آیا می توان کاری کرد که موها کمتر چرب شوند

همه هر از چند گاهی با زیاد چرب شدن موهایشان مواجه می شوند و احتمالا به خاطر آن اذیت شده اند. اما اگر راهی برای خلاصی از چربی مو باشد چطور؟ خوب نیست؟ بر اساس برخی از طرفداران محصولات زیبایی و آرایشی به این کار آموزش دادن مو گفته می شود.

این ایده خلی چیز جدیدی نیست اما در سالهای اخیر محبوبیت بیشتری یافته است مخصوصا از زمانی که جنبش “نه به شامپو” به راه افتاد. آموزش دادن مو به معنای قطع کردن استفاده از شامپو و کمک به کم شدن چربی کف سر است.

اگرچه ایده منع کردن خود برای استفاده از شامپو که کل مبحث آموزش مو در همین مورد است، برای برخی از ما ممکن است کار ساده ای نباشد، اما در زیر کارهایی را که می توانید برای کمتر چرب شدن موهایتان انجام دهید آورده شده است. اگر چه این پرهیز مراقبتی به اثبات رسیده است اما اینکه هر چند وقت موهای خود را بشویید و یا اینکه از چه محصولی استفاده کنید همه یک چیز شخصی هستند.

به همین دلیل است که ما به نظرات  گروه متنوعی از نویسندگان، تعلیم دهندگان و دیگر متخصصان تکیه کرده و نقطه نظرات آن ها را برای استفاده از انواع بهترین ماسک ها برای نیازهای فردی شما ارائه می دهیم.

مو

آموزش دادن مو چیست؟

آموزش دادن مو یا آموزش دادن کف سر به این معنا است که مو بیاموزد که تنها یک بار در هفته یا اصلا شسته نشود. چرا که تصور میشود مواد افزوده به شامپوهای رایج تارهای مو را خشک می کنند و بنابراین اگر شسته نشوند مو به حالت طبیعی و سالم خود باز خواهد گشت.

آموزش مو شامل هدف کمتر چرب شدن مو از جمله کف سر میشود.

آیا این کار عملی است؟

همه متخصصان به آن اعتقاد ندارند. برخی از شیمی دانها و محققان محصولات زیبایی بر این باور هستند که آموزش مو تنها یک گرایش دیگر آرایشی و زیبایی است که هیچ داده علمی از آن حمایت نمی کند.

اولین چیزی که باید به آن فکر کنید این است که چرب شدن موها به خاطر چربی طبیعی است که در کف سر تولید میشود. درداخل هر فولیکول مو چیزی است که غده چربی نامیده میشود و این چربی را به کف سر و موها ترشح می کند.

این تفکر وجود دارد که این چربی یک نگهدارنده و نرم کننده طبیعی است اما همیشه تولید میشود. بنابراین اگر به حال خود رها شود همچنان به کار خود ادامه داده و شما نوعی احساس چربی در موهای خود خواهید داشت. این بخشی از فیزیولوژیک طبیعی بدن شماست و بنابراین نمی توانید بر آن تاثیری داشته باشید.

با این وجود کمتر شامپو زدن به سر الزاما مشکلی ایجاد نمی کند بنابراین اگر قصد دارید مصرف شامپوی خود را کمتر کنید بهتر است مطلب زیر را بخوانید تا بدانید بهترین نکات در این رابطه برای موهای شما چیست.

هر چند وقت یکبار باید به موهای خود شامپو بزنم؟

حقییقت این است که پاسخی که برای همه مناسب باشد برای این سوال وجود ندارد.

اینکه از هر چند وقت یک بار موهای خود را بشورید تا حد زیادی به نوع موها و مقدار چربی که کف سر شما به صورت طبیعی تولید می کند بستگی دارد و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است.

اگرچه استفاده روزانه از شامپو برای هیچ نوع مویی مخصوصا موهای فردار توصیه نمیشود- اما میزان چربی که کف سر شما تولید می کند تا حد زیادی به ژنتیک و فیزیولوژی طبیعی شما بستگی دارد.

اما بسیاری از آرایشگر ها بر این باور هستند که تعداد دفعات شامپو کردن مو- بسته به نوع موها- در واقع می تواند به کاهش تولید چربی کمک کرده و و مانع از خشک شدن چربی مورد نیاز و طبیعی موهای شما شود.

آموزش مو یعنی اجتناب کردن از شامپو زدن و مداومت داشتن در این کار است. این کار با استفاده کمتر از شامپو به طوری که کف سر کمتر خشک شود عملی می گردد.

اصطلاحی که در واقع درست تر است “آموزش دادن غده های چربی کف سر” است چرا که مساله از آنجا شروع شده و به تارهای مو می رسد.

برای کسانی که پنج بار در هفته یا بیشتر موهای خود را می شورند پیشنهاد می شود این روند را کند نمایند. سعی کنند آن را به چهار بار در هفته و سپس سه بار و بعد دوبار در هفته کاهش داده و ببینند چطور میشود.

همچنین پیشنهاد میشود در زمان دوش گرفتن از آب داغ استفاده نشود زیرا می تواند کف سر را خشک کرده و غده های چربی را به تولید بیشتر چربی تحریک کند.

اگر بعد از یک هفته متوجه تغییری نشدید از آن پس تنها دو بار در هفته موهایتان را بشورید.

از چه نوع شامپویی باید استفاده کنم

نوع شامپویی که استفاده می کنید هم مهم است. شامپو یا شوینده های قوی می توانند کف سر را خشک کرده و به بیش فعالی کف سر و تولید بیشتر چربی منجر شود.

یک شامپوی ضعیف و ملایم کافی است. اگر در فرمول آن روغن آواکادو هم باشد بهتر است چون به حفظ رطوبت مو و کف سرتان کمک می کند.

آموزش مو و نوع موهای شما

تاکید میشود که آموزش مو می تواند برای هر نوع مویی مفید باشد مخصوصا اگر آن را به طور مداوم و درست اجرا کنید. بعد از دو تا سه ماه اگر این عادت را حفظ کنید مو عاقبت خود را تطبیق می دهد.

برای بسیاری از افرادی که به صورت طبیعی موهای فر یا چربی دارند شستن روزانه کاملا رد شده است. دلیلش این است که چربی در موهایی که بافت فر دارند نسبت به موهای نرم یا صاف سخت تر می تواند از کف سر به نوک موها برسد.

اگر موهای طبیعی دارم هر چند وقت یکبار باید آنها را بشویم؟

عموما موهای فر نباید بیش از یک یا دو بار در هفته شسته شوند اما فرهای طبیعی نیز از لحاظ بافت و الگو با هم متفاوت هستند.

گاها کسانی که موهایی با الگوهای فر درشت تر و بافت نازک تر دارند بهتر است شامپویی را انتخاب کنند که خوب کف می کند و د رعین حال می تواند رطوبت مو را حفظ نماید مثلا شامپوهای مخصوص موهای فر شده. می تواند از این شامپوها دوبار در هفته استفاده نمایند.

اما اگر بافت موهایتان ضخیم تر و زبرتر بوده و پیچ های ریزتری دارد می توانید یک بار در هفته از یک شامپوی نرم کننده و تمیز کننده (ترکیبی) استفاده کنید یا به صورت جدا جدا اما همزمان از یک شامپوی تمیز کننده معمولی و یک نرم کننده مو که معمولا زیاد کف نمی کند استفاده کنید.

یک آرایشگر سرشناس می گوید: تنها از هر چند وقت باید موها را شامپو زد و چربی سر برای موهایتان مفید است. بسیاری از افراد از روغن های طبیعی برای موهایشان استفاده می کنند. آنها موهای خود را آموزش نمی دهند چون احساس می کنند به روغن ها و محصولات بهداشتی نیازمند هستند.

آیا آموزش مو می تواند برای موهای نازک هم عملی باشد؟

متخصصان معتقد هستند که کسانی که موهای موجدار تا لخت و نازک  تا متوسط دارند  در واقع باید بیشتر از شامپو استفاده کنند. پس در واقع باید شامپویی استفاده شود که بدون خشک کردن کف سر موها را تمیز نماید.

می توانید شامپوی را امتحان کنید که حاوی ذغال است تا موهایتان را لخت و تمیز نگه دارد بدون اینکه آن را خشک کند. به دنبال آن یم تواندی از یک نرم کننده رطوبت رسان استفاده کنید. همیشه به خاطر داشته باشید که نرم کننده هیچ گاه نباید به کف سر خورده شود چرا که در این صورت چربی در کف سر خیلی سریعتر ایجاد میشود.

اگر موهای نازک دارید یا موهایی که در حال نازک تر شدن هستند می توانید با یک روغن طبیعی کاری کنید که وزی آن گرفته شود. پیشنهاد میشود دوبار در فهته موهای خود را با آب سرد بشویید و از استفاده از محصولات مراقبتی و بهداشتی و حالت دهنده مو که حاوی چربی زیاد هستند اجتناب کنید.

در مورد استفاده از سشوار چطور

اگر استفاده از شامپو را متوقف کرده اید و همچنین می خواهید از ایجاد چربی اضافه در کف سر خود اجتناب کنید پیشنهاد میشوند تا جایی که می توانید استفاده از سشوار و اتوهای مو را نیز به حداقل برسانید. گرما تولید چربی می کند بنابراین اگر گرما به کف سر شما برسد می تواند خود یک محرک باشد.

اما اگر اصولا از سشوار برای حالت دادن به موهای خود استفاده می کنید سعی کنید از یک شامپوی خشک استفاده کنید تا بتواند فواصل شستشو را بیشتر و بیشتر کنید و بتوانید موهای خود را حجیم تر نشان دهید.

همچنین می خواهید مطمئن شوید که به موقع و درست از شامپوی خشک خود استفاده می کنید: زمانی از آن استفاده کنید که هنوزموهای شما تمیز است یعنی هر دو روز یا سه روز یکبار. اگر صبر کنید تا موهایتان کاملا چرب شوداستفاده از این شامپو نتیجه خوبی برایتان نخواهد داشت.

همچنین شامپوهایی خشکی وجود دارند که مخصوصا برای افرادی با موهای فر طراحی شده اند و معمولا حاوی عصاره سیب یا سرکه هستند.

شامپوی های خشک نباید به ریشه های مو زده شوند. فقط آنها را بر روی موهایتان اسپری کرده و ماساژ دهید. ازاین شامپوها زمانی که احساس می کنید کف سر یا منطقه تاج مو چرب شده است می توانید در فواصل حمان رفتن و شستن موها استفاده کنید.

و به یاد داشته باشید که شامپوی خشک در واقع نمی تواند جایگزینی برای شامپوهای سنتی باشد (بالاخره از هر چند وقت باید دوباره موهای خود را بشویید).

آموز دادن مو و رنگ مو

از آنجایی که موهای رنگ شده تمایل بیشتری به خشکی دارند پیشنهاد میشود کسانی که موهایشان را رنگ کرده اند روزانه و یک تند تند موهای خود را شامپو نزنند. اغلب زنانی که موهایشان را رنگ کرده اند خود به خود سعی می کنند کمتر از شامپو استفاده کنند تا رنگ موهایشان مدت زمان بیشتری باقی بماند.

من پیشنهاد می کنم از یک سیستم فاقد سولفات استفاده کنید مثل شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده. این شامپوها معمولا حاوی فعال کننده های ترمیم کراتین هستند که مواد مغذی را به کف سر رسانده و در ضمن اینکه رنگ مو را ثابت و براق نگه می دارد به ترمیم موها نیز کمک می کند.

 حرف آخر

مشخص است که “آموزش مو” به درد همه نمی خورد. اما خوشبختانه راههایی وجود دارند که می توان چربی مو را بدون آسیب رساندن به آن و خشک شدن تارهایش در کنترل گرفت. تنها کاری که باید کرد این است که یک عادت برای مو ایجاد کرد و مصولاتی را یافت که مطابق با نیازهای فردی شما باشند.

اگر معتقد هستید که چربی موهای شما می تواند به خاطر مساول سلامتی یا هورمونی باشد قبل از اتخاذ یک عادت جدید یا امتحان کردن محصولات تازه با یک پزشک عمومی و یا متخصص پوست مشورت کنید.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

کولونوسکوپی چیست؟

س اکتبر 6 , 2020
در طول یک کلونوسگوپی، پزشک شما به دنبال ناهنجاری های […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است