جراحی کوچک کردن سینه

اگر سینه های بزرگ نامتناسب دارید که سبب درد گردن، درد پشت یا دیگر علائم فیزیکی شده است ممکن است به عمل جراحی کوچک کردن سینه بیاندیشید.

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی
جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی کاهشی

بسیاری از زنانی که این جراحی را داشته اند بسیار از نتایج آن راضی بوده اند. مردانی که مبتلا به مشکلاتی نظیر ژنیکوماستییا (بزرگ شدن غیر طبیعی پستان در مردان) هستند نیز می توانند از جراحی کوچک کردن سینه استفاده نمایند.

از آنجایی که این جراحی از نوع ماژور است باید در مورد مزایا، عوارض بالقوه و آنچه که باید در زمان ریکاوری رعایت کنید اطلاعاتی داشته باشید.

مشاوره برای جراحی کوچک کردن سینه

قبل از عمل جراحی سینه مشاوره ای با جراح خود خواهید داشت. در طول جلسه مشاوره در مورد سوابق پزشکی تان از جمله اینکه قبلا از سینه شما غده ای خارج شده است و یا هر گونه مشکل پزشکی دیگر که بتواند بر سینه هایتان تاثیر بگذارد صحبت میشود. جراحتان همچنین در مورد سابقه خانوادگی پزشک شما سوالاتی خواهد کرد.

با جراح خود در مورد سابقه خانوادگی و اینکه چرا به دنبال کوچک کردن سینه هستید کاملا رو راست باشید. برای صحبت کردن در مورد هر گونه مسائله عاطفی که در مورد سینه هایتان با آن مواجه هستید، اینکه سینه هایتان به لحاظ فیزیکی چه حسی به شما می دهند و هر گونه مشکل پزشکی که دارید آمادگی داشته باشید.

پزشک ممکن است عکسهایی از سینه هاتان بگیرد، آنها را معاینه کند و در مورد اینکه چه مقدار از بافت سینه باید برداشته شود تا به هدفی که می خواهید برسید، با شما صحبت کند. همچنین نکاتی در مورد آماده شدن برای جراحی و برنامه ریزی برای ریکاوری به شما آموزش داده میشود. ممکن است از شما خواسته شود یک تست ماموگرافی قبل از جراحی بدهید.

در طول مشاوره، جراحتان سوالاتی در مورد عاداتتان از جمله اینکه آیا سیگار می کشید و چه داروهایی مصرف می کنید سوالاتی خواهد کرد. ممکن است لازم باشد برای یک دوره قبل و بعد از جراحی سیگار کشیدن را کنار بگذارید تا از بهبود کامل شما اطمینان حاصل شود. همچنین شاید لازم باشد مصرف برخی از داروهای خاص مثل آسپرین و دیگر داروهای ضد التهابی مثل موترین یا ناپروکسن را قطع کنید. جراحتان دستورالعملهایی در مورد کارهایی که باید انجام دهید به شما خواهد داد.

چگونه باید برای جراحی آماده شوید

باید از لحاظ فیزیکی در وضعیت خوبی باشید تا به خوبی بهبود یابید بنابراین قبل و بعد از عمل جراحی کوچک کردن سینه حتما از دستور العمل پزشک خود پیروی کنید. قبل از اینکه به زیر تیغ جراحی بروید باید خانه خود را برای ریکاوری آماده کنید. چیزهای زیر را دم دست قرار دهید:

  • یخ فراوان
  • گاز استریل و نوارهای پانسمان و چندین حوله تمیز
  • چند تی شرت و بلوز راحت و گشاد
  • پمادها و کرمهایی که پزشکتان برای جای برش توصیه کرده است

همچنین از قبل باید برنامه ریزی کنید که اگر قرار نیست در بیمارستان بمانید کسی با شما حداقل برای مدت یک شب بعد از جراحی در منزل بماند.

چگونه جراحی کوچک کردن سینه انجام میشود

بسته به موقعیت فردی، جراحی کوچک کردن سینه را می توان به صورت سرپایی انجام داد یا ممکن است نیاز باشد یک شب در بیمارستان بستری شد.در هر دو صورت، بیهوشی عمومی خواهید داشت که به این معنا است که در طول جراحی خواب هستید.

جراحی کوچک کردن سینه دو تا پنج ساعت زمان می برد و شاید هم گاهی بیشتر. جراح شما در اطراف نوک سینه برشی ایجاد می کند و سپس به صورت یک سوراخ کلید به سمت پایین پیش می رود.

تیم جراحی پوست، بافت و چربی اضافه را از سینه ها خارج کرده و نوک سینه را دوباره در محل جدید قرار می دهند. جراح ممکن است از لوله های تخلیه استفاده کرده و سپس سینه ها را بخیه زده و آنها را با گاز استریلهای ویژه بپوشاند. همچنین ممکن است نیاز باشد از سینه بندهای مخصوصی استفاده نمایید.

ریکاوری از جراحی کوچک کردن سینه

شما باید حداقل یک هفته از کار یا دانشگاه برای جراحی مرخصی بگیرید. برای برخی مدت ریکاوری دو هفته طول می کشد. جراحتان در ویزیت های پس از جراحی در مورد باز کردن بانداژ و کشیدن بخیه ها توضیحاتی خواهد داد.

در هنگام ریکاوری باید برای حداقل یک ماه پس از جراحی فعالیتهای فیزیکی خود را متوقف نمایید. بعد از جراحی کوچک کردن سینه انتظار می رود احساس خستگی داشته باشید، درد سینه نیز طبیعی است. پزشکتان مسکن های خوراکی تجویز می نماید تا در طول چند روز اول بعد از جراحی راحت تر باشید. همچنین باید از بلند کردن چیزهای سنگین اجتناب نمایید.

برخی از افراد پس از جراحی واکنشهای عاطفی دارند مثل افسردگی. این هم می تواند طبیعی باشد اما حتما در مورد همه دغدغه های خود با پزشکتان صحبت کنید.

عوارض جانبی جراحی کوچک کردن سینه

جای زخم طبیعی ترین عارضه جراحی است. این جای زخم ها در طول زمان محو تر خواهند شد اما هیچ گاه کاملا از بین نمی روند. اگر خیلی زود بعد از جراحی چیزهای سنگین بلند کنید جای زخم ها می تواند بدتر شود. در موارد نادر برخی از افراد عوارض خاصی مثل بهبود نیافتن کامل نوک سینه میشوند که در این صورت ممکن است به پیوند پوست نیاز باشد.

بعد از جراحی کوچک کردن سینه در صورت مشاهده موارد زیر حتما با پزشک خود مشورت کنید:

  • اولین علامت عفونت از جمله قرمزی، حساس شدن و یا التهاب غیرطبیعی در محل جراحی یا طب
  • اگر هر گونه ترشحات غیرطبیعی از ناحیه برش خورده داشتید
  • اگر هر یک از بخیه ها قبل از اینکه وقت کشیدنشان باشد باز شده باشد

آیا جراحی کوچک کردن سینه تحت پوشش بیمه است؟

در اغلب موارد بیمه جراحی کوچک کردن سینه را تحت پوشش قرار می دهد. از آنجایی که جراحی کوچک کردن سینه یک عمل ترمیمی به حساب می آید شانس تحت پوشش بیمه قرار گرفتن خوب است. اما باید حتما بر اساس سیاستهای بیمه ای که تحت آن هستید برای جراحی پیش بروید.

پزشکتان می تواند عکسهایی از سینه های شما گرفته و جزئیات علائم فیزیکی که به دلیل بزرگ بودن سینه هایتان ایجاد شده اند در نامه ای ذکر نماید. از همان اول کار با مشاور بیمه خود در تماس باشید و مطمئن شوید که متوجه شده اید برای چه چیزهایی بیمه پرداخت میشود. برای مثال، آیا بیمه چیزهایی مثل هزینه های آزمایشگاه یا هزینه های بی هوشی را هم تحت پوشش قرار می د هد؟ اگر از قبل این چیزها را پرسیده باشید می توانید از هزینه های غافلگیر کننده پس از جراحی اجتناب کنید.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

آیا واقعا به کرم دور چشم احتیاج دارید؟

چ فوریه 19 , 2020
کرم های دور چشم علائم پیری را کاهش داده و یا حتی از بین می برد
نیاز به کرم دور چشم

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع