سندروم کوید یا سندروم همدردی بارداری

ولی آنچه که شاید برای شما جالب باشد این است که شریک شما نیز ممکن است احساسات متفاوتی نسبت به قبل داشته باشد. اگر آنها احساساتی چیزی بیش از یک همدردی ساده دارند شاید دچار چیزی به نام سندروم کوید شده باشند.

در انتظار به دنیا آمدن کودکی هستید؟ بسیار هیجان و کمی هم استرس دارید. همه وقت خود را برای آماده شدن و برنامه ریزی برای این عضو جدید هستید. با رشد کودک شما هم دچار تغییرات فیزیکی بسیاری میشوید.

ولی آنچه که شاید برای شما جالب باشد این است که شریک شما نیز ممکن است احساسات متفاوتی نسبت به قبل داشته باشد. اگر آنها احساساتی چیزی بیش از یک همدردی ساده دارند شاید دچار چیزی به نام سندروم کوید شده باشند.

از خود می پرسید کوید دیگر چیست؟ خوب باور کنید یا نکنید به وجود آمدن آن در شوهر ما می تواند بسیار رایج باشد حتی اگر خود از آن بی اطلاع باشد. در زیر هر آنچه که باید با نزدکی شدن تولد فرزندتان برای خود و همسرتان انتظار داشته باشید ذکر شده است.

نگاهی دقیق تر به سندروم کوید

سندورم کوید برای اولین بار توسط یک مردم شناس فرانسوی به نام ادوارد برنت تیلور در ستا 1865 شناخته شد. به بیان دیگر این بیماری به تازگی شناخته شده است.

تیلور مشاهده کرد که مردان در جوامع اولیه از درد همسرشان در طول زایمان یا حتی شیر دادن بعد از تولد نوزاد تقلید می کنند.

سندروم همدردی بارداری
سندروم کوید یا سندروم همدردی بارداری

تحقیقات بیشتر نشان داد که مردان ممکن است در طول بارداری همسرشان علائم مشابه بارداری داشته باشند. تیلور این علائم را به همدردی نسبت داد که در پاسخ به پریشانی دیگران ظاهر میشود.

زمانی که همسرتان دچار سندروم کوید میشود خود متوجه نمیشود که علائم را که تجربه می کند زوانی است یا فیزیکی. آنها به دنبال کمک پزشکی بر می آیند و اگر بشنوند که در واقع هیچ مشکلی ندارد این امر نه تنها از از استرس آنها چیزی کم نمی کند بلکه به شرایط وخیم آنها می افزاید.

در این جا یک چیزی وجود دارد: سندروم کوید. سندروم کوید یک بیماری یا مشکل روانی رسمی شناخته نمیشود با این وجود تحقیات نشان می دهد که یک پدیده نسبتا رایج است.

بنابراین، پزشک همسر شما احتمالا نتوانسته است مشکل را تشخیص دهد. و از آنجایی که نامی از این بیماری در راهنمای آماری و تشخیصی اختلالات ذهنی (DSM-5) نیز ثبت نشده است، اگر همسرتان چنین چیزی را تجربه می کند بنابراین به نظر می رسد جنبه واقعی ندارد.

علائم سندروم کوید

احتمالا دیده اید که برخی از زنان در طول بارداری دچار افزایش وزن یا بیشتر شدن اشتها میشوند. کسانی که به سندروم کوید می شوند علاوه بر این علائم دچار علائم دیگر بارداری هم میشوند.

آنچه که فردی مبتلا به سندروم کوید تجربه می کند ممکن است کاملا به علائم فردی دیگر مبتلا به این بیماری متفاوت باشد – درست شبیه به علائم بارداری که در هر کسی می تواند متفاوت باشد.

علائم را می توان به دو دسته ماهیتا فیزیکی یا ماهیتا روانی تقسیم کرد. و باید توجه داشته که یک تفاوت اساسی میان سندروم کوید و توهمات بارداری وجود دارد: در کوید فرد ممکن است علائم بارداری را احساس کند ولی بر این باور نیست که حقیقتا باردار است.

علائم روانی عبارتند از:

 • اضطراب
 • افسردگی
 • مشکل در به خواب رفتن
 • بی قراری
 • کاهش تمایل به رابطه جنسی/ تغییرات دیگر در شهوت جنسی

علائم فیزیکی عبارتند از:

حالت تهوع، استفراغ و سوزش معده

 • دل درد یا نفخ شکم
 • تغییرات در اشتها
 • انقباظات عضلانی در پا
 • درد پشت
 • سوزش محل ادرار
 • افزایش یا کاهش وزن
 • بزرگ شدن شکم

دندان درد نیز یکی دیگر از علائم رایج است و در 43 درصد موارد بیماری افراد دچار آن میشوند. در واقع در تحقیقاتی اخیرا توضیح داده شده است که اگر مردی از دندان درد شکایت داشت و علائم فیزیکی دیگری مشابه علائم فهرست شده در بالا را بروز می داد به احتمال قوی دچار سندورم کوید شده است.

ظهور سندورم کوید

علائم مربوط به سندروم کوید یا سندروم همدردی بارداری در مرد اغلب در سه ماهه اول بارداری همسر ظهور می کند. اگر خوب فکر کنید می بینید که در سه ماهه اول عموما حالت تهوع، خستگی مفرط و و دیگر علائم ناخوشایند فیزیکی بارداری را تجربه می کنید.

جالب اینجاست که سه ماهه دوم تلویحا “دوره ماه عسل” نامیده میشود زیرا عموما خانم ها احساس بهتری در این دوره دارند. مردان مبتلا به سندروم کوید نیز معمولا حال بهتری در این دوره دارند.

علائم سندروم کوید

دوباره شما اطلاعات دقیقی د رمورد بارداری روانی در متون و یا مقالات پزشکی نخواهید یافت. دلیلش این است که سندورم کوید بیشتر توسط مردم شناسان و جامعه  شناسان مورد بررسی قرار گرفته است تا پزشکان.

دلیل آن چیست؟ خوب به نظر می رسد که این علائم فیزیکی و روانی عمدتا در واکنش به شرایط اجتماعی (در این مورد بارداری همسر) و فرهنگ ایجاد شده باشد.

محققان ایده همدردی با یک همسر باردار را علت اصلی آن می دانند. توجه داشته باشید که اطلاعات زیادی در مورد اینکه آیا این سندروم در زنان مزدوج همجنس هم وجود دارد یا خیر وجود ندارد. این فرضیه به نظر درست می رسد که اگر کوید ریشه در همدردی دارد پس می تواند در هر دو جنسیت یعنی برای زوج های هم جنس هم مصداق داشته باشد.

اضطراب یکی دیگر از عوامل کمک کننده به این مشکل است. هر چه اضطراب بالاتر باشد علائم سندورم افزایش می یابد. برای اولین بار پدر شدن می تواند یک احتمال ممکن باشد که به نوبه خود به افزایش سطح استرس کمک می کند.

تحقیقات در مورد سندروم کوید

تحقیقات نشان می دهد که احتمالا ایجاد سندروم کوید می تواند به فرهنگ نیز ربط داشته باشد. برای مثال، موارد وجود این سندروم بسته به موقعیت جغرافیایی فرق می کند و مثلا شیوع آن در استرالیا (31 درصد)، انگلستان (25 درصد)، و هلند (72 درصد) است که البته فقط چند نمونه برای مثال ذکر شد.

در تحقیقی توضیح داده شده است که سندروم کوید د رمردانی که پیشتر ناباروری را تجربه کرده اند بیشتر دیده میشود. از 36 زوج مورد بررسی، 6 مرد علائمی داشتند که دقیقا همانند علائمی بود که همسرشان تجربه می کردند.

تحقیقات نشان می دهد که علائم در کل در سه ماهه اول بدتر، در سه ماهه دوم بهتر و دوباره در سه ماهه سوم بدتر میشود. محققان می گویند استفاده از اصطلاح “تطبیق علائم” بهتر می تواند این پدیده را توضیح دهد.

محققان دیگری این فرضیه را ارائه داده اند که علت این سندروم به خاطر حسادت به شریک باردار/ ارتباط مادری در “بحران گذرا” به وظایف والدینی او ایجاد میشود.

متاسفانه یافته ها ثابت و یکدست نیستند. و با وجود همه این اطلاعات برای یافتن علل بالقوه فیزیولوژیکی همدردی بارداری یا همان سندروم کوید نیاز به بررسی های بیشتری است.

درمان برای سندروم کوید

درمان خاصی برای سندروم کوید فهرست نشده است. چرا که خود به خود با تولد نوزاد (یا کمی پس از آن) از بین می رود. این بدان معنی نیست که شوهرتان برای کمک به درمان علائم نیاز به مراجعه به پزشک ندارد. اما از آن جایی که علائم به بارداری ربط دارند (و هنوز کاملا درک و شناخته نشده است) پس تا زمانی که بارداری همسر ادامه دارد این علائم هم کاملا از بین نمی روند.

به هر گونه علائم از جمله سوزش معده، انقباظات پا، افزایش وزن و افسردگی یا هر گونه علامت دیگری که ممکن است شوهرتان داشته باشد توجه داشته باشید. یعنی متوجه باشید که بارداری پر است از اضطراب و پیش بینی ها برای هر دو والد.

علائم سندروم کوید با اظطراب بیشتر میشود. بنابراین هر دو مراقب خودتان و مراب یکدیگر در طول این دوران باشید. این بدان معنا است که بیشتر استراحت کنید، رژیم غذایی متعادل داشته باشید، از نوشیدن بیش از اندازه الکل و مصرف مواد مخدر اجتناب کنید، مرتبا ورزش کنید و از تکنیکهای تسکین دهنده استرس مقل تنفس عمیق، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید.

کلمات کلیدی: سندروم کوید، سندروم همدردی بارداری، تطبیق علائم، مردان

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نشانگان (سندرم) ترنر

چهارشنبه 7 آبان 1399
سندرم ترنر یک اختلال ژنتیکی نادر در دختران است.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است