Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
کاربرد گوشی پزشکی دیجیتال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا | دوربه

کاربرد گوشی پزشکی دیجیتال برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

گوشی پزشکی دیجیتال NS1 به کادر درمان کمک می کند تا ضمن کاهش خطر ابتلا به ویروس COVID-19 قادر به شنیدن صداهای ریوی و قلبی بیماران شوند و صدایی واضح و شفاف را بشنوند.

ویروس کرونا

ویروس کووید 19 باعث بیماری تنفسی در افراد می‌شود و می‌تواند از فردی به فرد دیگر گسترش یابد. این ویروس برای اولین بار طی تحقیقات مربوط به شیوع بیماری در ووهان (Wuhan) چین در دسامبر 2019 شناسایی شد.  یکی از دلایل توجه همگان به کرونا ویروس مشکل بودن کنترل این ویروس و قدرت شیوع زیاد آن است. گوشی پزشکی دیجیتال در جلوگیری از شیوع ویروس کرونا نقش مهمی ایفا می کند که در این مقاله به این موضوع می پردازیم.

در همین راستا سازمان بهداشت جهانی نیز سطح هشدار های خود در رابطه با ویروس کرونا را افزایش داده و مردم را به رعایت نکات بهداشتی به صورت ویژه دعوت می کند. در این شرایط، خدمات درمانی و دستگاه ها و امکاناتی که بتوانند به تشخیص پزشکان کمک کنند و این روند به کنترل شیوع بیماری منتهی شود، بسیار حیاتی و حساس خواهند بود.

ویروس کرونا عامل مشکلات ریوی و تنفسی

سندروم حاد تنفسی سارس (SARS)، یک بیماری ویروسی ریوی است که به علت ویروس کرونا بوجود می آید. این ویروس به دستگاه ریوی عفونت می کند و باعث ظاهر شدن علائمی خفیف (مانند سرفه خشک، تب و…) یا شدید (مانند نارسایی ریوی و ذات الریه) می شود.

بطور خلاصه، ویروس کرونا باعث آسیب هایی در دستگاه ریوی می شود، که برای درمان به مراقبت دقیق و حساس نیاز است؛ زیرا در افرادی که مشکلات تنفسی و ریوی زمینه ای دارند، این مسئله یک تهدید جدی برای حیاتشان به شمار می رود.

راه های ورود ویروس کرونا به بدن افراد

ویروس کرونا از طریق پوست جذب نمی شود و تنها راه ورود آن به سیستم بدن ازطریق دهان، بینی و چشم است. ویروس کرونا اغلب در هوا و در فواصل نزدیک منتشر می شود و در غشای دهان، بینی و یا چشم افراد حاضر در محیط قرار می گیرد. البته نکته مهم قابل ذکر این است که به علت سنگینی نسبی، ذرات، ویروس کرونا در هوا معلق نمی مانند و روی سطح محیط ته نشین می شوند. بنابراین مسیر رایج تر در شیوع ویروس کرونا، لمس سطوح آلوده به ویروس، و سپس لمس دهان یا بینی یا چشم با دستان آلوده است.

شیوع ویروس کرونا با گوشی پزشکی

استتوسکوپ یا همان گوشی پزشکی یک ابزار لازم و ضروری برای پزشک است که با آن به سمع صدای ریه و قلب بیماران ریوی (مانند مبتلایان به ویروس کرونا) می پردازند. اما وقتی از معاینه بیماران مبتلا به ویروس کرونا صحبت می کنیم، باید درنظر داشته باشیم فرایند سمع صدای ریه و قلب بیمار، مستلزم نزدیک شدن افراد سالم به بیماران است که می تواند باعث ابتلای آنان گردد. بنابراین نزدیک شدن پزشک به بیمار برای سمع صدای ریه یا قلب او، می تواند برای پزشک دردسر ساز شود و امکان ابتلای پزشک را بالا ببرد.

به کارگیری گوشی پزشکی دیجیتال در پیشگیری از کرونا

راهکار اساسی كنترل شیوع ویروس كرونا، جداسازی منبع عفونی است. به عبارت دیگر، جلوگیری از نزدیك شدن و تماس با ناقلین آلوده به ویروس است. گوشی پزشکی دیجیتال راه حل مطمئن برای سمع صدای ریه و قلب بیماران بدون تماس مستقیم به بیمار است.

دستگاه NS1 شرکت نبض، نوعی گوشی پزشکی دیجیتال (الکترونیکی) است که به متخصصان پزشکی این امکان را می دهد که بدون تماس مستقیم با بیمار ، به راحتی به سمع صدای ریه و قلب بیماران بپردازند. علاوه بر این،Chest piece گوشی پزشکی دیجیتال قابل تعویض است؛ بنابراین با تعویض آن می توان از شیوع ویروس کرونا از هر فرد، به فرد دیگر جلوگیری کرد.

گوشی پزشکی دیجیتال NS1 به کادر درمان کمک می کند تا ضمن کاهش خطر ابتلا به ویروس COVID-19 قادر به شنیدن صداهای ریوی و قلبی بیماران شوند  و صدایی واضح و شفاف را بشنوند.

پزشکی از راه دور برای جلوگیری از انتقال کرونا

پزشک از فاصله دور و بدون نیاز به پوشش مخصوص ضدعفونی و با استفاده از اپلیکیشن نبض آوا ( اپلیکیشن مخصوص گوشی پزشکی دیجیتال)، قادر خواهد بود صدای ریه و قلب افراد را گوش دهد. به عبارت دیگر، پزشک بدون تماس با بیماران و بدون اینکه وارد خطر عفونت شود، می تواند فرایند معاینه را انجام دهد.

قابلیت تعویض قطعات در معرض تماس

قسمت chest piece حساس ترین قسمت گوشی پزشکی دیجیتال (یا مکانیکی) است. زیرا این قسمت در تماس مستقیم با فرد آلوده است. برای کاهش این ریسک، گوشی های پزشکی دیجیتال شرکت نبض، دارای سری قابل تعویض است تا درصورت نیاز و آلوده بودن سری گوشی، تعویض گردد.

کاهش تماس با بیمار توسط اپلیکیشن نبض آوا

گوشی پزشکی دیجیتال توسط رابط کاربری بلوتوث به اپلیکیشن نبض آوا متصل می شود. دراین اپلیکیشن شما قادر خواهید بود نمودار صدای سمع شده را مشاهده کنید، صداها را با کیفیت بالا ذخیره کنید و یا آن ها را به اشتراک بگذارید.

این ویژگی ها شما را قادر می سازد تا بتوانید تاریخچه کاملی از صدای قلب و ریه هر فرد در روند درمان را تشکیل دهید و میزان بهبودی او در طول زمان را ارزیابی کنید.

ضبط صداها و اشتراک گذاشتن آنها با گوشی پزشکی دیجیتال

بعلاوه افراد غیر متخصص در فضاهای قرنطینه و ایزوله نیز می توانند صدا را با گوشی پزشکی دیجیتال NS1 و اپلیکیشن نبض ضبط کنند و صدای ضبط شده را با پزشک متخصص به اشتراک بگذارند.

از طرفی انتشار و اشتراک گذاری صداهای ضبط شده، این امکان را در اختیار پزشکان قرار می دهد که در مورد اصوات ضبط شده، به مشورت و همفکری برای تشخیص بهتر بپردازند؛ و می تواند برای کارهای پژوهشی یک بانک داده صوتی مناسب را فراهم کند. در ضمن، این نمونه صدا های ضبط شده برای آموزش کادر درمان بدون درگیر کردن آنها با محیط ویروسی بسیار پرکاربرد هستندو میزان ریسک ابتلای آنها به ویروس کرونا را در حین آموزش کم می کند.

حرف آخر

یک راهکار مهم و اساسی مبارزه با ویروس کرونا، در کنار درمان افراد مبتلا شده، جلوگیری از شیوع آن است. بدیهی است مکان های درمانی و بیمارستانی، درگیرترین نقاط با مسئله آلودگی هستند و یکی از نقاط مورد توجه برای جلوگیری از شیوع باید باشند. وبسایت دوربه، استفاده از گوشی پزشکی دیجیتال را در جهت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا پیشنهاد می کند. گوشی پزشکی دیجیتال ریسک ابتلای کادر درمان و افراد سالم را کاهش می دهد و به کیفیت تشخیص بیماری نیز کمک کند برای آشنایی با فناوری های دیجیتال سلامت محور، اینجا کلیک کنید.

atiati

پست بعدی

کاربردهای هوش مصنوعی در پزشکی

پ اکتبر 20 , 2022
هوش منصوعی در پزشکی کاربردهای مختلفی داشته است. در این مقاله آینده هوش مصنوعی و کاربرد های آن را در حوزه پزشکی با یکدیگر مرور میکنیم.
کاربرد هوش مصنوعی در پزشکی

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0