کنترل دیابت با کمک فناوری

نرم افزار هایی که روی تلفن های همراه هوشمند ، تبلت و کامپیوتر شما نصب می شوند و گزارشی از میزان قند خون شما یا میزان قند غذاها و میان وعده های مصرفیتان را به شما می دهند .

به دنبال ابتلا به دیابت ، شما خواهان ابزارهایی برای پیگیری غذاهایی که می خورید ، سطح قند خونتان ، میزان فعالیت فیزیکیتان و اینکه هر روز وضعیت سلامت شما چگونه است ، خواهید بود . بعضی از این ابزارها که می توانند به شما کمک کنند عبارتند از 

  • نرم افزار هایی که روی تلفن های همراه هوشمند ، تبلت و کامپیوتر شما نصب می شوند و گزارشی از میزان قند خون شما یا میزان قند غذاها و میان وعده های مصرفیتان را به شما می دهند .
  • ابزارهایی که سطح قند خون شما را هر چند دقیقه یک بار چک می کنند .
  • “پمپ های هوشمند” که به شما همان میزان انسولینی که بدنتان نیاز دارد را می دهند .
  • پیام ها ، تماس ها یا ایمیل هایی که به شما یادآوری می کنند داروهایتان را مصرف کنید .
کنترل دیابت با کمک فناوری

الگوهای قند خونتان را پیگیری کنید

اگر شما هر زمان از الگوی تغییر قند خونتان آگاه باشید ، این اطلاعات می توانند به شما و به پزشکتان در مدیریت بهتر قند خونتان کمک کنند .

برای این که اطلاعاتتان از وضعیت سلامتتان بیشتر شود ، ممکن است شما و پزشکتان از وسیله ای به نام پیگیری کننده ی مداوم قند( CGM ) استفاده کنید که می تواند در طول یک روز قند خون شما را هر پنج دقیقه تست کند . این وسیله با استفاده از دسته ای از فیبرهای بسیار ریزی که به روی پوست شما چسبانده می شوند این کار را انجام می دهد .

نتیجه ی تست این دستگاه به صورت بی سیم به یک مانیتور کوچک یا پمپ انسولین فرستاده می شود .این نتیجه ها می توانند به شما و پزشکتان کمک کنند که متوجه شوید دقیقا بعد از هر غذایی که مصرف می کنید ، زمانی که مشغول کارتان هستید ، یا زمانی که در حال خواب هستید بدن شما دارای چه میزان انرژی می باشد.” به نقل از رابرت ویگرسکی ، مدیر پزشکی دیابت مدترنیک

هر چند، یک پیگیری کننده ی مداوم قند خون ( CGM ) نمی تواند به طور کامل جایگزین روش سنتی تست قند خون شود . سازنده ی این دستگاه می گوید که شما حداقل هر 12 ساعت یک بار نیاز به گرفتن یک قطره خون از انگشتتان برای تنظیم دستگاه خواهید داشت ، همچنین پیشنهاد می کند که روزانه به طور مداوم سه یا چهار بار قند خونتان را تست کنید تا بتوانید از صحت نتایج اطمینان حاصل کنید .

کاربرد ” پمپ های انسولین هوشمند ” جدید که می توانند با یک دستگاه پیگیری کننده ی مداوم قند  (CGM) هماهنگ شوند برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند عالی خواهد بود ، به نقل از ویگرسکی .

اگر قند خون شما خیلی پایین بیاید ، این دستگاه تزریق انسولین را برای دو ساعت متوقف خواهد کرد . پمپ های هوشمند می توانند به شما کمک کنند از افت های خطرناک قند خون جلوگیری کنید .

نرم افزارها می توانند با دریافت موارد زیر به شما کمک کنند روند پیگیریتان را ادامه دهید :

  • اطلاعات در مورد کالری ها ، کربوهیدرات ها ، و دیگر مواد مغذی که شما دریافت می کنید
  • فعالیت فیزیکی روزانه و میزان کالری سوزانده شده
  • میزان استرس
  • نتایج تست های قند خون

” داشتن یک برنامه غذایی ، به طور جد می تواند به شما در مدیریت کردن دیابت خود کمک کند. با یک نرم افزار که بر روی تلفن همراهتان نصب می شود ، شما برنامه تان را همیشه همراهتان خواهید داشت ، که این خود به شما کمک می کند بهتر این مساله را کنترل و مدیریت کنید . ” به نقل از مور . ” همچنین این مسئله مطرح است که مردم از چک کردن مداوم قند خونشان خسته می شوند . پس وجود راهی ساده تر برای پیگیری این مساله بسیار کمک کننده خواهد بود . “

نرم افزارها می توانند به مطب پزشک شما متصل شوند پس شما می توانید طبق برنامه ی قرار ملاقتتان با پزشکتان صحبت و مشورت کنید .

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نگاهي به لوپوس، حمله اي از درون

چ نوامبر 6 , 2019
لوپوس يك اختلال پيچيده و شگفت انگيز است. زماني ايجاد […]
لوپوس يك اختلال پيچيده پوستی

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است