بارداري و مسائل مربوط به آن

براي خود و كودكتان تصميمات آگاهانه بگيريد

دکتر رضا اسدی

قرار است بچه دار شويد؟ خوب حالا چي؟ وقتي قرار است به تازگي مادر شويد، به نظر مي رسد خيلي چيزها را بايد ياد گرفته و انجام دهيد. احتمالا توصيه هاي خيرخواهانه اي را از دوستان، آشنايان و حتي غريبه ها مي شنويد. ممكن است عواطف متناقضي داشته باشيد. ممكن است بسيار خوشحال بوده و يا دستپاچه باشيد و يا هر دو- شما مي توانيد با برداشتن گامهايي خود و كودكتان را در زمان بارداري و بعد از آن ايمن نگه داريد.

اول اينكه انتظار بدترين چيزها را نداشته باشيد. اگرچه كه اطلاعات و آمار دقيقي در اين رابطه وجود ندارد اما توجه داشته باشيد كه در كشور ميليونها بارداري در سال با سلامت به سرانجام مي رسد.

گاهي بهتر است بر روي جنبه هاي مثبت بارداري تمركز كرد، بر روي چيزهايي كه مي توانيد آنها را كنترل كنيد مثل آنچه كه مي خوريد و يا مقدار ورزشي كه مي توانيد انجام دهيد. حتي ميتوان براي حالت تهوع صبحگاهي و استفراغ در طول بارداري نيز راه حلهاي نويد بخشي ارائه داد. در يك تحقيقي نشان داده شده است كه تهوع و استفراغ در اوايل بارداري به كاهش خطر از دست دادن جنين مربوط ميشود.

تغذيه سالم هميشه مهم است ولي اين مساله در طول بارداري حتي مهم تر هم ميشود. با يك تغذيه متعادل مي توان مطمئن شد كه جنين و خودتان همه مواد مغذي مورد نيازتان را دريافت مي كنيد. انواع ميوه ها، سبزيجات، غلات كامل، گوشتهاي كم چرب و يا منابع پروتئيني ديگر و محصولات لبني كم چرب را انتخاب كنيد.

مطمئن شويد كه غذايتان حاوي مقدار كافي ويتامين فولات كه در آب ميوه ها و سبزيجات داراي برگ سبز وجود دارد، باشيد. متخصصان پيشنهاد مي دهند كه همه زناني كه در سن باروري هستند بهتر است از 0.4 mg (400 ميكروگرم) اسيد فوليك كه نوعي فولات است را به صورت مكمل استفاده نمايند. مصرف اسيد فوليك درحداقل يك ماه قبل از شروع بارداري و در طول 3 ماه اول بارداري مي تواند تا 70 درصد ريسك ايجاد بسياري از عيوب مادرزادي را كاهش دهد. بيشتر مواد مغذي كه نقش مهمي در بارداري دارند در اغلب قرصهاي مكمل ويتامين پريناتال وجود دارند.

براي ايمني كودكتان از خوردن غذاهاي خاصي مثل ماهي خام، گوشت نيم پز، كالباس و پنير پاستوريزه نشده اجتناب كنيد. ماهي و صدف ممكن است حاوي سطوح مختلف متيل جيوه باشند كه يك ماده سمي است كه مي تواند به جنين صدمه بزند. در طول بارداري گزينه هايي را انتخاب كنيد كه ريسك آنها از لحاظ سطح اين ماده پايين باشد مثل ميگو، تن ماهي كنسروي، سالمون، پالاك و گربه ماهي. زنان باردار مي توانند تا 12 اونس (340 گرم) از اين نوع ماهي ها در هر هفته استفاده نمايند.

اگرچه ممكن است فكر كنيد كه در طول بارداري بايد دوبرابر بخوريد ولي اين كار را نكنيد. در تحقيقي بر روي 8 هزار زن باردار مشخص شد كه 73 درصد آنها بيشتر از وزن توصيه شده چاق ميشوند. در اين تحقيق نشان داده شد كه افزايش وزن بيش از اندازه در بارداري مي تواند خطر فشار خون بالا در بارداري، انتخاب اجباري سزارين و نوزادان با وزن بالاتر را افزايش دهد.

اغلب زنان همين فكر را مي كنند كه چون باردار هستند مي توانند به اندازه دو نفر بخورند. اما اين يك تصور نادرست است. شما وقت بايد كمي بيشتر از حالت نرمال خود بخوريد . در كل، زنان باردار فقط به 300 كالري اضافه در روز نياز دارند.

داشتن تحرك در زمان بارداري مي تواند به شما كمك كند كه قوي بمانيد، احساس بهتري داشته باشيد، بهتر بخوابيد و بدن خود را براي زايمان آماده كنيد. پياده روي گروهي براي مادران باردار و كلاسهاي يوگاي بارداري مي تواند محل خوبي براي يافتن پشتيبان و يك اجتماع بوده و در عين حال مي توانيد فعال باقي بمانيد. با چند تمهدات ساده، اغلب زنان مي توانند به فعاليت معمول فيزيكي خود در طول بارداري همچنان ادامه دهند.

از آنجايي كه اضافه وزن زياد و يا كم در طول بارداري مي تواند خطر برخي از مشكلات را هم براي خودتان و هم براي كودك افزايش دهد، در مورد ميزان وزني كه بايد در طول بارداري با توجه به وزن پيش از بارداري خود بدست آوريد با پزشك خود مشورت نمائيد.

همچنين در مورد هر گونه دارو و يا مكملي كه مصرف مي كنيد، مواد شيميايي و چيزهاي بالقوه سمي كه در معرض آنها قرار داريد، و يا هر گونه عادت و يا رفتاري كه نگران آن هستيد مثل الكل و يا سوء مصرف مواد با پزشك خود مشورت كنيد. روي هم رفته، مي توانيد برنامه اي تنظيم كنيد كه به حفظ ايمني خود و نوزاد در حال رشد خود كمك نمائيد.

مادر باردار و کودک

تعجب خواهيد كرد اگر بدانيد كه وقتي باردار هستيد برخي از جبنه هاي سلامت خود را حتي راحت تر مي توانيد بهبود دهيد. تحقيقات نشان مي دهد كه اگر زن بارداري از قبل دچار افسردگي بوده باشد اغلب بهبود مي يابد، سوء مصرف مواد تا حد قابل توجهي كاهش مي يابد و چنين زناني عموما از شر بسياري از عادات منفي بهداشتي در طول بارداري حداقل به صورت موقت خلاص ميشوند.

براي مثال، برخي زنان مي بينند كه تغييراتي نظير حذف كردن الكل و يا كم كردن مصرف قهوه كافئين دار بسيار برايشان راحتتر از قبل از بارداري است و يا كمتر احساس تمايل به اين نوشيدني ها در خود احساس مي كنند. سيگار كشيدن يك عادت ديگر است كه زنان در طول بارداري كنترل آن برايشان راحت تر است.

زماني كه باردار هستيد، ممكن است دندانها و لثه  هايتان آخرين چيزي باشد كه به آنها فكر كنيد. اما احتمال اينكه لثه هايتان به خاطر تغييرات انجام شده در بدنتان دچار التهاب و عفونت شود بسيار زياد است. بسياري از زنان شستن دشستهايشان را فراموش مي كنند اما اين اقدام ساده تفاوتي اساسي ايجاد مي كند و واقعا به شما به اجتناب از برخي ويروسهايي كه مي تواند براي جنينتان مضر باشد كمك مي كند.

ممكن است وسوسه شويد كه پيش از موعد زايمان داشته باشيد. اگرچه بسيار مشتاق ديدن نوزاد خود هستيد اما تحقيقات نشان داده اند كه بسيار مهم است كه حداقل تا 39 هفته بارداري صبر كنيد مگر اين كه به خاطر دلايل پزشكي مجبور به زايمان زودهنگام شويد.

زماني كه باردار هستيد مسائل بسياري هستند كه بايد در مورد آنها فكر كنيد. داشتن احساسات قوي و متناقض در اين دوران طبيعي است. اما اگر در حال مبارزه با افكار و يا احساسات خاصي هستيد، بهتر است با كسي كه به او اعتماد داريد صحبت كرده و كمك بگيريد. اين شما هستيد كه اهميت داريد. اگرچه در وهله اول بر روي جنين تمركز ميشود اما زنان بايد بدانند كه آنها نيز به همين اندازه اهميت دارند.

در مراكز بهداشتي برنامه هايي براي افزايش آگاهي در ميان زنان باردار، مادران جديد و خانواده هايشان و متخصصين در مورد افسردگي و اضطراب در طول بارداري و بعد از تولد نوزاد وجود دارند. منابع شامل يك برنامه عملياتي براي افسردگي و اضطراب و كمك به زنان و خانواده هايشان براي  گفتگوي راحت تر در مورد احساساتشان مي شود.

داشتن مراقبت هاي زودهنگام و پيش از زايمان بهترين كاري است كه شمامي توانيد براي حفظ سلامت خود و نوزادتان در زمان بارداري انجام دهيد. هر زني و هر بارداري منحصر به فرد است. در زمان بارداري به پزشك متخصص خود مراجعه كرده و در مورد هر آنچه كه براي شما مناسب است از او سوالات خود را بپسيد تا بتوانيد سلامت ذهن و جسم خود را حفظ نمائيد.

انتخابهاي آگاهانه

بعد از ورود نوزاد

در حالي كه خود را براي ورود نوزاد آماده مي كنيد مطمئن شويد كه مراقب خود نيز هستيد.

با مادران ديگر در ارتباط باشيد. به دنبال گروه هاي مادران در جامعه خود بوده و يا به صورت آنلاين با آنها در تماس باشيد.

براي خود وقت بگذاريد. كارهايي را كه برايتان لذت دارد انجام دهيد مثل گوش دادن به موسيقي، خواندن كتاب، نگاه كردن به فيلم مورد علاقه تان، و يا گرفتن يك دوش آب گرم بدون فكر.

واقع بين باشيد. نيازي نيست هميشه به دنبال كمال باشيد. هر كاري كه در حد توانتان است انجام دهيد.

از ديگران كمك بخواهيد. از كمك گرفتن از خانواده و دوستانتان نترسيد چه براي مراقبت از كودك باشد و يا انجام وظايف خانه.

وقتي كودك خواب است شما هم استراحت كنيد. خواب همان اندازه كه براي نوزاد مهم است براي شما نيز اهميت دارد.

دکتررضااسدی

پزشک، متخصص اپیدمیولوژی، پژوهشگر بین المللی، استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد و مشاور سازمان بهداشت جهانی. او سابقه تدریس در زمینه نگارش علمی از 10 سال گذشته دارد و شیوه آموزشی او بسیار آسان و روان است. - شاخص h براساس اسکوپوس: 22 - تعداد مقالات نمایه شده ISI تا سال 1398: 35

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

ضربه اي به مغز

جمعه 4 بهمن 1398
مغز شما مركز فرمان بدنتان است. بافتهاي نرم و حساس آن در يك مايع متكا مانند معلق و در يك جمجمه سخت و محكم قرار گرفته است. اما يك ضربه ناگهاني به سر يا يك تكان شديد مي تواند بر اين حفاظها غلبه كرده و به نوع خفيفي از آسيب ديدگي كه ضربه مغزي ناميده ميشود منجر گردد.

سردبیر

دکتر رضا اسدی

من یکی از بزرگترین اهداف همیشگی ام، ترویج شیوه زندگی سالم بوده است. این کار را با آموزش سلامت به بیمارانم آغاز کردم و سپس در فضای مجازی آن را توسعه دادم.

دسترسی سریع