اختلالات زبان و گفتار در کودکان

کودکان با توانایی یادگیری یک زبان به دنیا می آیند اما نیاز به یادگیری زبان یا زبان هایی را دارند که خانواده و محیط از آن استفاده می کنند. یادگیری یک زبان زمان می برد و سرعت هر کودکی در مهارت پیدا کردن و گذر کردن از موانع یادگیری زبان و گفتار متفاوت است. عموما کودکان در حال رشد ممکن است در تلفظ برخی از آواها، کلمات و جملات در زمان یادگیری مشکل داشته باشند. با این وجود، اغلب کودکان می توانند تا سن پنج سالگی به راحتی از زبان استفاده کنند.

کمک به کودکان در یادگیری زبان

والدین و پرستاران کودک مهمترین معلمان کودک در سالهای اولیه رشد کودک هستند. کودکان با گوش دادن به گفتار دیگر و تمرین کردن زبان را یاد می گیرند. حتی نوپایان نیز متوجه تکرار و پاسخ دیگران به صداها و آواهایی که آنها تولید می کنند میشوند. زبان و مغز کودکان اگر کلمات مختلف و متنوعی را بشنود می تواند قوی تر شود. والدین می توانند به شیوه های مختلفی در یادگیری زبان کودکان کمک نمایند از جمله:

 • واکنش نشان دادن به اولین صداها و حرکات بدن که یک کودک تولید می کنند.
 • تکرار کردن آنچه که کودک می گوید و افزودن چیزی و اصلاح کردن آن.
 • حرف زدن در مورد چیزهایی که کودک می بیند.
 • سوال پرسیدن و گوش دادن به پاسخ ها.
 • نگاه کردن یا خواندن کتاب.
 • گفتن داستان.
 • خواندن آوازها و ترانه های ریتم دار.

ابن کارها را می توان هم در حین بازی و هم در طول انجام کارهای روزمره انجام داد.

آیا می دانستید؟

برخی از زبانها بیشتر دیداری هستند تا گفتاری. در زبان اشاره آمریکا از علائم بصری از جمله حرکات دست، بیان احساسات با صورت و حرکات بدن برای برقراری بدن استفاده شده است.

اگر به هر دلیلی نگران گفتار کودکتان بودید چه باید بکنید

برخی از کودکان با درک و سخن گفتن مشکل داشته و نیاز به کمک دارند.  آنها ممکن است نتوانند بر مشکلات زبان آموزی همزمان با دیگر کودکان غلبه کنند و همین می تواند نشانه ای از یک تاخیر یا اختلال در زبان یا گفتار باشد.

رشد زبانی قسمتهای مختلفی دارد و کودک ممکن است در یک یا چند قسمت مشکل داشته باشد:

 • درک آنچه که دیگران می گویند (زبان درک). که می تواند به خاطر موارد زیر باشد:
 • نشنیدن کلمات (ناشنوایی)
 • متوجه نشدن معنای کلمات
 • در میان گذاشتن افکار با استفاده از زبان (زبان بیان). علت آن می تواند موارد زیر باشد:
 • ندانستن کلماتی که باید استفاده شود
 • عدم توانایی در کنار هم قرار دادن کلمات
 • دانستن کلمات و نحوه استفاده از آنها اما ناتوانی در بیان آنها

اختلالات زبان و گفتار می توانند با هم دیگر اتفاق افتاده و یا به تنهایی باشد. نمونه هایی از مشکلات در رشد زبان و گفتار عبارتند از:

 • اختلالات گفتار
 • مشکل در ساختن کلمات یا صداها به درستی
 • مشکل در ایجاد جریان روان کلمات یا جملات مثل لکنت زبان
 • تاخیر زبانی- رشد توانایی درک یا صحبت کردن کندتر از آنچه متداول است اتفاق می افتد
 • اختلالات زبانی
 • زبان پریشی (مشکل در درک یا گفتن قسمتهایی از زیان به خاطر یک جراحت مغزی و یا نحوه عملکرد مغز).
 • اختلال پردازش شنوایی (مشکل در درک معنای صداهایی که گوش به مغز ارسال می نماید)

اختلالات زبان یا گفتار ممکن است با دیگر اختلالات زبانی اتفاق بیافتد که بر خواندن و نوشتن تاثیر می گذارد. کودکان مبتلا به اختلالات زبانی ممکن اس از این که نمی فهمند دیگران چه می گویند و یا اینکه دیگران نمی فهمند آنها چه می گویند ناامید شده و کلا از صحبت کردن عقب نشینی کنند. اختلالات زبانی گفتاری همچنین ممکن است همزمان با اختلالات رفتاری و عاطفی مثل اضطراب یا اختلال بیش فعالی نقص در تمرکز (ADHD) وجود داشته باشند. کودکان مبتلا به ناتوانایی های رشدی از جمله اختلال طیف اوتیسم نیز می تواند مشکلاتی در زبان و گفتار ایجاد نماید. ترکیب این چالش ها می تواند موفقیت این کودکان را در مدرسه دچار مشکل نماید. تشخیص درست اختلال کودک حیاتی است تا کودک بتواند کمک درست و مناسب را دریافت دارد.

تشخیص مشکلات مربوط به زبان و گفتار

اگر کودک مشکلی در رشد زبان یا گفتار دارد برای ارزیابی او با یک پزشک مشورت کنید. اولین و مهمترین گام باید بفهمید که آیا کودک مشکل شنوایی دارد یا خیر. اگر کودک دچار نانشوایی در یک گوش یا ضعیف شنوایی نسبی داشته باشد تشخیص آن بسیار مشکل است چرا که به این معنا است که می تواند برخی از اصوات را بشوند اما برخی دیگر را نه.

یک متخصص گو ش و حلق و بینی می تواند ارزیابی دقیقی را برای تعیین نوع مشکل زبان و گفتار در کودک انجام دهد.

روی هم رفته یادگیری بیش از یک زبان نمی تواند اختلالات زبانی ایجاد کند اما این کودکان دقیقا از پروسه کودکان یک زبانه پیروی نمی کنند. رشد توانایی درک و سخن گفتن به دو زبان به میزانی که هر دو زبان با کودک تمرین میشود و نوع تمرین بستگی دارد. اگر کودکی که بیش از یک زبان را می آموزد مشکل در رشد زبانی داشت ممکن است نیاز به ارزیابی دقیق تر توسط یک متخصص باشد که از رشد مهارتها در بیش از یک زبان متبحر باشد.

درمان اختلالات زبان و گفتار و تاخیر

کودکان با مشکلات زبانی اغلب نیاز به کمک بیشتر و دستور العملهای خاص دارند. آسیب شناسان زبان و گفتار می توانند با کودکان و والدین آنها و پرستارانشان و معلم به صورت مستقیم کار کنند.

در سنی که کودک می خواهد به مدرسه برود مدارس خود می توانند اختلالات زبان و گفتار کودک را بررسی نمایند و ببینند آیا کودک نیاز به مداخله دارد یا خیر. اگر دغدغه های دیگری در رابطه با مشکلات شنوایی، رفتاری و یا عاطفی وجود داشته باشد ارزیابی توسط متخصصان مجرب ضروری می باشد. والدین، پزشکان و مدرسه می توانند برای پیدا کردن دلیل مشکل و درمان مناسب آن با یکدیگر همکاری نمایند.

آنچه که همه والدین باید بدانند

کودکان با ناتوانایی های خاص یادگیری از جکله اختلالات زبان و گفتار مشمول خدمات  خاص آموزشی در مدرسه هستند.

نقش پزشکان و متخصصان

پزشکان و متخصصان می توانند نقش مهمی در همکاری با مدارس در کمک به کودکی با اختلالات زبانی و گفتاری یا دیگر ناتوانایی ها و دریافت خدمات خاصی که به آنها نیاز دارند داشته باشند.

کلمات کلیدی: اختلات گفتار و زبان، کودک، زبان پریشی، مشکل شنوایی

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آیا رابطه ای میان ویتامین D و درد مفاصل وجود دارد؟

دوشنبه 24 شهریور 1399
ویتامین D و سلامت شما ویتامین D به دلیل خوبی […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است