دختر به زن

بلوغ در دختران از سن 9 تا 13 سالگي شروع ميشود. مي تواند زودتر يا ديرتر باشد. به خاطر هورمونهايي نظير استروژن شما توجه تغيراتي همانند بزرگتر شدن سينه ها و ايجاد منحني هاي جديدي كه بدنتان را شكل مي دهند ميشويد. متوجه خواهيد شد كه قدتان دارد بلندتر ميشود و عاقبت عادت ماهانه ميشويد.

بلوغ در من چگونه آغاز ميشود

بلوغ در دختران از سن 9 تا 13 سالگي شروع ميشود. مي تواند زودتر يا ديرتر باشد. به خاطر هورمونهايي نظير استروژن شما توجه تغيراتي همانند بزرگتر شدن سينه ها و ايجاد منحني هاي جديدي كه بدنتان را شكل مي دهند ميشويد. متوجه خواهيد شد كه قدتان دارد بلندتر ميشود و عاقبت عادت ماهانه ميشويد.

با موهاي جديد بدن چه بايد كرد

ممكن است متوجه شويد كه موهايي در جاهايي روييده است كه قبل هرگز وجود نداشته اند مثل زير بازوها و روي پاها و در اطراف منطقه بيكيني. اغلب با موهاي نازك و روشن شروع شده و رفته رفته زخيم تر و تيره تر ميشوند. اين موها طبيعي بوده اما برخي از دختران از ظاهر آنها خوششان نمي آيد. اگر مي خواهيد از شر آنها خلاص شويد از مادر يا يكي از دوستهاي دختر خود بخواهيد آنها را به روشي ايمن اصلاح نمايد.

چه مقدار ديگر قد مي كشم

در طول بلوغ همچنان كه بدنتان تغيير مي كند رشد هم مي كند و گاها رشد بسيار سريع اتفاق مي افتد. اين مرحله “بلوغ جنسي” ناميده ميشود. در طول اين زمان ممكن است حتي تا 10 سانتي متر هم در سال افزايش قد داشته باشيد. بلوغ جنسي معمولا از سن 9 تا 11 سالگي در دخترها شروع ميشود. اغلب دختران تا سن 18 سالگي به رشد كامل قدي خود رسيده اند. اما همانند هر چيز ديگري در بلوغ، شما هم ممكن است كند تر يا سريعتر از چيزهايي كه گفته شد رشد داشته باشيد.

چه زماني واقعا نياز به پوشيدن سوتين داريد

ممكن است از داشتن سينه كاملا هيجان زده شده يا دستپاچه و سردرگم شويد. به هر صورت پوشيدن سوتين يا نيم تنه مي تواند به شما كمك كند احساس راحتي بيشتري داشته باشيد. از مادر خود بخواهيد در خريد يكي از آنها به شما كمك نمايد. و اگر يكي از سينه هايتان كوچكتر از ديگري بود جاي نگراني نيست. اين طبيعي است و سايز شما با گذر زمان متوازن ميشود. همچنين ممكن است متوجه تغييراتي در اندازه و رنگ نوك سينه شويد كه اين نيز طبيعي است.

چه اتفاقي براي پوست من مي افتد

زدن جوش بسيار طبيعي است- در حدود 85 تا 90 درصد همه كودكان به آن مبتلا ميشوند. آكنه ساده مي توان اولين نشانه بلوغ باشد. ممكن است بر روي صورت، زير چانه يا پشتتان دچار آكنه شويد. در طول بلوغ غدد چربي شما فعاليت بيشتري داشته و موجب آكنه ميشود. استرس، پريود شدن و استفاده از محصولات آرايشي كه پايه روغني دارند ممكن است جوشها را بدتر نمايد. آنها را دستكاري نكنيد. در عوض پوست خود را تميز نگه داشته و از توصيه هاي پزشكي براي درمان آنها استفاده نماييد. خبرهاي خوب؟ آكنه معمولا در پايان بلوغ خود به خود از بين مي رود.

چرا اين قدر عرق مي كنم؟

اگر متوجه شده باشيد بيشتر از قبل عرق مي كنيد، شما تنها نيستيد. در طول بلوغ 2 ميليون از 4 ميليون غذذ عرق شما به صورت ناگهاني شروع به فعاليت بيشتر مي نمايند. بنابراين معمولا در زير بغلهاي خود- در زماني كه عصبي هستيد و همچنين در روزهاي گرم عرق بيشتري ميكنيد. و همچنين احتمالا متوجه شده ايد كه اين عرق كمي هم بو مي دهد. همه اينها طبيعي است. اما اگر نگران بوي بد هستيد سعي كنيد هر روز دوش بگيريد و يا از اسپري هاي خوشبو كننده استفاده كنيد.

ترشحاتي كه بر روي لباس زير ديده ميشود چيست؟

زماني كه بلوغ شروع ميشود، اغلب دختران متوجه ترشحات واژينال ميشوند. مشاهده لكه هاي سفيد يا زرد رنگ بر روي لباس زير طبيعي است. اين مايع به تميز و مرطوب نگه داشتن واژن شما كمك مي نمايد. اما اگر متوجه خارش شديد يا يوي بد يا ناراحتي در اطراف واژن خود شديد با مادر يا پرستار خود صحبت نماييد. اينها مي تواند نشانه اي از يك عفونت باشد.

چرا احساس مي كنم چاق تر شده ام

چربي معمولا در بدن دخترها بيشتر از بدن پسرها است. و در طول بلوغ ممكن است متوجه شده باشيد كه بدنتان چاق تر از قبل شده است. در ابتدا به نظر مي رسد كه همه اين چربيها در شكم جمع شده اند. اما با پيش رفتن در طول بلوغ به منحني هايي در بدن شما تبديل ميشوند. كمرتان باريك تر شده و باسن و ران ها انحناي بيشتري به كمر مي دهند.

زماني كه پريود شدم چه كاري بايد انجام دهم؟

پريود شدن شما معمولا در اطراف همان سني است كه خواهر بزرگتر يا مادر شما شده اند. مي تواند در سني بين 9 تا 16 سالگي باشد. اگر رشد طبيعي داشته ايد نيازي نيست كه نگران باشيد كه مثلا چرا دوستانتان زودتر از شما پريود شده اند. اما در حالي كه منتظر شروع آن هستيد مي توانيد چند تا نوار بهداشتي يا يك لباس زير اضافه با خود به همراه داشته باشيد. در مورد نحوه استفاده از آنها از مادر و يا يكي از دوستان خود سوال كنيد. مي توانيد اندازها و مدلهاي مختلف نوار بهداشتي را امتحان كنيد.

در تنفس من چه اتفاقي افتاده است

هورمونهاي اضافه در بدنتان در طول بلوغ مي تواند سبب مشكلاتي در دهانتان شود. لثه ها حساس تر شده و ممكن است ملتهب شده باشند. استفاده از مسواك، نخ دندان و مراجعه مرتب به دندان پزشك بسيار اهميت دارد. مراقبتهاي مرتب مانع از بوي بد دهان، بيماريهاي لثه و ديگر مشكلات دهان ميشود.

چه زماني مي توانم نامزد داشته باشم

هيچ زمان مشخصي براي نامزد كردن وجود ندارد. اينكه چه زماني براي اين كار آماده هستيد به خودتان و والدينتان بستگي دارد. نبايد نامزد كنيد صرفا چون دوستانتان اين كار را كرده اند. حتي اگر كسي را دوست داريد، بايد قبل از نامزد كردن سعي كنيد او را به خوبي بشناسيد. مي توانيد با صحبت كردن پشت تلفن يا پيام دادن شروع كنيد. يا مي توانيد با گروهي از دوستان خود به سينما يا مركز خريد برويد.

چرا من شبيه به مدلها يا هنرپيشه ها نيستم

ممكن است فكر كنيد كه پاهايتان بيش از اندازه لاغر و يا شكمتان بيش از اندازه چاق است. اين بسيار طبيعي است- اغلب ما از قسمتهايي از بدن خود خوشمان نمي آيد. اما بدن ها شكل و ا ندازه هاي مختلفي دارند. بنابراين اگر دقيقا شبيه به مدلهايي كه در مجلات مد مي بينيد نيستيد نگران نباشيد. عيوب آنها توسط آرايشگران حرفه اي و تكنيكهاي عكاسي برطرف شده است. در عوض سعي كنيد با ورزش كردن و تغذيه مناسب وزن خود را در محدوده سالم نگه داريد.

آيا مطمئن هستيد اين تغييرات طبيعي هستند؟

بلوغ مي تواند هيجان انگيز باشد اما در عين حال شما را بترساند. ممكن است همه نوع احساسي با تغييرات بدن خود داشته باشيد. همچنين ممكن است سوالات زيادي در ذهن داشته باشيد. اما به خاطر داشته باشيد، اين طبيعي است و همه از اين مرحله گذر مي كنند. بنابراين مضطرب نباشيد و در مورد آن با مادر، خواهر بزرگتر و يا دوستان خود صحبت كنيد. متعجب خواهيد شد وقتي مي بينيد كه آنها نيز همان افكار يا سوالات شما را داشته اند.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Next Post

سندرم رت

ج اکتبر 25 , 2019
سندروم رت يك اختلال ژنتيكي نادر است كه بر رشد مغز تاثير ميگذارد و به ناتوانايي هاي شديد مغزي و فيزيكي منجر مي گردد.
سندرم رت

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع