Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0

Warning: file_put_contents(): Only 0 of 398 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0
اینترنت اشیا چگونه می تواند بر آینده تله مدیسین تاثیر بگذارد؟ا IoT می تواند تله مدیسین را تقویت ‌کند

اینترنت اشیا در آینده تله مدیسین چه تاثیراتی دارد؟

در این مقاله دوربه، قصد داریم اثرات اینترنت اشیا بر آینده تله مدیسین را بررسی کنیم. در ابتدا به تعریف تله مدیسین و اینترنت آشیا می پردازیم. سپس تاثیرات اینترنت اشیا بر آینده تله مدیسین را یک به یک بررسی می کنیم. برای استفاده از خدمات پزشکی از راه دور اینجا کلیک کنید.

اثرات اینترنت اشیا بر آینده تله مدیسین

تله مدیسین(Telemedicine) چیست؟

تله مدیسین (Telemedicine) روشی جامع برای فراهم آوردن مراقبت‌های بهداشتی و ارائه آن به تمام افراد در نقاط جغرافیایی مختلف از راه دور است. به‌طور چشمگیری دسترسی به مراقبت‌های پزشکی را تغییر داده است. صنعت تله مدیسین به پزشکان امکان می‌دهد تا در گستره‌ی زمانی و مکانی وسیع‌تری امکان خدمات‌رسانی به بیماران را داشته باشند.

 اینترنت اشیا(IOT) چیست؟

 اینترنت اشیا (Internet of Things | IoT) که به آن «اینترنت چیزها» نیز گفته می‌شود، به میلیاردها دستگاهی اشاره دارد که در سراسر جهان قرار دارند. دستگاه های مختلف به اینترنت متصل می شوند، داده‌ها را گردآوری می‌کنند و با یکدیگر به اشتراک می‌گذارند. همه چیز از طریق اینترنت بی سیم می تواند به اینترنت متصل و به بخشی از اینترنت اشیا (IoT) تبدیل شود.

چگونه اینترنت اشیا می تواند بر آینده تله مدیسین تاثیر بگذارد؟

اینترنت اشیا IoT می تواند تله مدیسین را تقویت ‌کند و به افرادی که ارائه دهنده خدمات درمانی و مراقبت‌های بهداشتی هستند، توانایی ارائه خدمات با کیفیت تری را بدهد. تله مدیسین با بهره گیری از اینترنت اشیا می تواند از بسیار موثرتر از روش‌های درمانی شخصی به صورت حضوری عمل کند.

کنترل سلامت بیماران با ابزارهای اینترنت اشیا

نظارت بر سلامت بیماران و کنترل روند بیماری آنها موضوع مهمی است که نباید از آن غفلت کرد. کاربران ابزارهای اینترنت اشیا در حوزه پزشکی توانایی دسترسی به مراقبت‌های پزشکی را از راه دور خواهند داشت. اینترنت اشیا می تواند فناوری های موجود  برای ککنترل سلامت انسان ها را پیشرفته تر کند. بنابراین، مردم می‌توانند کنترل بیشتری بر سلامتی خود به خصوص در زمان‌های بین دو ویزیت خود داشته باشند. کنترل سلامت انسان در تمام لحظات زندگی او باعث می شود که در مواقع اورژانسی بیمار خونسردی خود را حفظ کند زیرا  می‌داند از طریق پزشک وضعیت وی تحت کنترل است.

 CliniCare یکی از ابزارهای اینترنت اشیا برای کنترل روند بیماری یا کنترل سلامتی افراد است. ابزار CliniCare  به برنامه‌ای متصل می‌شود که تغییرات ضربان قلب، الگوهای تنفس و دمای بدن را اندازه‌گیری می‌کند. علاوه بر این، CliniCare با Doctor On Demand همکاری می‌کند. این ابزار داده‌های خود را به یک ارائه دهنده خدمات درمانی بهداشتی یا یک پزشک در صورت لزوم انتقال می‌دهد.

کمک به سالمندان در محل سکونت

افراد سالمند علاقمندند که برای کارهای روزمره خود از افراد جوان تر یا ابزارهای فناورانه کمک بگیرند. آنها همچنین به استفاده از امکانات پزشکی در خانه  نیاز دارند. سالمندان توانایی رفت و آمد بین خانه و مطب یا بیمارستان، بالا رفتن از پله ها و حوصله ترافیک و سرو صدا را ندارند. آنها محیطی آرام مانند منزل خود را برای استفاده از خدمات پزشکی نسبت به بیمارستان ترجیح می دهند.  

توانمندسازی سالمندان و ارائه خدات پزشکی به آنها یکی از اثرات اینترنت اشیا بر تله مدیسین است. بسیاری از وسایل خانگی دارای سنسورهایی هستند که برای افراد سالخورده تهیه می‌شوند و باعث می‌شوند که افراد مسن با مشکلات کمتری مواجه باشند. برای مثال، بلندگوهای هوشمند فعال صدا، به افراد اجازه می‌دهند که تنظیمات ترموستات را با صدای خود فعال کنند. کاربران همچنین می‌توانند همه کالاهای مورد نیاز خود حتی داروها را از طریق دستگاه‌های تجارت الکترونیک فعال سفارش دهند.این دستگاه‌ها به کاربران اجازه می‌دهند از رفتن به فروشگاه جلوگیری کنند.

خدمات تحویل دارو به سالمندان و کنترل دوز مصرف داروهایشان

با توجه به قابلیت‌های تله مدیسین، خدمات تحویل مواد دارویی می‌تواند مطابقت دارویی در میان افراد سالخورده و سایر گروه‌های جمعیتی را افزایش دهد. به‌عنوان‌مثال Pillsy برنامه ای است که به مردم زمان مصرف داروهایشان را یادآوری می‌کند و در صورت مصرف بیش‌ازحد دارو هشدار می دهد. اگر بیمار قرص‌های تجویز شده را مصرف نکند، برنامه به اعضای خانواده‌ی بیمار یا نزدیکان او در باره عدم مصرف دارو خبر می‌دهد.

 دسترسی پزشکان به داده‌ها از طریق دستگاه‌های پزشکی

یکی از موانع شناخته شده تله مدیسین این است که اگرچه پزشکان می‌توانند مشکلات پوستی مثل اگزما را روی پوست فرد را بررسی کنند یا متوجه شوند ولی نمی‌توانند به ضربان قلب کسی گوش دهند یا فشار خونشان را به آسانی از طریق سیستم‌های پزشکی تلفنی بسنجند. اگر پزشکان به صلاحیت بیماران برای اندازه‌گیری فشار خون یا ضربان قلب اعتماد کنند، ممکن است از بیماران بخواهند میزان ضربان قلبشان را اندازه‌گیری کنند و به آن‌ها اطلاع دهند.

قابلیت اطمینان و کیفیت داده‌ها، دو چالش در ارتباط اینترنت اشیا و تله مدیسین هستند. این دو با یکدیگر ارتباط دارند. اگر شخصی یک دستگاه IoT را استفاده نکند یا آن را نادرست استفاده کند، داده غلط و گمراه کننده خواهد بود.

در این راستا CyberMed می‌خواهد IoT و telemedicine را ترکیب کند تا بیماران از وسایل پزشکی ساخته شده شرکت استفاده کنند. افرادی که عینک‌های stethoscopes دیجیتال یا ایکومترهای پالس را خریداری می‌کنند از آن‌ها را در چکاپ تله مدیسین خود استفاده می‌کنند. بدین ترتیب داده‌های جمع‌آوری‌ شده برای ارزیابی به هنگام توسط پزشکان به ابر(cloud) منتقل می‌شود.

حرف آخر

تله مدیسین در حال حاضر قدم‌های ابتدایی را در بازار جهانی برداشته است. اینترنت اشیا IoT کمک می‌کند تا این پیشرفت در مراقبت از بیماران سریعتر از همیشه انجام شود. همچنین پزشکان نباید تصور کنند که ایده‌آل نشان دادن دستگاه‌های IoT به بیماران بزرگسال ایده‌ی مناسبی نیست.

یک مطالعه موردی در مورد افراد سالمند بیمار و استفاده از تله مدیسین در زمان بازدید از اتاق اورژانس نشان داد که شرکت‌کنندگان معمولاً مایل به استفاده از تله مدیسین هستند. آنها همچنین از استفاده از تله مددیسین راضی بودند. به زودی، مردم گزینه‌های بیشتری برای درمان دریافت خواهند کرد به‌طوری‌که حتی نمی‌توانند خانه‌های خود را برای دریافت مراقبت‌های پزشکی ترک کنند. 

 

atiati

دیدگاهتان را بنویسید

پست بعدی

فناوری هوشمند سلامت چیست؟

د سپتامبر 12 , 2022
فناوری هوشمند سلامت به معنای هوشمند سازی سیستم بهداشت و […]
فناوری هوشمند سلامت

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است


    Warning: file_put_contents(): Only 0 of 399 bytes written, possibly out of free disk space in /home/zamensalam/domains/telehealth.ir/public_html/wp-content/plugins/payzito/includes/libraries/cms.php on line 0