واقعیت افزوده و سلامتی

واقعیت افزوده و سلامت

تکنولوژی های هوشمند ، آینده را شکل می دهند

.با مرور و نگاهی به آینده که چگونه واقعیت افزوده به طور گسترده در صنعت مراقبت از سلامتی تعمید داده می شود ، شاهد آن هستیم که فرصت هایی را برای کارشناسان در این حیطه پدید آورده اند

واقعیت افزوده ، با استفاده از نماها ، دوربین ها ، و حس گرها آوردن سراسر اطلاعات دیجیتال به دنیای واقعی را ممکن می کند . در مقایسه با دنیای مجازی ، که خود یک دنیای کاملا جدید را شامل می شود ، واقعیت افزوده به ما اجازه می دهد که مفیدترین اطلاعات را از ناحیه ای دیجیتال به ادراکی از محیط اطرافمان پیوند دهیم . واقعیت افزوده یک مفهوم جدید نمی باشد ، اما در چند سال اخیر ، پیشرفت هایی که در دوربین ها و تکنولوژی حسگرها و واقعیت افزوده وجود داشته و پژوهش های متمرکز نرم افزاری ، این واقعیت را عملی کرده است – ما هنوز در آغاز عصر واقعیت افزوده هستیم . اما در حال حاضر و در آینده ، ما می توانیم انتظار انفجاری حاصل از ورود ابزارها و نرم افزار های واقعیت افزوده به بازار را داشته باشیم .

در واقع ، مراقبت از سلامت و حیطه های پزشکی از آغاز تا در زمره گرفتن واقعیت افزوده ، در مسیری بزرگ خواهد بود . در حقیقت ، امروزه پرستاران و پزشکان زیادی روزانه با نرم افزارهای واقعیت افزوده برای بهبود و ارتقای سطح آموزش بیماران و نتیجه های حاصل از درمان سر و کار دارند .

گوگل گلس اولین سکو برای ترقی واقعیت افزوده در عموم بود . هر چند ، نمی توان قاطعانه گفت که این یک موفقیت بزرگ در رابطه با مصرف کننده ها نبود ، چرا که به طور عمده مشکلاتی نظیر هزینه ی بالا و مشکلات درک مساله وجود داشت – گوگل گلس جذاب بود ، اما جذاب به نظر نمی رسید . ورای بازار مصرف کننده ها ، گوگل گلس در اقدامی مهم یک جایگاه در حیطه مراقبت سلامت برای خود یافت ، که اهمیت واقعیت افزوده را حتی در همان سطوح اولیه ی پیشرفت خود را نشان می داد .

واقعیت افزوده در مراقبت از سلامتی

کادر درمان و مراقبت از سلامتی خیلی زود متوجه فواید استفاده از تکنولوژی های واقعیت افزوده شده اند . آموزش ، یک برنامه ی روشن در حیطه ی مراقبت از سلامت واقعیت افزوده می باشد . کادر درمان و مراقبت از سلامت موظفند که اطلاعات زیادی در رابطه با آناتومی و فیزیولوژی بدن کسب کنند . برنامه های واقعیت افزوده به یادگیرندگان این توانایی را می دهد که تصویرهای سه بعدی از بدن را برای خود تجسم کنند .

هر چند ، این تنها کارکنان حفظ سلامت نیستند که از فواید واقعیت افزوده بهره می برند . بلکه یک وسیله ی بسیار سودمند برای آموزش بیماران می باشد ، و به بیماران این امکان را می دهد که از روند جراحی و درمان توسط پزشک هایشان اطلاع یابند .

امروزه ، جراحان از تکنیک های متعددی برای تجسم محل عمل استفاده می کنند ، اما واقعیت افزوده ، که می تواند یک تصویر سه بعدی از آناتومی بدن بیمار در اختیار دید جراح قرار دهد ، در حال افزایش دقت و بازده برای بیماران می باشد .

امروزه یک نرم افزار کاربردی که در زمینه ی واقعیت افزوده استفاده می شود ، تجسم ورید است . بسیاری از بیماران این مساله که سوزن وارد بدنشان شود یا از آن ها خون گرفته شود را دوست ندارند ، این کار زمانی سخت تر می شود که پیدا کردن یک ورید مناسب برای یک بیمار دشوار باشد و این عمل برای بیمار بخواهد چندین بار تکرار شود .

برای مثال اکیووین ، که امروزه در بیمارستان ها استفاده می شود ، می تواند نقشه ای از وریدهای بیمار را بر روی پوستش نمایش دهد ، و به

کادر درمان کمک می کند تا در اولین بار یک ورید مناسب را پیدا کنند

آزمایشگاه های کابلی ، یک صنعت وسیع تحقیقاتی سازمان یافته ، جلودار تحقیقات در زمینه ی واقعیت افزوده می باشد . دید آن ها از آینده ی واقعیت افزوده در حیطه ی مراقبت از سلامت – آینده ی نزدیک ، یک مکان بهتر – بینشی از تسهیل پیشرفت تکنولوژی ایجاد می کند و واقعیت افزوده به طور اساسی کیفیت زندگی برای کادر درمان و تمام افرادی که زندگی آن ها به صنعت مراقبت سلامت وابسته است را تغییر می دهد .

با اینکه واقعیت افزوده هر روزه توسط کارکنان کادر درمان و مراقبت از سلامت آمریکا استفاده می شود ، می توانیم به زمانی قبل از ارائه ی  ایده ی آزمایشگاه های کابلی و تبدیل آن به واقعیت برگردیم . این بدین معناست که یک شانس بسیار بزرگ برای تجارت هایی که با واقعیت افزوده آشنا شده اند و مایل به ابداع و ساخت محصولات و نرم افزار های جدید هستند ، وجود دارد 

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

پست بعدی

نتيجه منفي در پاپ اسمير

ج ژانویه 4 , 2019
ميليون ها زن در سراسر جهان هر ساله آزمايش پاپ اسمير براي غربالگري سرطان سرويكس مي دهند. (يادآوري: سرويكس به پايين ترين قسمت رحم گفته مي شود كه به واژن منتهي مي گردد.) اين اقدامي ساده و بخشي از ويزيتهاي مرتب متخصص زنان است. پزشك نمونه اي از سلولهاي سرويكس برداشته و به آزمايشگاه مي فرستد و در آنجا متخخصي نمونه را زير ميكروسكوپ بررسي مي كند تا ببيند طبيعي است و يا غير طبيعي.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است