشوند.

اين بثورات مي توانند به بيشتر قسمتهاي بدن گسترش يابد. با اين وجود، اغلب صورت را تحت تاثير قرار نمي دهد. اين بثورات از دانه هاي بيضي شكل به قطر 1 تا 3 سانتي متر و به رنگ صورتي تشكيل شده اند كه كوچك تر از ضايعه اوليه هستند. اغلب اين دانه ها به نظر خطوطي را موازي چين و شكن هاي پوست شكل مي دهند. علائم در طول زمان از بين مي روند اما ممكن است چند هفته طول بكشد. به هرحال این بثورات زخم يا نشاني از خود باقي نمي گذارد. حمله ثانويه بسيار نادر است اما گزارش شده است. اين توصيف يك نمونه كلي است كه به نظر اغلب افراد مبتلا به اين گونه هستند. گاها، بثورات ممكن است فقط بازوها و پاها را تحت تاثير قرار دهد. به ندرت سبب پوسته پوسته شدن پوست ميشود كه مي تواند مشكل ساز باشد.

درمان چيست؟

پیتریازیس روزه آ يك بيماري خود محدود شونده است كه در حالت طبيعي خود به خود از بين ميرود. اغلب 2 تا 10 هفته طول مي كشد اما مي تواند تا 5 ماه نيز باقي بماند.اگرچه اين بثورات بدون برجاي گذاشتن زخمي از بين مي رود اما برخي افراد متوجه ميشوند كه به مدت چند ماه لكه هاي بيرنگي از آنها بر پوست باقي مانده است. از مصرف صابونهاي معطر، آب گرم، پارچه هاي پشمي و مصنوعي اجتناب كنيد اين كار به كاهش هرگونه خارش پوستي كمك مي كند.اگر بثورات خارش داشت تا جاي  ممكن سعي كنيد نخارانيد. تصور ميشود خاراندن سبب بدتر شدن آن ميشود و با يك خاراندن معمولي ممكن است يك سيكل شرورانه خارش تكرار شود (يعني هر چه بيشتر بخارانيد خارش بيشتر ميشود و هر چه خارش بيشتر شود بيشتر مي خارانيد و اين روند ادامه دارد.)

  • قرصهاي آنتي هيستامين مي توانند به كاهش خارش كمك نمايند. 
  • اگر خارشتان خيلي شديد باشد ممكن است پزشكتان كرم استروئيد تجويز نمايد.
  • اگر علائمتان خيلي شديد باشد ممكن است به يك متخصص پوست ارجاع داده شويد كه درمان با نور فرابنفش را برايتان تجويز نمايد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

پيشگيري از ترومبوز سياهرگي عميق

س مه 29 , 2018
لخته ي خون ممكن است در هر جايي از بدن ايجاد شوند. آنها زماني ايجاد ميشوند كه خون غليظ شده و به يكديگر مي چسبند. زماني كه لخته خوني در يك سياهرگ عميق در بدن ايجاد ميشود سبب ترومبوز سياهرگي عميق مي گردد. ترومبوز سياهرگي عميق عموما در پايين پا و يا ران اتفاق مي افتد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است