کنترل دیابت با کمک فناوری

نرم افزار هایی که روی تلفن های همراه هوشمند ، تبلت و کامپیوتر شما نصب می شوند و گزارشی از میزان قند خون شما یا میزان قند غذاها و میان وعده های مصرفیتان را به شما می دهند .

کنترل دیابت با کمک فناوری

به نقل از سوزان برنستین ، 14 اکتبر 2017

به دنبال ابتلا به دیابت ، شما خواهان ابزارهایی برای پیگیری غذاهایی که می خورید ، سطح قند خونتان ، میزان فعالیت فیزیکیتان و اینکه هر روز وضعیت سلامت شما چگونه است ، خواهید بود . بعضی از این ابزارها که می توانند به شما کمک کنند عبارتند از 

  • نرم افزار هایی که روی تلفن های همراه هوشمند ، تبلت و کامپیوتر شما نصب می شوند و گزارشی از میزان قند خون شما یا میزان قند غذاها و میان وعده های مصرفیتان را به شما می دهند .
  • ابزارهایی که سطح قند خونتان را هر چند دقیقه یک بار چک می کنند .
  • “پمپ های هوشمند” که به شما همان میزان انسولینی که بدنتان نیاز دارد را می دهند .
  • پیام ها ، تماس ها یا ایمیل هایی که به شما یادآوری می کنند داروهایتان را مصرف کنید .

الگوهای قند خونتان را پیگیری کنید

اگر شما هر زمان از الگوی تغییر قند خونتان آگاه باشید ، این اطلاعات می توانند به شما و به پزشکتان در مدیریت بهتر قند خونتان کمک کنند .

برای این که اطلاعاتتان از وضعیت سلامتتان بیشتر شود ، ممکن است شما و پزشکتان از وسیله ای به نام پیگیری کننده ی مداوم قند ( CGM ) استفاده کنید که می تواند در طول یک روز قند خون شما را هر پنج دقیقه تست کند . این وسیله با استفاده از دسته ای از فیبرهای بسیار ریزی که به روی پوست شما چسبانده می شوند این کار را انجام می دهد . نتیجه ی تست این دستگاه به صورت بی سیم به یک مانیتور کوچک یا پمپ انسولین فرستاده می شود .

این نتیجه ها می توانند به شما و پزشکتان کمک کنند که متوجه شوید دقیقا بعد از هر غذایی که مصرف می کنید ، زمانی که مشغول کارتان هستید ، یا زمانی که در حال خواب هستید بدن شما دارای چه میزان انرژی می باشد.” به نقل از رابرت ویگرسکی ، مدیر پزشکی دیابت مدترنیک

هر چند ، یک پیگیری کننده ی مداوم قند خون ( CGM ) نمی تواند به طور کامل جایگزین روش سنتی تست قند خون شود . سازنده ی این دستگاه می گوید که شما حداقل هر 12 ساعت یک بار نیاز به گرفتن یک قطره خون از انگشتتان برای تنظیم دستگاه خواهید داشت ، همچنین پیشنهاد می کند که روزانه به طور مداوم سه یا چهار بار قند خونتان را تست کنید تا بتوانید از صحت نتایج اطمینان حاصل کنید .

کاربرد ” پمپ های انسولین هوشمند ” جدید که می توانند با یک دستگاه  CGM هماهنگ شوند برای افرادی که مبتلا به دیابت نوع یک هستند عالی خواهد بود ، به نقل از ویگرسکی .

اگر قند خون شما خیلی پایین بیاید ، این دستگاه تزریق انسولین را برای دو ساعت متوقف خواهد کرد . پمپ های هوشمند می توانند به شما کمک کنند از افت های خطرناک قند خون جلوگیری کنید .

نرم افزارها می توانند با دریافت موارد زیر به شما کنند روند پیگیریتان را ادامه دهید :

  • اطلاعات در مورد کالری ها ، کربوهیدرات ها ، و دیگر مواد مغذی که شما دریافت می کنید
  • فعالیت فیزیکی روزانه و میزان کالری سوزانده شده
  • میزان استرس
  • نتایج تست های قند خون

” داشتن یک برنامه غذایی ، به طور جد می تواند به شما در مدیریت کردن دیابتتان کمک کنید . با یک نرم افزار که بر روی تلفن همراهتان نصب می شود ، شما برنامه تان را همیشه همراهتان خواهید داشت ، که این خود به شما کمک می کند بهتر این مساله را کنترل و مدیریت کنید . ” به نقل از مور . ” همچنین این مسئله مطرح است که مردم از چک کردن مداوم قند خونشان خسته می شوند . پس وجود راهی ساده تر برای پیگیری این مساله بسیار کمک کننده خواهد بود . “

نرم افزارها می توانند به مطب پزشک شما متصل شوند پس شما می توانید طبق برنامه ی قرار ملاقتتان با پزشکتان صحبت و مشورت کنید .

مهشید دولتی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

نگاهي به لوپوس: حمله اي از درون

چ نوامبر 6 , 2019
لوپوس يك اختلال پيچيده و شگفت انگيز است. زماني ايجاد ميشود كه سلولهايي كه قرار است از بدن در مقابل بيماريها دفاع كند، اشتباها به سلوها و بافتهاي خود حمله مي كند. اين حمله از درون مي تواند به مفاصل، پوست و ديگر قسمتهاي بدن آسيب برساند. دانشمندان به دنبال […]

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع