چگونه باید نوازدان را با غذاهای جامد آشنا کرد

چگونه باید نوازدان را با غذاهای جامد آشنا کرد

نوزاد شما خوردن شما را نگاه می کند و به نظر می رسد که قصد دارد این کارتان را تقلید نماید. او دهانش را باز می کند و می خواهد غذای شما را برباید. آیا این همان زمانی است که باید دادن غذاهای جامد را شروع کنید؟

اگر کودک شما بین 4 تا 6 ماهه است، می تواند سر خود را راست بالا نگه دارد و می تواند به صورت مستقل بر روی یک صندلی بلند بنشیند در این صورت آماده امتحان کردن خوردن است. (اگر تا به حال از شیر مادر تغذیه می کرده است از پزشک خود بپرسید شاید بهتر باشد تا 6 ماه تمام صبر کنید دلیلش این است که تا آن زمان شیر همه مواد مورد نیاز کودک را دارا می باشد. )

اگر بار اول با یک قاشق چای خوری امتحان کردید و غذا از دهانش بیرون چکید شاید بخواهید این کار را چند هفته دیگر دوباره امتحان کنید. نوزادان با یک رفلکسی به دنیا می آیند که  زمانی که چیزی در دهانشان گذاشته میشود آن را با زبان بیرون می ریزند. با گذشت زمان این واکنش از بین می رود.

چه غذایی به عنوان اولین غذا بهتر است؟

اغلب نوزادان اولین غذای جامد خود را از چیزی تجربه می کنند که بتوان آن را با قاشق داد. وقتی گفته میشود جامد شاید متوجه نشوید که اولین غذاهای جامد بسیار روان و رقیق باید باشند.

بیشتر والدین سرلاکهای مخصوص نوزادان (برنج یا جو) را برای نوزادان خود انتخاب می کنند. از سرلاکهای غنی شده با آهن استفاده کنید چرا که در این مرحله در رشد کودک برای سالم ماندن نیاز به آهن دارد.

برای این کار می توانید پودر سرلاک را با شیر خشک یا شیر مادر مخلوط کنید. با گذشت زمان او قادر خواهد بود چیزهای غلیظ تری را بپذیرد در این زمان میتوانید کمی مایعات بیافزایید. 

هیچ قانونی وجود ندارد مبنی بر اینکه نوزادان باید قبل از هر غذای دیگری سرلاک بخورند. برخی از پزشکان پوره سبزیجات را به عنوان غذای ایده آل پیشنهاد می دهند. برخی دیگر معتقدند میوه های پوره شده بهترین گزینه هستند. بهتر است از توصیه های پزشک کودکتان پیروی کنید و در مورد آلرژی یا هر مورد دیگری که شما را نگران می کند با او صحبت کنید. در صورتی که پزشک دسترسی ندارید می توانید از غذاهایی که گفته شد هر یک را که فکر می کنید ایده آل است تهیه نمایید.

در طول یک دوره زمانی کوتاه کودک شما غذاهای بسیار متفاوتی را امتحان خواهد کرد بنابراین در بلند مدت چیزی را از دست نخواهد داد. بعد از چند ماه کودکتان سرلاک، غلات، سبزیجات، میوه ها، گوشتها، ماهی، زرده تحم مرغ و فرآورده های لنبی مثل ماست و پنیر را خواهد خورد.

وقت غذا را به یک زمان خاص تبدیل کنید

زمانی که اولین ذره غذا را به کودک می دهید تنها نیمی از قاشق مخصوص کودک را پر کنید. حتما لبخند بزنید و زمانی که به کودک خود غذا می دهید با او صحبت کنید و به او بگویید که دارید چه کاری انجام می دهید تا او بداند که باید از خوردن غذاهای جامد لذت ببرد. این کار را برای او به یک ماجراجویی هیجان انگیز تبدیل کنید.

زمانی که کودک بسیار گرسنه است ممکن است طعم های جدید و غذا خوردن با قاشق را نپذیرد. در این صورت اول کمی به او شیر خودتان یا شیر خشک بدهید تا کمی از گرسنگی او بکاهید. سپس دادن غذای جامد را امتحان کنید.

ممکن است بخواهید به او زمانی غذا بدهید که بقیه خانواده هم دور سفره هستند تا به او بفهانید که او هم عضوی از یک گروه است. مزیت این کار این است که عادات خوب را از اعضای خانواده می آموزد مثلا بین لقمه ها کمی صبر کند و زمانی که سیر میشود دست از غذا خوردن بردارد.

مواظب حساسیت کودک خود باشید

برای خاطر امنیت، هر بار فقط یک ماده جدید و به مقدار کم به غذای کودک بیافزایید. در هر بار که ماده جدیدی اضافه کردید 3 تا 5 روز صبر کنید و سپس ماده غذایی جدید بیافزایید. در این صورت اگر کودک واکنش بدی نشان داد مثل راش پوستی، معده درد یا حساسیت غذایی، راحت تر می توانید حدس بزنید که چه غذایی عامل آن بوده است.

سعی کنید غذاهای جدید را در طول روز امتحان کنید تا بتوانید مراقب واکنش او بعد ازخوردن باشید. این قانون برای همه کودکان کاربرد دارد نه تنها برای کودکانی که در خانواده ای با سابقه آلرژی به دنیا آمده اند.

غذاهایی هستند که احتمال داشتن آلرژی به آنها در کودکان بیشتر است مثل بادام زمینی، تخم مرغ و ماهی.

در گذشته توصیه میشد این غذاها به نوزادان داده نشود اما تحقیقات جدید این تفکر را نغییر داده است. امروزه والدین می توانند به کودکان تخم مرغ، بادام زمینی، بادام درختی (به صورت کره)، گندم، ماهی و دیگر غذاها را که به عنوان آلرژی زا شناخته میشوند به کودکان 4 تا 6 ماهه خود بدهند.

اگر در خانواده سابقه آلرژی به ماده غذایی خاصی دارید برای معرفی این ماده غذایی به کودک خود از توصیه های پزشک پیروی کنید.

چقدر باید به کودک خود غذا بدهید؟

در ابتدا، ممکن است کودک تنها یک یا دو قاشق تمایل به خوردن داشته باشد. همین کافی است. او هنوز بیشتر کالری خود را از شیر دیافت می دارد. حتی یک ذره غذای جامد هم برای شروع خوب است. به یاد داشته باشید او هنوز تازه می خواهد به ایده غذای جامد عادت کند. او مواد غذایی مورد نیاز خود را از شیر دریافت می دارد. زمانی که به سن 9 تا 12 سالگی می رسد می تواند در روز علاوه بر شیر مادر یا شیر خشک سه وعده غذای جامد بخورد.

از کجا باید بفهمید که او سیر شده است؟ زمانی که وقتی قاشق را به دهان او نزدیک کردید و او سرش را چرخاند و قاشق را کنار زد، به جای خوردن غذا شروع کرد به بازی کردن با آن یا حتی اگر آن را ریخت یعنی سیر شده است. نوزادان به ندرت پرخوری می کنند. اگر او به شما نشان داد که دیگر سیر شده است در دادن غذا به او اصرار نکنید.

چه موقع می توان غذاهای لقمه ای را امتحان کرد؟

زمانی که کودک توانست لقمه را خود به دست بگیرد و در دهان ببرد می تواند فینگر فودها (غذاهای لقمه ای) را امتحان نماید. مطمئن شوید که هر آنچه را که در دهان می گذارد نرم و کوچک باشد. انتخابهای خوب عبارتند از تکه هایی از موزهای کاملا رسیده، سیب زمینی کاملا پخته شده، کراکر های مخصوص نوزادان که در دهان آب میشوند و نخود فرنگی پخته شده. اگر به او میوه می دهید اول آنها را پوست کرده و بپزید. در غیر این صورت کودک فقط آنها را در دهانش خورد کرده و به بیرون می ریزد.

دادن یک سیب کامل یا یک دونات کامل یا هر غذای سخت دیگری به کودک می تواند بسیار خطرناک باشد. می توانید این گونه غذاهای سخت را در بلندر خورد کرده و یا رنده کنید و در دهان کودک بگذارید تا او هم بدن اینکه در معرض خطر قرار بگیرد از بافت و طعم این غذاها لذت ببرند.

غذاهایی که باید از آنها اجتناب شود

غذاهایی وجود دارند که شما هیچ گاه نباید به یک کودک بدهید.

شیر گاو. شیر خشک یا شیر مادر حاوی ترکیب درستی از ویتامین ها، مواد کغذی و چربی هایی هستند که برای رشد نوزاد مناسب هستند و شیر گاو حاوی آنها نیست. همچنین کودکان زیر یک سال نمی توانند شیر گاو را به خوبی هضم کنند که سبب معده درد و مشکلات کلیوی میشود. دیگر فرآورده های لبنی مثل پنیر و ماست را می توان به صورت گهگاهی استفاده کرد.

عسل. زیر یک سال از دادن عسل به کودک خود اجتناب نمایید. برخی از پرشکان حتی معتقدند تا دو سال. می تواند سبب مسمومیت بوتولیسم در آنها شود.

خطر خفگی: نوزادان نمی توانند غذاها را بجوند و ممکن است با غذاهایی که گرد و سخت هستند یا غذاهایی که پوسته دارند به راحتی خفه شوند. هیچ گاه به کودک انگور را به صورت کامل، تکه های سیب، تکه های هات داگ، فندق، پاپ کورن یا میوه با پوست ندهید.

کلمات کلیدی: شیر خشک، شیر مادر، غذاهای جامد، آلرژی

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

هفت غذا که به سلامت استخوانها کمک می کند

پ مه 21 , 2020
یک ساختار سالم اسکلتی برای کمک به ما برای درست انجام دادن هر کاری حیاتی است. برای دندانهایمان، انگشتان پا، ستون فقرات، پاها و بازوها تا استخوانهایی که جمجمه ما را می سازند، ما برای انجام وظایف روزمره خود، برای انجام هر کاری که نیاز به قدرت دارد به آنها […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع